Poradnik do gry - [Podstawy] Informacje dla początkujących | Call of Duty poradnik Call of Duty
Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia 2019
CoD jest wbrew pozorom bardzo prostą strzelanką, niewymagającą jak np. w przypadku Rainbow Six tworzenia zakrojonych planów misji czy mającą ograniczenia w ilości zapisu stanu gry, znanego z Hidden & Dangerous II. Tutaj postawiono na schemat znany z Medal of Honor: Allied Assault - czyli liniowość gry, dzięki której droga prowadząca do celu jest zawsze jednak i tak naprawdę trudno się podczas wykonywania kolejnych misji zgubić. Jednak warto mieć na uwadze kilka podstawowych rad, odnoszących się do wszystkich gier typu fps:
- Ruszaj się. Ruchomy cel jest dużo trudniejszy do trafienie, o czym przekonasz się szczególnie grając w trybie multi-player. Gdy napotkasz na swojej drodze wrogiego żołnierza, nie czekaj aż zacznie do Ciebie strzelać, tylko staraj się go uprzedzić, przy okazji uciekając w jakieś bezpieczne miejsce.
- Chowaj się. Przeszkody terenowe bardzo ułatwią Ci zadanie. Przypisanie przechylania się na boki do klawiszy Q i E (jeśli grasz na standardowej konfiguracji, czyli klawiszami WASD) pozwoli łatwo wychylać się zza rogu i bezpiecznie zdejmować wrogich żołnierzy. Oni będę robić to samo, co będzie chlebem powszednim podczas zabawy w kampanii. W trybie wieloosobowym ta zasada nie zdaje egzaminu.
- Zapisuj grę. Tak często jak to tylko możliwe korzystaj z dwóch klawiszy - szybkiego zapisu (F5) i szybkiego wczytania (F9). Pamiętaj, że zapisać stan gry powinieneś będąc w bezpiecznym miejscu, a nie pod ostrzałem. Inaczej może się okazać, że po wczytaniu od razu zginiesz, trafiony serią z karabinu znajdującego się nieopodal strażnika. Szybki zapis ma tą wadę, że przy zapisywaniu nowej gry usuwa poprzednią. Na szczęście mechanizmy Cod zapisują stan rozgrywki w najważniejszych punktach misji, więc łatwo można do nich powrócić w razie niepowodzenia.
- Dobieraj odpowiednią broń. Musisz poznać dostępny w grze arsenał, by w dopasować aktualnie posiadaną pukawkę do wymogów sytuacji. Opisywanie karabinów nie ma sensu, gdyż każdy sam szybko pozna dobre i złe strony danego karabinu, a dalsza część poradnika pozwoli Wam dobrać sprzęt odpowiednio do znanych z góry potrzeb. Pamiętaj, że do pomieszczeń najlepiej nadaje się szybkostrzelny karabin, ale na większe dystanse tylko strzelająca pojedynczymi nabojami strzelba (najlepiej z lunetą) zda egzamin.