futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 19 kwietnia 2022, 14:40

Front przebiega przez klawiaturę. Wojna w Ukrainie - hakerzy, trolle i dezinformacja

Spis treści

Front przebiega przez klawiaturę

„Despotyzm rosyjski nie tylko ma za nic myśli i uczucia, lecz nadto przerabia fakty, walczy z oczywistością – i odnosi tryumf w tej walce, gdyż oczywistość nie ma u nas adwokata, podobnie jak sprawiedliwość, jeśli przeszkadza władzy.”

Markiz Astolphe de Custine, Listy z Rosji

Rok 1839

Ta propaganda ma także niezwykłą zdolność dopasowywania się do bieżącej sytuacji. Gdy tuż po rozpoczęciu wojny na granicę polsko-ukraińską ściągnęły tysiące uciekinierów, w sieci niemal natychmiast pojawiły się doniesienia o tym, że duża część z nich to osoby z Afryki lub Bliskiego Wschodu, i fałszywe informacje o tym, że w Przemyślu drastycznie wzrosła liczba przestępstw. Miało to na celu wykorzystać panujące w naszym kraju od kryzysu w 2015 roku nastroje antyuchodźcze. Jednocześnie, kiedy temat podchwyciły ugrupowania nacjonalistyczne i kibicowskie, utkano kolejny przekaz, twierdzący, że Polska to kraj agresywnych rasistów. Obie taktyki wykorzystywały albo informacje zwyczajnie nieprawdziwe (policja w Przemyślu zaprzeczyła doniesieniom o wzroście przestępczości), albo starannie obrobione (osoby spoza Europy były na granicy, ale w stosunkowo małych liczbach, i zazwyczaj składały się ze studentów z Kijowa czy Charkowa; z kolei reakcja Polaków na uchodźców z Ukrainy była w druzgoczącej większości pozytywna).

Zostało jeszcze 42% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

Wojna w Ukrainie - duzi zaczęli działać, ale mogą znacznie więcej
Wojna w Ukrainie - duzi zaczęli działać, ale mogą znacznie więcej

Spora liczba twórców gier czy firm z branży IT zabrało głos w sprawie obecnej wojny w Ukrainie. Wśród krytykujących Rosję jest jednak kilku wielkich nieobecnych. Ostrożność w wyrażaniu opinii wynika z powagi sytuacji czy kalkulacji biznesowej?

Poznajmy sąsiadów - gry z Ukrainy, na które warto zwrócić uwagę
Poznajmy sąsiadów - gry z Ukrainy, na które warto zwrócić uwagę

W ostatnim czasie najwięcej pisze się o grach, które w powodu zysków zasilających rosyjskiego agresora należy bojkotować. To dobrze. Ale warto też pamiętać o świetnych produkcjach Ukraińców, często niedocenianych.

Czy Wy sobie zdajecie sprawę, ile kosztuje współczesna wojna?
Czy Wy sobie zdajecie sprawę, ile kosztuje współczesna wojna?

Współczesna wojna to przede wszystkim gigantyczny wysiłek finansowy – rosnąca profesjonalizacja żołnierzy jak i coraz większe nasycenie technologiami sprawiają, że wydatki na siły zbrojne systematycznie rosną.