futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 4 marca 2020, 10:01

autor: Bartosz Woldański

Okluzja otoczenia (Ambient Occlusion) i Teselacja. Ustawienia grafiki

Spis treści

Okluzja otoczenia (Ambient Occlusion) i Teselacja

Okluzja otoczenia to w sumie „dodatek graficzny” dla najbardziej wymagających graczy. Dodatek, dzięki któremu cienie wyglądają w grze jeszcze bardziej realistycznie. Należy dodać, że efekt pochłania znaczną część zasobów naszego komputera, a co za tym idzie – jest on przeznaczony dla posiadaczy wydajnych kart graficznych (średnia półka może okazać się zbyt mierna). Obecnie wyróżniamy parę technik cieniowania, oto one:

HBAO (Horizon Based Ambient Occlusion) i HDAO (High Definition Ambient Occlusion)

Aktualnie najbardziej zaawansowane w grach komputerowych techniki cieniowania powierzchni obiektów. HBAO oraz HDAO dają pod każdym względem bardziej naturalny obraz niż SSAO. Cienie rzucane przez światło rozproszone stają się dokładniejsze i bardziej widoczne, nie tylko na postaciach. Pojawiają się także w miejscach, w których stykają się dwie różne powierzchnie obiektów, czyli praktycznie w każdym najmniejszym kącie. Krótko mówiąc, efekt nadaje scenie głębi.

Okluzja otoczenia - SBAO

HBAO+ jest jeszcze szybszą i precyzyjniejszą, ale też wymagającą odpowiednio mocnego sprzętu technologią, rozwiniętą przez firmę Nvidia. Bywa „zabójcza” nawet dla mocnych kart graficznych.

Okluzja otoczenia - wyłączona

SSAO (Screen Space Ambient Occlusion)

Kolejnym wariantem okluzji otoczenia jest SSAO, ale cienie są tu generowane w niższej rozdzielczości. Technika nie jest też tak precyzyjna, przez co efekt uzyskany w grze jest bardziej przytłumiony względem bardziej zaawansowanych rozwiązań. Plusem jest to, że nie powoduje takich spadków płynności animacji, chociaż wciąż zalicza się do znacznie obciążających sprzęt ustawień.

Okluzja otoczenia - SSAO

Teselacja

Teselacja wyłączona

Wbrew pozorom teselacja, która została wdrożona w wybranych grach obsługujących biblioteki DirectX 11, to dość subtelny efekt, sprawiający, że modele postacie czy określone elementy otoczenia wyglądają mniej kanciasto, a skały, cegły lub powierzchnie drogi zyskują na wypukłości, tworząc bardziej realistyczny obraz. Jednak często, aby dostrzec różnice w grafice, trzeba się dobrze przyjrzeć, a wynika to między innymi z tego, że teselacja nie jest wykorzystywana w taki sam sposób w każdym tytule. W jednym ogranicza się do środowiska gry, i to najczęściej skromnej jego części, a w innym tylko do modeli postaci.

Teselacja włączona

Warto było kupić GeForce RTX? Gry z najlepszym ray tracingiem
Warto było kupić GeForce RTX? Gry z najlepszym ray tracingiem

Od pojawienia się na rynku kart GeForce RTX 2080, nie zaznaliśmy zbyt wielu gier obsługujących ray tracing. Premiera RTX 3080 i obsługa tej technologii w PS5 i Xbox Series X daje jednak nadzieje na przyszłość.