Steam - funkcje, o które musi powalczyć Epic Games Store
Epic Games Store dość mocno okopał się na swoich pozycjach i sukcesywnie stara się podkradać użytkowników innych platform. Epic kusi darmowymi grami i udogodnieniami dla twórców, ale nadal nie ma wielu funkcji, którymi chwali się Steam.
Spis treści
Początkowo Steam nie miał być sklepem, jaki znamy dzisiaj. Firma Valve potrzebowała platformy do aktualizacji gier, ułatwiającej rozgrywkę multiplayer oraz zabezpieczającą przeciwko wszelkiej maści oszustom. W tamtych latach sam pomysł sprzedaży gier bez pudełek wydawał się wręcz niedorzeczny. Od tego czasu Steam nie tylko przekształcił się w sklep, ale i obrósł w wiele pobocznych funkcji, których nadal nie ma Epic Game Store.
Początkowo dostępne tytuły były produkcjami od Valve (Half Life, Counter Strike), ale dość szybko dołączyły do nich gry innych twórców. Krok po kroku Steam stał się najbardziej popularną i dochodową platformą cyfrowej dystrybucji gier: każdego miesiąca korzysta z niej 90 mln osób, z czego 47 mln robi to codziennie.
Funkcje społecznościowe
Steam nie tylko sprzedaje gry, ale też zrzesza samych graczy. W sekcji „Społeczność” mamy dostęp do forów i grup dyskusyjnych skupionych wokół konkretnych gier. Użytkownicy regularnie tam zaglądają, wymieniając się poradami i rozwiązaniami problemów. Możemy też spotkać tutaj deweloperów (szczególnie tych mniejszych), którzy wsłuchują się w głos społeczności, aby poprawiać swoje tytuły. Przekrój samych grup jest ogromny i znajdziemy tam miejsca zrzeszające osoby z danego kraju, fanów poszczególnych serii czy nawet dyskusje na temat polityki.
W ramach grup można też organizować własne wydarzenia lub wystawić ogłoszenie np. o poszukiwaniu ludzi chętnych do wspólnego grania. Grupy wysyłają powiadomienie do wszystkich członków, więc taka „kampania” zwykle jest dość skuteczna.
Komunikacja i czat
Czat nie był dostępny od początku istnienia platformy - został dodany dopiero po prośbach graczy. To właśnie dzięki opcji tworzeniu list znajomych i rozmawiania z nimi platforma zaskarbiła sobie sympatię wielu użytkowników.
Obecnie możemy komunikować się z naszymi znajomymi za pomocą tekstu oraz czatu głosowego. Dodano również możliwość wysyłania linków z podglądem (jest to dodatkowym zabezpieczeniem przeciwko próbom kradzieży konta, gdyż przed kliknięciem w odnośnik zobaczymy, że dana strona jest podejrzana) i wiele emotek (często związanymi z grami).
Lista znajomych pokazuje nam też, w co aktualnie gra dana osoba (a przy niektórych produkcjach, jak na przykład CS:GO i DOTA 2, także w jaki tryb i na jakiej mapie). Możemy mieć maksymalnie 250 znajomych, jednak ten limit można podnieść dzięki zwiększeniu poziomu Steam (o tym niżej).
Aktywacja konta Steam
Obecnie aby aktywować konto Steam należy wydać równowartość przynajmniej 5 dolarów (niecałe 20 zł) w sklepie Steam. Bez aktywacji konta użytkownik nie będzie miał dostępu do niektórych funkcji społecznościowych. Ten mechanizm zapobiega tworzeniu fejk kont, które mogą służyć do rozsyłania spamu i innych uciążliwych aktywności.