Rynek Steam. Funkcje, o które musi powalczyć Epic Games Store
Spis treści
Rynek Steam
W grudniu 2011 roku na Steamie pojawiły się karty kolekcjonerskie oraz odznaki. Karty to po prostu stylizowane obrazki z motywami nawiązującymi do konkretnej gry. Otrzymujemy je po prostu za spędzenie pewnego czasu na rozgrywce – jednak w ten sposób możemy zdobyć tylko połowę dostępnej puli; ponadto karty mogą się dublować. Resztę musimy zdobyć poprzez wymianę z innymi graczami lub zakupić je na rynku społeczności za prawdziwe pieniądze. Zebrawszy komplet kart, możemy stworzyć odznakę, która podnosi poziom naszego konta Steam. Każdy poziom odblokowuje nowe opcje lub poszerza już dostępne (więcej slotów na znajomych, dodatkowa gablota) i zwiększa naszą procentową szansę na otrzymanie darmowych dodatków. Nagrodą za wytworzenie odznaki jest też nowy obrazek tła, a także emotki i inne drobiazgi.
Tło profilu to duży obrazek nawiązujący do gry, który możemy uzyskać poprzez wytworzenie odznaki z kart związanych z danym tytułem.
Odznaki to powiązane z kontem ikony na naszym profilu, które reprezentują zgromadzenie zestawu kart kolekcjonerskich. Odznaki można „levelować” – najczęściej do pięciu razy.
Kiedy otrzymamy już wszystkie darmowe karty dla danej gry, istnieje szansa otrzymania pakietu zawierającego kolejne 3 losowe karty. Są one rozdzielane losowo pomiędzy graczy. Istnieją także ofoliowane karty kolekcjonerskie i ofoliowane odznaki, które mają wartość wyłącznie kolekcjonerską. Nie zapewniają żadnych dodatkowych premii.
Poziom naszego konta Steam zwiększa prawdopodobieństwo otrzymania pakietu kart (Poziom 10: szansa zwiększona o 20%, poziom 20: szansa zwiększona o 40%, poziom 30: szansa zwiększona o 60%). Dodatkowo mamy większą szansę na otrzymanie kuponu zniżkowego na losowo wybraną grę.
Karty można sprzedawać na rynku i dzięki temu zarabiać prawdziwe pieniądze, przechowywane w naszym wirtualnym portfelu. Nie ma możliwości wypłacenia zdobytych tak środków ani przelania na tradycyjne konto bankowe. Można jednak nabywać za ich pomocą inne karty, a nawet gry czy DLC.
Zgromadzone na naszym koncie karty, emotki czy tła można także przerobić na kryształy, które można wystawić na rynku (w pakietach po 1000 sztuk) lub wykorzystać do stworzenia pakietów kart. Te fioletowe kamienie stanowią podstawę dla kolekcjonerów kart, którzy nie chcą przeznaczać na ten cel realnych pieniędzy.
Wszystkie wirtualne przedmioty znajdziemy w sekcji Ekwipunek, do którego mamy dostęp z poziomu naszego profilu.
Pojawienie się rynku elementów takich jak karty czy skórki do broni spowodowało wytworzenie się swoistego ekosystemu ekonomicznego, z którego Valve czerpie zyski. Pewien procent udziałów z każdej transakcji przypada właścicielowi platformy.