futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 15 kwietnia 2019, 08:44

autor: Mateusz Zelek

Biblioteka i Steam Workshop. Funkcje, o które musi powalczyć Epic Games Store

Spis treści

Biblioteka i Steam Workshop

Z poziomu Biblioteki mamy dostęp do wszystkich produktów, które zostały przez nas zakupione. Gry w naszej Bibliotece możemy swobodnie przydzielać do różnych kategorii. Ustawienia te są zapisywane na naszym koncie i po formatowaniu dysku lub zmianie sprzętu zastaniemy Bibliotekę taką, jaką ją zostawiliśmy.

Po wejściu na kartę tytułu widzimy np. ile godzin spędziliśmy w grze, czy kiedy ostatni raz ją uruchomiliśmy.

Biblioteka to najważniejsze miejsce na Steam dla wielu graczy. - 2019-04-15
Biblioteka to najważniejsze miejsce na Steam dla wielu graczy.

Liczne odnośniki prowadzą nas do karty danej gry w sklepie, dają też możliwość zakupienia DLC lub poradnika. Stąd dostaniemy się do wątków na forach dotyczących tej produkcji. W Bibliotece wyświetlane są także historia aktualizacji gry oraz komunikaty dewelopera.

Dużą popularnością cieszy się zakładka „Warsztat”, gdzie gracze dodają swoje mody zmieniające grę. Steam udostępnia modyfikacje, o ile zgadzają się na to twórcy konkretnego tytułu. Instalacja jest bardzo intuicyjna; jedynie bardziej rozbudowane przeróbki wymagają odrobinę większego zaangażowania, np. pobrania dodatkowych aplikacji (tak jak Skyrim i jego Nexus Mod Menager).

Warsztat to prawdziwa kopalnia modów do gier. - 2019-04-15
Warsztat to prawdziwa kopalnia modów do gier.

Zapisane stany gry są przechowywane w chmurze (Steam Cloud) i synchronizowane po każdym zakończeniu rozgrywki. Dzięki temu nie tracimy postępów, jeśli przesiądziemy się na inny komputer lub np. przydarzy nam się awaria dysku.

Steam Overlay

To, co stało się sporym wyróżnikiem Steama to specjalna nakładka, która działa w trakcie gry. Umożliwia ona dostęp do przeglądarki internetowej, grup dyskusyjnych czy podglądu osiągnięć bez wychodzenia z gry do systemu Windows i żonglowania okienkami. Ułatwia też komunikację z pozostałymi graczami i wysyłanie im zaproszeń do wspólnej zabawy lub oglądania naszej rozgrywki (ewentualnie cudzej, za zgodą tej drugiej osoby). Z części funkcji dostępnych dzięki nakładce mogą korzystać produkcje spoza Steam, o ile przypniemy je do naszej biblioteki.

Profil

Profil użytkownika na Steam to nasza growa wizytówka. Umożliwia wprowadzenie krótkiego opisu, własnego awatara czy podglądu naszej Biblioteki. Sporo tutaj też ustawień prywatności, jeśli wolimy, aby nasz profil widoczny był tylko dla znajomych.

W ostatnich latach Valve skupiło się na rozbudowaniu możliwości personalizacji. Doszły gabloty, czyli sekcje, w których są wyświetlane wybrane przez nas elementy (ulubione gry, zdobyte osiągnięcia czy odznaki). Istnieje możliwość wybrania tła, jednak są one dostępne bezpośrednio na rynku lub można je zdobyć, tworząc kolejne odznaki (o czym za chwilę).

Żeby dostosować profil do własnych potrzeb, czasami trzeba się nieźle napracować. - 2019-04-15
Żeby dostosować profil do własnych potrzeb, czasami trzeba się nieźle napracować.

Użytkownik może również udostępniać wszelkiego rodzaju prace graficzne, zrzuty ekranu czy transmisje ze swoich gier.

Same profile można komentować, co gracze wykorzystują, aby oznaczyć osoby godne zaufania (np. w kwestii wymiany dóbr wirtualnych) lub napiętnować za negatywne zachowanie w trakcie rozgrywki. Właściciel danego profilu ma pełną kontrolę nad tą sekcją i może usuwać opinie lub zablokować możliwość ich dodawania.

Steam daje wiele możliwości edycji naszego profilu. - 2019-04-15
Steam daje wiele możliwości edycji naszego profilu.

Mateusz Zelek

Mateusz Zelek

Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W tematyce gier i elektroniki siedzi, odkąd nauczył się czytać. Ogrywa większość gatunków, ale najbardziej docenia strategie ekonomiczne. Spędził także setki godzin w wielu cRPG-ach od Gothica po Skyrima. Nie przekonał się do japońskich jrpg-ów. W recenzowaniu sprzętów kształci się od studiów, ale jego głównym zainteresowaniem są peryferia komputerowe oraz gogle VR. Swoje szlify dziennikarskie nabywał w Ostatniej Tawernie, gdzie odpowiadał za sekcję technologiczną. Współtworzył także takie portale jak Popbookownik, Gra Pod Pada czy ISBtech, gdzie zajmował się relacjami z wydarzeń technologicznych. W końcu trafił do Webedia Poland, gdzie zasilił szeregi redakcji Futurebeat.pl. Prywatnie wielki fanatyk dinozaurów, o których może debatować godzinami. Poważnie, zagadanie Mateusza o tematy mezozoiczne powoduje, że dyskusja będzie się dłużyć niczym 65 mln lat.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Uważasz, że potrzebujemy na rynku konkurencji dla Steama?

Tak
54,7%
Nie
45,3%
Zobacz inne ankiety
Darmowe GTA 5 to najlepsza rzecz, jaką Epic mógł zrobić
Darmowe GTA 5 to najlepsza rzecz, jaką Epic mógł zrobić

Żadna inna gra, choćby i był to Red Dead Redemption 2, nie dałaby Epic Games Store tyle, co dało im udostępnienie za darmo właśnie Grand Theft Auto V.

Epic Games Store – obalamy mity o konkurencie Steama
Epic Games Store – obalamy mity o konkurencie Steama

Czy Epic Games Store szpieguje dla Chińczyków? Czy gry są tam tańsze? Czy nie będzie tam obniżek? Pogromcy mitów z GRY-Online ostatecznie odpowiadają na te i inne pytania.