Steam Guard czyli zabezpieczenia. Funkcje, o które musi powalczyć Epic Games Store
Spis treści
Steam Guard czyli zabezpieczenia
Włodarze Steam kładą mocny nacisk na bezpieczeństwo naszej biblioteki i dlatego stworzyli kilka sposobów na utrudnienie życia cyfrowym złodziejom. Podstawowe są znane każdemu - login oraz hasło. Często zwraca się uwagę (szczególnie w mailach), że żaden pracownik Valve nie poprosi nas o te dane, a hasło powinno być w miarę możliwości długie i skomplikowane. Jednym z pierwszych kroków po założeniu konta jest weryfikacja naszego konta poprzez e-mail. Jeśli zalogujemy się na nowym sprzęcie, to system wyśle informację o takim wydarzeniu i poda nam specjalny kod dostępu, aby potwierdzić, że konto jest rzeczywiście nasze.
To oczywiście nie wszystko. Steam Guard stanowi rozbudowane zabezpieczenie, które znacząco podnosi bezpieczeństwo naszych danych - nie jest w żaden sposób obowiązkowe, jednak zalecamy, aby z niego skorzystać. Wymaga posiadania mobilnej aplikacji Steam, która generuje specjalne tokeny niezbędne do zalogowania się na nasze konto.
Aplikacja mobilna
Steam zaprezentował swoje mobilne wcielenie w 2012 roku i od tego czasu aplikacja jest aktywnie rozwijana. Obecnie za pomocą naszego telefonu możemy czatować ze znajomymi, robić zakupy w sklepie oraz modyfikować nasz profil. Tutaj skorzystamy także z pomocy technicznej (ta sekcja w pierwszej kolejności wyświetla tytuły, w które graliśmy ostatnio oraz przedstawia porady na najczęściej występujące w nich problemy).
Poruszanie się po aplikacji nikomu nie powinno sprawiać problemów - w oprawa jest ascetyczna, a wszelkie opcje oraz łatwe do znalezienia.
Przyszłość
Steam obecnie walczy o miejsce na rynku z takimi platformami jak Origin, Uplay czy od niedawna przede wszystkim Epic Games Store. Dlatego nadchodzą w nim spore zmiany, których od lat oczekują jego użytkownicy.
Valve pracuje obecnie nad nowym mechanizmem rekomendacji, wykorzystującym uczenie maszynowe do sugerowania użytkownikom gier na podstawie ich preferencji. Od jakiegoś czasu oczekujemy poprawionej biblioteki, opartej na technologii używanej w czacie Steam. Zaktualizowany zostanie także system wydarzeń społeczności Steam.
Twórcy platformy chcą najwyraźniej też podjąć rękawicę rzuconą przez Twitch. Rozwoju ma doczekać się Steam.tv – wspierane będą wszystkie gry, a nie tylko niektóre transmisje i specjalne wydarzenia. Firma Valve ma zamiar wypuścić nową mobilną aplikację Steam Chat, aby umożliwić dzielenie się ulubionymi plikami GIF z przyjaciółmi, gdy jesteśmy w drodze. Opracowywane są także nowe rozwiązania wspomagające walkę z oszustami (Steam Trust).
Co więcej, być może niebawem Steam dotrze do zupełnie nowego grona odbiorców. Platforma prawdopodobnie wkrótce zadebiutuje w Chinach. Valve chce także oficjalnie uruchomić nowy program kafejek internetowych, aby gracze mogli korzystać z platformy Steam w setkach tysięcy kawiarni internetowych na całym świecie.
Słychać też głosy, że Valve planuje powrócić do błyskawicznych wyprzedaży. Firma Gabe Newella czuje na plecach oddech konkurencji i musi zacząć działać, jeśli chce utrzymać swoją dominację na pecetowym poletku.