autor: Krzysztof Marcinkiewicz
Nie dla Polaka ta matrixowa kiełbasa. Rok Matrixa
Spis treści
Nie dla Polaka ta matrixowa kiełbasa
Fenomen telefonu komórkowego marki Nokia z Matrixa sprawił, że producent całej trylogii – Joel Silver podjął decyzję o przetargu na stworzenie nowego telefonu Matrixa. Wiele firm przygotowało swoje projekty, ale ostatecznie zarówno Silverowi, Wachowskim jak i kluczowej obsadzie najbardziej do gustu przypadł telefon Samsunga. Ten też wybrano i wykorzystano w filmie. Futurystyczny, o ciemnej barwie, z kultową już automatycznie wysuwaną klapką i wyświetlaczem TFT LCD z 65000 kolorów. Telefon robi wrażenie. Niestety! Telefon funkcjonuje wyłącznie w sieci CDMA, która jest w Polsce niedostępna. Z tego też powodu Samsung nie zamierza wprowadzać ich na rynek, gdyż polscy użytkownicy nie mogliby korzystać z tego telefonu. Nawet sprowadzenie telefonu z innych krajów nie ratuje sytuacji. Dla polskich fanów Matrixa jest to bolesny cios, gdyż z pewnością niejeden z nas miał ochotę kupić sobie ten telefon. Co prawda Samsung poleca zamiast matrixowego SPH-N270 inny, sprzedawany od tygodni w naszym kraju telefon: SGH-V200, ale jak sami widzicie na poniższym screenie porównawczym nie jest on nawet tandetną namiastką. Nie ma absolutnie nic wspólnego z nowym modelem telefonu Matrixa.
Wkrocz w świat Animatrixa
Jeszcze w tym roku na naszym rynku ukaże się płyta Animatrix, zawierająca 9 odcinków animacji, dzięki której zgłębimy tajniki Matrixa. Wśród nich znajdą się epizody wymyślone przez Wachowskich, a także innych specjalistów-fanów tego fenomenu. Niektóre odcinki opowiadać będą historie w świecie Matrixa, nie mające jednak nic wspólnego z samą trylogią. Znajdą się też odcinki wyjaśniające wiele wątków z filmów. Najważniejszym jest „Ostatni Lot Ozyrysa”, który poprzedza wydarzenia z Reaktywacji. Na marginesie odcinek ten będzie emitowany na ekranach polskich kin przed projekcją filmu Oszukać Przeznaczenie 2. Epizod ten trwa 9 minut i jest wykonany w technologii podobnej do tej, dzięki której nakręcono film Final Fantasy. Każdy kto wybiera się na Reaktywację powinien udać się wcześniej na Ostatni Lot Ozyrysa, to w nim właśnie zobaczymy jak załoga okrętu Logos odkrywa, że maszyny zlokalizowały Zion i wiercą tunel w ziemi, aby się do niego przebić. Na specjalną uwagę zasługuje też dwuczęściowa opowieść „Renesans”, w której poznamy prawdziwą historię powstania Matrixa, której nie zna nawet sam Morpheus. Dowiemy się jak doszło do rozpoczęcia masowej produkcji robotów, a także co sprawiło, że się one zbuntowały i w efekcie uwięziły ludzi, by używać ich jako baterii zasilających.
Odliczanie do premiery...
Na temat gry komputerowej Enter The Matrix pisałem w obszernej zapowiedzi, do której odsyłam wszystkich zainteresowanych: zapowiedź Enter The Matrix. Ona w wyczerpujący sposób wprowadzi was w swoje tajniki. Do samej premiery zarówno Reaktywacji, Enter The Matrix, oraz telefonu Matrixa zostało już niewiele czasu – nastąpi to 15 maja, czyli już dziś. W Polsce druga część trylogii ukaże się tydzień później, czyli już 23 maja. Gra powinna trafić na rynek zaraz po premierze kinowej, zaś kwestię telefonu wyjaśniłem dwa akapity wyżej. O tym, że będzie to megahit równie wielki jak pierwszy Matrix nie ma co dyskutować. Można jedynie Was zapewnić, że w dniu premiery przeczytacie naszą recenzję Reaktywacji! A w międzyczasie polecić mogę kompilację utworów muzycznych i ścieżki dźwiękowej z Matrix: Reaktywacja, która już znajduje się w sprzedaży. Składa się z dwóch płyt, pierwsza zawiera rockowe piosenki jakie usłyszymy w filmie, druga zaś to tzw. Scoretrack, czyli specjalnie skomponowane przez Dona Davisa muzyka. Kompilacja ta daje nam wyobrażenie czego spodziewać się możemy po filmie. Warto ją mieć w swojej kolekcji.
Krzysztof „Kokosz” Marcinkiewicz