Karty graficzne do 500 złotych - GeForce GT 1030. Ranking kart graficznych
Spis treści
Karty graficzne do 500 złotych - GeForce GT 1030
Za 500 złotych da się kupić układ graficzny, ale ciężko go określić jako ten służący do grania. W tym przedziale dostępne są jedynie najmniej wydajne karty polecane w pierwszej kolejności do komputerów służących do pracy i to nie tej wymagającej. Bardzo tanie urządzenia poradzą sobie z wyświetleniem interfejsu graficznego systemu Windows i prostych programów typu edytor tekstu. Z bardziej rozrywkowych rzeczy nadadzą się do przeglądania śmiesznych obrazków w Internecie, obejrzenia YT i pogrania w Heroes 3.
- GeForce GT 710 – Konstrukcja najtańsza, a zarazem najsłabsza z całego zestawu prezentowanych kart graficznych. Da się ją dostać już za mniej niż 250 złotych. Model stanowi alternatywę dla zintegrowanego układu graficznego. Podobnie jak „integra” nie ma zbyt wiele do zaoferowania, a od tych nowszych jest nawet słabsza.
- GeForce GT 730 – Po dołożeniu około 100 złotych można liczyć już na ciut więcej. Konstrukcja całkiem nieźle radzi sobie z Minecraftem i to w Full-HD. Tym bardziej nie będzie przeszkód, aby pograć w dwuwymiarowe klasyki. Zadziałają też obie części Gothica. Niestety, CS:GO chodzi jako tako tylko w 720p. Dostępna jest też nieco droższa, odświeżona wersja modelu z pamięcią GDDR5. Z nią da się już powoli myśleć o sieciówkach w 1080p, choć w niektórych kl./s będą spadać poniżej 60.
- Radeon R7 240 – Ta karta kosztuje od 300 do nawet przeszło 500 złotych i jest jedną z najmocniejszych propozycji w tej półce. W zdecydowanej większości gier online wykręca co najmniej 60 fps w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Trzeba tylko wybrać wariant z 4GB pamięci GDDR5.
GeForce GT 1030
Najlepszą z najgorszych kart graficznych jest GeForce GT 1030. Za prawie 500 złotych na mało wymagających graczy czeka urządzenie wyposażone w 2GB pamięci wideo typu GDDR5 (znacznie lepsza niż wersja z GDDR4). Unowocześniony wariant z 2021 roku bazuje na układzie z 2017 roku. Nie można spodziewać się więc cudów. Z ciekawszych rzeczy warto wspomnieć o obecności HDMI 2.0, a co za tym idzie wsparciu rozdzielczości 4K. Sporym plusem jest również bezgłośna praca. Mało wydajne GPU korzysta z pasywnego systemu chłodzenia. Pobór prądu (TDP) to zaledwie 30W.
Układ nadaje się głównie do e-sportówek i starych produkcji AAA np. GTA 5. W sieciówkach nie trzeba ograniczać się już do najniższych detali. GeForce GT 1030 często wyświetla nawet ponad 200 kl./s w League of Legends na ustawieniach bardzo wysokich w 1080p i 60 kl./s w Fortnite na średnich. We wspomnianym GTA 5 da się pograć ze stabilnymi 60 ramkami przy średnio-wysokich nastawach. Jak jest z nowszymi produkcjami single player? Kiepsko. Far Cry 5 działa w „konsolowych” 30 kl./s przy niskiej szczegółowości obrazu. Karta znalazła się w naszej konfiguracji peceta do 2000 złotych.