Karty graficzne do 1000 złotych - GeForce GTX 1050 Ti vs. Radeon RX 6400. Ranking kart graficznych
Spis treści
Karty graficzne do 1000 złotych - GeForce GTX 1050 Ti vs. Radeon RX 6400
Karty w cenie do 1000 złotych z reguły oferują zadowalającą wydajność jedynie przy standardowych rozdzielczościach, takich jak Full HD. Dla okazjonalnych graczy, preferujących starsze tytuły lub po prostu o ograniczonym budżecie, ten przedział cenowy stanowi optymalne rozwiązanie. Jednak w przypadku bardzo wymagających graficznie, aktualnych gier zazwyczaj trzeba będzie się pożegnać z wysokim poziomem detali lub płynnością obrazu.
- Radeon RX 550 – Konstrukcja nieco droższa od GeForce GT 1030 (na poprzedniej stronie), przez co wpadła już do innej kategorii. W najnowszych grach wcale nie wydajniejsza od produktu NVIDII.
- GeForce GTX 1050 – Pierwsza karta na liście, która jako tako radzi sobie w bardziej wymagających i nowszych grach, choć czasami tylko w 720p. Aktualnie nowy egzemplarz można dostać głównie na Allegro w cenie 600-800 zł i w wersji z 2 GB VRAM.
- Radeon RX 560 – Kolejna tania karta graficzna, która teoretycznie poradzi sobie w większości tytułów uruchomionych w 1080p. Tutaj do dyspozycji mamy już 4 GB pamięci wideo. Cena – około 850 złotych.
GeForce GTX 1050 Ti
Gdy na rynku kart graficznych było naprawdę źle i spora liczba modeli została wyprzedana w całości, a te, które zostały w sklepach i na serwisach aukcyjnych kosztowały 200% i więcej swojej normalnej ceny, krok w polepszeniu sytuacji postanowiła zrobić NVIDIA. Wydanie ulepszonej wersji GTX-a 1050 Ti już wtedy było przyjęte z uśmiechem politowania. Z perspektywy czasu cała akcja wydaje się jeszcze mniej poważna. Tak samo zresztą, jak ta z odświeżeniem GeForce GT 1030. Niemniej obie karty w swoich kategoriach cenowych do 500 i 1000 złotych narobiły szumu i są dość niezłym wyborem przy mocno ograniczonym budżecie. Głównie przez to, że w obu segmentach nie ma wielkiej konkurencji.
Wersja Gigabyte bez OC widoczna na powyższym zdjęciu jest taktowana zegarem 1316 MHz i 1430 MHz w trybie boost. Model ma 768 rdzeni CUDA, 32 jednostki ROP i 48 jednostek teksturujących. Cieszy obecność 4 GB pamięci VRAM GDDR5 o taktowaniu 7008 MHz i z 128-bitową szyną. Jednowentylatorowa konstrukcja wymaga zasilacza o mocy 300W (wartość rekomendowana). Kartę da się podłączyć do monitora za pomocą przewodu DisplayPort, HDMI i DVI.
GeForce GTX 1050 Ti to pierwsza karta, która osiąga 60 klatek na sekundę (po obniżeniu detali, nierzadko do minimum) w części nowszych gier komputerowych uruchomionych w Full HD. Mowa m.in. o Forza Horizon 4, Battlefield V, Metro Exodus, Doom Eternal i Hitman 3. Ogólnie rzecz biorąc, wariant Ti jest o około 30% szybszy niż standardowy GTX 1050. Przekładając to na liczbę klatek na sekundę, Ti generuje średnio 8 ramek więcej w ciągu każdej sekundy. To jeden z najpopularniejszych układów stosowanych w budżetowych laptopach i komputerach gamingowych. Cena – 800-900 złotych.
Radeon RX 6400
Ta karta graficzna ze stajni „czerwonych” to prawdopodobnie najbardziej nierówny produkt w całym zestawieniu. W niektórych sytuacjach układ potrafi usatysfakcjonować swoją mocą, by za chwilę okazać się totalnym niewypałem. Najlepsze wyniki uzyskuje się po zainstalowaniu GPU na platformie zgodnej ze standardem PCIe 4.0. Biorąc pod uwagę, że jest to konstrukcja skierowana do budżetowych konfiguracji ciężko jednak przypuszczać, że każdy gracz będzie posiadał procesor i płytę główną, które pozwolą wykorzystać nowszą technologię. Bardziej realne jest to, że GPU trafi do wciąż najpopularniejszej szyny w standardzie 3.0. Wtedy zaczną się problemy.
Wydajność Radeona RX 6400 na starszym typie magistrali leci na łeb na szyję. Do tego stopnia, że karta zaczyna przegrywać w grach z… GeForce GTX 1050 Ti. W skrajnych przypadkach urządzenie AMD generuje na PCIe 3.0 ponad dwa razy mniej klatek niż na PCIe 4.0! W innych, częstszych straty sięgają już „tylko” kilkudziesięciu procent. Sprawia to, że model RX 6400 jest antyreklamą świetnej, biorąc pod uwagę innych przedstawicieli, serii Radeon RX 6000. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być 64-bitowa szyna pamięci. Sytuacji nie ratuje to, że są jej 4GB GDDR6. Podsumowując, konstrukcja dostępna w sklepach za około 800 złotych sprawdzi się nieźle wyłącznie na platformie zgodniej z PCIe 4.0. Przy szynie starszego typu pewniejszym wyborem będzie stary-nowy GeForce GTX 1050 Ti.