Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 12 listopada 2012, 15:36

autor: Adrian Werner

3. Call of Duty. Najlepsze kampanie fabularne z serii Call of Duty

Spis treści

3. Call of Duty

3. Call of Duty

Call of Duty
  • Producent: Infinity Ward
  • Rok premiery: 2003 (pecetowy pierwowzór) / 2009 (wersje konsolowe)
  • Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360

Z brązowym medalem w czołówce naszego plebiscytu plasuje Call of Duty, czyli gra, która zapoczątkowała całą serię. Studio Infinity Ward założył trzon zespołu odpowiedzialnego za Medal of Honor: Allied Assault. W tamtej produkcji największe wrażenie na graczach zrobiła scena lądowania na plaży Omaha. Tworząc pierwsze Call of Duty, autorzy postanowili wykorzystać rozwiązania z tej sekwencji i rozciągnąć je na całą kampanię. Rezultatem była seria wirtualnych bitew, które w 2003 roku zapierały dech w piersiach. Nawet przestarzały już wtedy silnik (oparty na kodzie Quake’a 3) nie był w stanie popsuć wrażenia brania udziału w prawdziwej wojnie.

Kampania w Call of Duty ustaliła podstawowe schematy, z których do dzisiaj korzysta większość kolejnych odsłon serii. Akcja skakała pomiędzy różnymi frontami, pozwalając na wcielenie się w trzech żołnierzy odmiennej narodowości. Większość misji była bardzo liniowa, ale wynagradzały to dopracowane skrypty, dzięki którym rozgrywka przypominała dobry film wojenny. Do legendy przeszła też sekcja w Stalingradzie, w dużym stopniu oparta na sekwencji z kinowej produkcji Wróg u bram.

Wierności pierwszej odsłonie serii dochował g40st.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej