autor: Artur Niedoba
Najdziwniejsze myszki komputerowe w historii
Mysz komputerowa to dość proste urządzenie. Większość modeli stara się być wygodna i funkcjonalna, przez to stają się do siebie podobne. Istnieją jednak eksperymentalne konstrukcje, które potrafią zaskakiwać wyglądem i sposobem działania.
Spis treści
Powiedzmy sobie szczerze, mysz komputerowa stała się standardowym urządzeniem, bez którego nie wyobrażamy sobie wygodnego sterowania pecetem. Praktyczna, wygodna i do tego bardzo precyzyjna, dość mocno się zmieniła od czasu premiery w 1968 roku (to data publicznego przedstawienia prototypu, musiało upłynąć jeszcze sporo czasu nim urządzenie trafiło do użytku). Dziś standardem jest gryzoń o kształcie dopasowanym do dłoni, dwoma podstawowymi przyciskami, scrollem i ewentualnie dodatkowymi guzikami o różnych funkcjach.
Oczywiście, jak w przypadku każdego urządzenia peryferyjnego, istnieje całe mrowie myszek o niecodziennym wyglądzie. Zazwyczaj (pomijając oczywiście profesjonalne składaki z tysiącem części zamiennych) możemy spotkać je w fantazyjnych kształtach, jak choćby imitujących samochody, kamienie czy nawet ludzkie mózgi, lecz nie zmieniających nic w sposobie ich użytkowania. Jest jednak sporo przykładów, które całkowicie wyłamują się utartym schematom i wytyczają zupełnie odmienne standardy funkcjonowania, a czasem przekraczają granice absurdu. Zapraszam Was więc na przejażdżkę po liście najdziwniejszych myszek świata. Wybór całkowicie subiektywny.
Myszki wertykalne
Naszą podróż zaczniemy od całej kategorii myszek. Jedne wyglądają niczym standardowy gryzoń, który wpadł bokiem do plastycznej masy i tak zastygł na wieki, inne przywodzą na myśl dziwną wariację joysticka, by kolejne nieumyślnie imitowały ciasto do taco. W tym przypadku niecodzienny design jest konsekwencją decyzji o dość szczytnym motywie. Myszki wertykalne to nic innego jak kontroler, który od podstawowych rozwiązań różni się jedynie tym, że obsługuje się go trzymając dłoń niemal prostopadle do biurka, a nie równolegle. Takie ułożenie nadgarstka jest zdecydowanie naturalniejsze, przez co można pracować dłużej minimalizując zmęczenie, ból i szansę na ewentualne zwyrodnienia tego skomplikowanego stawu.
Konsekwencją dbania o zdrowie jest nie tylko niecodzienny wygląd gryzoni, ale też nieco większe ich gabaryty, przez co średnio nadają się do transportu wraz z laptopem. A czy wpływa to na precyzję w użytkowaniu? Niestety tak, gdyż każde kliknięcie to niewielkie, ale jednak przesunięcie kontrolera w bok, co nie występuje w przypadku myszki horyzontalnej. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy dużo czasu spędzają przed komputerem przy pracy biurowej, gracze natomiast, zwłaszcza miłośnicy dynamicznych i emocjonujących rozgrywek, nie będą zadowoleni z tej konstrukcji.
Na zdjęciu przedstawione są tylko przykłady tego, jak może wyglądać to rozwiązanie. W przeciwieństwie do wielu innych, opisanych tu konstrukcji, myszki wertykalne potrafią być praktyczne i warte zakupu. Przy okazji, nie są finansowo niedostępne. Model widoczny na obrazku, to Trust Verro Ergonomic Wireless. Zapłacimy za niego mniej niż 150 złotych.