autor: Redakcja GRYOnline.pl
Podsumowanko. Gry wielkie, okejowe i inne
Spis treści
Podsumowanko

F.E.A.R. – zdecydowanie mój ubiegłoroczny faworyt. Pomimo, iż poziomy są monotonne, a fabuła jest niezbyt oryginalna i na dodatek podawana w koszmarny sposób. Za to genialne starcia z wrogami i mrożący krew w żyłach klimat rekompensują wspomniane niedoróbki.
Fahrenheit – przygodówka, zręcznościówka czy interaktywny film? Nie wiem, w każdym razie chce więcej takich gier. Świetna fabuła, dobra oprawa graficzna, rewelacyjne animacje postaci i doskonałe udźwiękowienie (muzyka Badalamentiego!).
Need for Speed: Most Wanted – Jak nie lubię ścigałek, to z każdą grą z serii Need for Speed bawiłem się doskonale, nie inaczej było z Most Wanted. To uczucie prędkości, filmowe pościgi, rewelacjna grafika, muzyka... cudo. Co prawda na mojej liście Most Wanted jest dalej na drugim miejscu za niepokonanym Porsche Unleashed, ale i tak jest świetnie.
Still Life – Jeżeli napiszę, że to standardowa do bólu przygodówka w starym stylu nie rozminę się zbytnio z prawdą. Jednak jest to gra z „duszą”, ma w sobie coś, czego brakuje wielu taśmowo tworzonym produkcjom.
Tuż za podium: Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory, Call of Duty 2.
Rozczarowania roku
DRIV3R – Nie przepadam za serią GTA, dlatego z nadzieją wypatrywałem pecetowego DRIV3RA, mając złudne nadzieje, że Tanner skopie tyłek Carlowi Johnsonowi z San Andreas. Jak widać, nadzieja matką głupich i wyszło na to, że dla fajnej ścieżki dźwiękowej i rewelacyjnie zrealizowanych przerywników filmowych nie warto nawet wydawać 49 złotych.
The Bard’s Tale – główną zaletą gry cRPG nie może być rewelacyjna lokalizacja i kilka fajnych dowcipów. I kto ustawił kamerę pod takim kątem?
Boiling Point: Road to Hell – gra zabita przez błędy. Cóż z tego, że świetne założenia o otwartym świecie i nieliniowej fabule zostały spełnione, jeżeli nawet po spatchowanu działa topornie, a głupota przeciwników po prostu poraża – o masie pomniejszych błędów już nie wspominając.
Zebrawszy wszystkie za i przeciw rysuje się bardzo urozmaicony obraz roku 2005 – 24 tytuły ze wskazaniem „za” i 13 „przeciw”. Co ciekawe, część z nich ulokowała się i na jednej i na drugiej liście... :-) Tak się stało w przypadku NFS: Most Wanted, F.E.A.R.-a czy GTA: San Andreas.
Zdecydowanym faworytem okazał się Fahrenheit, największym przegranym DRIV3R, ale w przypadku tych gier wydaje się, że absolutnie wszyscy są zgodni w swoich odczuciach – i gracze, i recenzenci, i wydawcy, i sprzedawcy. I tak jest najlepiej.
Za
- Fahrenheit (4 głosy)
- Call of Duty 2 (3 głosy)
- F.E.A.R. (2 głosy)
- Fable (2 głosy)
- Lego Star Wars (2 głosy)
- Need for Speed: Most Wanted (2 głosy)
- Silent Hunter 3 (2 głosy)
- Age of Empires III
- Chameleon
- Civilization 4
- Darwinia
- Doom 3: Resurrection of Evil
- GT Legends
- GTA: San Andreas
- Killer 7
- Mercenaries
- Prince of Persia: The Two Thrones
- Psychonauts
- Quake 4
- Resident Evil 4
- Splinter Cell: Chaos Theory
- Still Life
- The Movies
Przeciw
- DRIV3R (3 głosy)
- Boiling Pont: Road to Hell (2 głosy)
- The Bard’s Tale (2 głosy)
- The Settlers: Dziedzictwo królów (2 głosy)
- 50 Cent: Bulletproof
- Brothers in Arms: Road to Hill 30
- Dungeon Siege 2
- Earth 2160
- F.E.A.R.
- Gran Turismo 4
- GTA: San Andreas
- Imperial Glory
- Need for Speed: Most Wanted
- Vietcong 2
A jak Wy będziecie głosować w Plebiscycie? :-)