futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 28 sierpnia 2018, 11:20

autor: Christoph Liedtke (gamestar.de)

The Vanishing of Ethan Carter (rok 2014). Ewolucja grafiki 3D na przestrzeni lat

Spis treści

The Vanishing of Ethan Carter (rok 2014)

Polska przygodówka stworzona przy użyciu silnika Unreal Engine 3 (potem przeniesiona aktualizacją na UE4). Brzmi fajnie, ale co jest w niej takiego szczególnego? To proste: fotogrametria, na którą postawili The Astronauts, twórcy gry The Vanishing of Ethan Carter.

Wykorzystana w tytule technika fotogrametrii umożliwia odczytywanie zdjęć zrobionych w rzeczywistości, a następnie przeniesienie ich w cyfrowy świat, na trójwymiarowy model lub bardzo efektowną teksturę. Efekt końcowy jest zbliżony do tego, co często nazywamy fotorealizmem. Niemniej jednak zastosowanie tej techniki wywołuje pewne trudności i wymaga ogromnego nakładu pracy.

Fotogrametria zapewnia rewelacyjne efekty, ale kolosalnym nakładem pracy. - 2018-08-28
Fotogrametria zapewnia rewelacyjne efekty, ale kolosalnym nakładem pracy.

Star Wars: Battlefront (rok 2015)

Nowa edycja przygotowanej przez studio DICE gry Star Wars: Battlefront wykorzystuje silnik Frostbite 3 oraz opiera się na fotogrametrii tekstur, dzięki czemu Gwiezdne wojny zostały tu doskonale zaprezentowane. Battlefront oraz jego następca, Battlefront II, są w czołówce gatunku shooterów przynajmniej pod względem graficznym. Rzadko mamy okazję zobaczenia tak realistycznych tekstur i środowiska w FPS-ach.

Gwiezdne wojny jak żywe. - 2018-08-28
Gwiezdne wojny jak żywe.

Rise of the Tomb Raider (rok 2016)

Druga część przygód Lary Croft od czasów rebootu w 2013 roku jak zwykle oferuje pierwszej klasy rozgrywkę, a za sprawą grafiki przenosi ją do innego wymiaru zabawy. Chociaż Rise of the Tomb Raider wykorzystuje niezbyt innowacyjny silnik Foundation jako podstawę grafiki, to został on gruntownie przeprojektowany. Lara lśni nowym blaskiem w szczególności dzięki zastosowaniu nowego oświetlenia wolumetrycznego. Technika ta pozwala symulować światło rozpraszane na cząsteczkach znajdujących się w powietrzu. Drugą wyróżniającą się rzeczą jest jakość tekstur.

Dzięki systemowi pokrycia środowiska HBAO+ firmy Nvidia uchwycone zostają również informacje o głębokości tekstur, tworząc dodatkowe cienie. A kiedy jeszcze włączycie teselację dostępną w bogatym menu graficznym gry, tekstury osiągają zupełnie nowy poziom plastyczności.

Lara w Rise of the Tomb Raider wygląda rewelacyjnie. - 2018-08-28
Lara w Rise of the Tomb Raider wygląda rewelacyjnie.