autor: Łukasz Malik
Porównanie cen gier na poszczególnych platformach. Kiedy gry komputerowe tanieją w Polsce?
Spis treści
Porównanie cen gier na poszczególnych platformach
Kiedy zestawimy ze sobą średnie ceny wydawanych w pudełkach gier w rozbiciu na platformy, da się zauważyć gigantyczna rozpiętość cenowa pomiędzy PC a PlayStation 4. Oczywiście ma na to wpływ opłata licencyjna, którą pobiera Sony, jednak ta różnica wynika głównie z dużo bogatszej oferty gier na PC wydawanych w naszym kraju w pudełkach. W badanym okresie przeanalizowaliśmy 60 premier – dla porównania w tym czasie na PC ukazało się dwa razy więcej pozycji.
Średnie ceny pudełkowych gier w pierwszym roku od premiery, w podziale na najpopularniejsze platformy.
W okresie od premiery konsoli PS4 do sklepów trafiło stosunkowo mało tytułów, a zdecydowana większość z nich to produkcje AAA. Mniejsze i tańsze gry na konsole dystrybuowane są głównie cyfrowo (często w bardzo podobnych cenach jak np. na Steamie), a polscy wydawcy oferujący produkcje na PC wciąż mocno przywiązani są do pudełek – nierzadko tworzą wydania specjalnie na nasz rynek, mimo że w innych częściach świata dany tytuł oferowany jest wyłącznie w wersji cyfrowej. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w przypadku Torchlighta II, do którego twórcy początkowo nie przewidywali edycji pudełkowej. Ta jako pierwsza pojawiła się w naszym kraju, a później w Niemczech i Rosji. Potęguje to widoczne na wykresie różnice pomiędzy cenami gier na omawiane platformy.
Ceny gier na PlayStation 4
Nowa konsola Sony zadebiutowała dopiero w czwartym kwartale 2013 roku, dla pozostałych platform dysponujemy danymi z długiego okresu – od początku 2013 do końca 2014 roku. Ponadto liczba tytułów startowych i premier we wstępnym cyklu życia PS4 nie porażała. Stąd na wykresie odchylenia statystyczne są nieco większe niż w przypadku pozostałych platform, jednak linia trendu dość dobrze obrazuje zachowanie cen gier.
Ceny tytułów na PS4 spadają wolniej niż tych na peceta – po roku w obniżkach znów króluje EA (32%), drugi jest Ubisoft (24%), stawkę zamyka Cenega z 18% obniżką.
PlayStation 3 i Xbox 360
Wygląda na to, że z poprzednią generacją konsol pożegnamy się szybciej, niż myśleliśmy. Liczba premier maleje z każdym miesiącem (ostatnio do anulowanych projektów dołączył Mad Max). Jednak ze względu na garstkę gier, w które jeszcze zagramy, przyjrzyjmy się cenom wydań na PlayStation 3 i Xboksa 360. Cena startowa u każdego z wydawców jest bardzo zbliżona i oscyluje w granicach 180–190 zł. Spadki są dość stabilne, poza wyraźną obniżką gier EA wprowadzaną po około trzech miesiącach.
Co ciekawe, w przypadku konsoli Xbox 360 najtańsze gry oferuje Ubisoft, podczas gdy na PlayStation 3 najmniej zapłacimy za tytuły EA.
W zależności od wydawcy i platformy obniżki po roku oscylują w granicach 35–55%.