Dom przyszłości w teraźniejszości. Siri i Alexa... w polskim mieszkaniu
Spis treści
Dom przyszłości w teraźniejszości
Na koniec pozostało jeszcze wspomnieć o obsłudze akcesoriów inteligentnego domu, bo dokładny poradnik o tym to temat na zupełnie inny, równie długi artykuł. Na szczęście nie ma tu jakichś istotnych ograniczeń regionalnych, z wyjątkiem oferty sklepów i opcji Amazon Guard dostępnej w USA. Głośnik Echo nasłuchuje wtedy dźwięków tłuczonego szkła lub alarmów przeciwpożarowych i wysyła o tym powiadomienia do nas i do wybranych firm zajmujących się smart bezpieczeństwem domu. Rozumiem, że nie ma w Polsce dodatkowo płatnej opcji, w której jest np. usługa głosowego wezwania pomocy, ale już funkcja wysłania zwykłego powiadomienia na telefon o podejrzanej aktywności w domu nie powinna być tak ograniczana.
Z wyjątkiem Guarda, funkcje smart home zależą głównie od sprzętu, w jaki się wyposażyliśmy i różnic między Echo i Homepodem. Im większy i nowszy dom, tym więcej jest możliwości zamontowania sterowanych głosem termostatów, kamer, zamków w drzwiach i bramach, żaluzji itd. Wybór Alexy otwiera dostęp do zdecydowanie większej liczby inteligentnych urządzeń w porównaniu z HomeKitem Apple, ale na szczęście jeden standard nie wyklucza drugiego. Można mieć w domu produkty oparte na ZigBee oraz na Threadzie razem i kontrolować je tylko jednym smart głośnikiem – co najwyżej pierwsza konfiguracja będzie nieco dłuższa i nie obędzie się bez ściągnięcia odpowiedniej aplikacji danego producenta.
I stała się smart światłość!
Tak naprawdę wszystko zaczyna się zwykle od pierwszej smart żarówki w mieszkaniu. To właśnie z obsługą lamp mamy do czynienia codziennie, bez względu na wielkość zajmowanej przestrzeni i rodzaj budynku. W Polsce jest to wyjątkowo istotne zwłaszcza zimą, gdy dni bywają bardzo krótkie. Możliwość dowolnej regulacji oświetlenia bez ruszania się z miejsca to wygoda, której nie da się przecenić. Koniec z kupowaniem żarówek o różnej mocy, koniec z używaniem „światła do szukania kluczy”, jak mówią Amerykanie na świecącą z pełną mocą lampę na suficie.
Wystarczy parę dni, by trudno było się odzwyczaić od możliwości wyłączania świateł na noc leżąc już w łóżku, bez konieczności wstawania, regulacji natężenia, barwy i koloru. Później idzie już z górki. Do kolejnych żarówek dochodzi sterowanie telewizorem za pomocą głosu. Da się to zrobić nawet z kilkunastoletnim modelem, o ile wyposażymy go w urządzenie Fire Stick TV lub Apple TV zależnie od posiadanego głośnika. Włączanie i wyłączanie telewizora bez ciągłego szukania pilota czy puszczanie swojego ulubionego serialu w serwisie streamingowym bez przeklikiwania się przez menu to kolejny level wygodnictwa, od którego ciężko się odzwyczaić.
Zostało jeszcze 64% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie