futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 28 kwietnia 2021, 12:25

Zabójcze lasery - robot likwiduje 100 tys. chwastów na godzinę

W tym sezonie na pola wyjedzie laserowy chwastownik – pomysł firmy Carbon Robotics. Autonomiczna maszyna rolnicza jest wystarczająco wydajna, aby zastąpić nawet 20 pracowników.

Firma Carbon Robotics z Seattle (USA) pokazała nową wersję robota odchwaszczającego. Jest to trzecia generacja automatycznej maszyny, która wykorzystuje wysokoenergetyczne lasery do eliminacji niechcianej roślinności. Robot może niszczyć nawet 100 tysięcy chwastów na godzinę i dziennie oczyścić obszar do 20 akrów. Oznacza to, że w podobnym czasie może wykonać pracę 20 pracowników (jedna osoba jest w stanie odchwaścić dziennie ok. jednego akra ziemi).

Zabójcze lasery - robot likwiduje 100 tys. chwastów na godzinę - ilustracja #1
Robot eliminujący chwasty. Źródło: Carbon Robotics

Chwastownik zaprojektowany przez Carbon Robotics posiada 12 kamer, GPS, sensory LiDAR i komputer pokładowy napędzany przez układ Nvidii, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do identyfikacji niechcianej roślinności. Chwasty po namierzeniu są niszczone laserami molekularnymi CO2 o mocy 150 W. Robot waży ponad 4 tony i napędza go 2,8 litrowy silnik diesla Cummins QSF2.8. Napęd jest przenoszony przez 4 pędniki hydrauliczne przy kołach. Demonem szybkości raczej nie jest – może się rozpędzić do ok. 8 km/h. Nie jest znana dokładna cena robota, jednak CEO Carbon Robotics Paul Mikesell powiedział o setkach tysięcy dolarów. Choć wydaje się to sporo, firma twierdzi, że sprzedała już wszystkie maszyny, które były dostępne w tym roku.

Zabójcze lasery - robot likwiduje 100 tys. chwastów na godzinę - ilustracja #2
Robot odróżnia „złe” rośliny od tych „dobrych”. Źródło: Carbon Robotics

Chwasty to duży problem dla każdego gospodarstwa rolnego. Ręczne ich wyrywanie jest bardzo pracochłonne, a chemiczne środki zatruwają glebę i wpływają na plony. Autonomiczny chwastownik wydaje się przy tym znacznie lepszym rozwiązaniem – używa on lasera, więc nie emituje do gleby żadnych zanieczyszczeń. Jego ekologiczny obraz psuje nieco dieslowski napęd, ale widocznie nie można mieć wszystkiego.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej