Xbox Series X zostanie wycofany z Polski? Microsoft wydał oficjalne oświadczenie (Aktualizacja)
Microsoft ustosunkował się do plotek dotyczących wycofania Xboksa Series X z Polski. Poznaliśmy oficjalne oświadczenie Biura Prasowego Xbox.
Aktualizacja #2 (18 grudnia 2024, godz. 11:53)
Nasza redakcja otrzymała oświadczenie Biura Prasowego Xbox:
Ze względu na wysoki popyt konsumencki na konsole Xbox Series X jej podaż jest ograniczona w okresie świątecznym na terenie Polski. Jednocześnie pragniemy poinformować, iż Xbox Series S jest wciąż dostępny do nabycia w całym kraju. Zachęcamy graczy do odwiedzenia strony xbox.com/regions, by poznać więcej informacji nt. możliwości gry na Xbox.
Aktualizacja #1 (17 grudnia 2024, godz. 15:28)
Do sprawy odniósł się Filip Turczyński, który zwrócił uwagę na problem wsparcia na czacie Xboksa. Użytkowników łączy on z AI, które dopiero niedawno zostało wprowadzone, lub z człowiekiem, który jednak nie jest oficjalnym pracownikiem, a wyłącznie uznanym członkiem społeczności.
Na X użytkownik MasterTheGrey pokazał swoją próbę kontaktu na czacie i odpowiedź, jaką otrzymał, różni się od tej pokazanej na Wykopie. Otóż braki konsol miałyby mieć uzasadnienie wyłącznie w niedostępności sprzętu w magazynach. Natomiast my na czacie otrzymaliśmy jeszcze inną odpowiedź powołującą się na Reddita i węgierski sklep Bestbyte, która sugeruje, iż Microsoft miałby zrezygnować z produkcji XSX z napędem.
Oryginalna wiadomość (17 grudnia 2024, godz. 10:52)
Jeśli ktoś dotychczas nie kupił Xboksa Series X, to już wkrótce może nie mieć takiej możliwości. W elektromarketach cena konsoli prawie dorównuje PS5 Pro lub sprzętu w ogóle nie ma na stanie. W efekcie jeden z internautów postanowił skontaktować się ze wsparciem Xboksa w sprawie dostępności XSX-a. Uzyskana przez niego odpowiedź nie jest optymistyczna dla fanów platformy.
Xbox Series X może opuścić Polskę
Na Wykopie użytkownik Tetsuya opublikował wiadomość, jaką otrzymał od wsparcia Microsoftu:
Niedostępność Xboksa Series X w Polsce i kilku innych europejskich państwach jest spowodowana zmianą w strategii firmy Microsoft, która skupia się na promowaniu grania w chmurze i takich usługach jak Game Pass, zamiast na promowaniu i dystrybucji fizycznych konsol. Zmiana została spowodowana mniejszą niż zakładana sprzedażą w tych regionach. Dlatego Microsoft zmniejszył swój marketing hardware'u na rzecz innych usług gamingowych.
To na razie nieoficjalna wiadomość, ale inne wydarzenia zdają się ją potwierdzać. W sklepach trudno znaleźć Xboksa Series X, nawet na oficjalnej stronie Microsoftu w Polsce. Jeśli już urządzenie jest dostępne, to w znacznie wyższej cenie, jak to jest obecnie w Neonet, gdzie XSX można kupić za 3299 zł. Bezpośrednio od Microsoftu nie kupimy również XSS 1 TB, ale tę konsolę znajdziemy jeszcze w polskich marketach.
Pewne sygnały pojawiały się już wcześniej, ponieważ Xbox Series X Galaxy Black Special Edition i Digital Edition nie trafiły do oficjalnej sprzedaży między innymi w Polsce oraz Czechach, podczas gdy w Niemczech konsole były dostępne od premiery latem tego roku.
Sprawę badał także prowadzący Muzeum Xboksa Filip Turczyński, który zwrócił uwagę, że w Polsce XSX ostatni raz był reklamowany 23 sierpnia, natomiast w Wielkiej Brytanii 1 grudnia. Z kolei na PGA wszelkie gry od Microsoft były dostępne do ogrania na komputerach, a nie na konsolach.
Sytuacja, jeśli prawdziwa, z pewnością może być nieciekawa dla polskich fanów Xboksa, tym bardziej, że w naszym kraju platforma zawsze cieszyła się mniejszą popularnością od PlayStation. Co mogło do tego doprowadzić?
- Premiera Xboksa w Polsce w 2004 roku – 3 lata po oryginalnej premierze.
- Premiera Xboksa 360 w Polsce w 2006 roku – rok po oryginalnej premierze.
- Wejście usługi Xbox Live do Polski w 2010 roku – 8 lat po jej powstaniu.
- Premiera Xboksa One w Polsce w 2014 roku – rok po oryginalnej premierze.
Na koniec dodajmy, że wysłaliśmy oficjalne zapytanie do kontaktów związanych z Microsoftem w Polsce, prosząc o odniesienie się do powyższych nieoficjalnych informacji.
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!