Jaki wpływ na inteligencję dzieci mają gry? To badanie daje odpowiedź
Naukowcy sprawdzili, jaki wpływ mają gry komputerowe na rozwój dziecka. W badaniu wzięło udział około 5 tysięcy małoletnich.
źródło: Flickr | Erdonzello
W dzieciństwie lubiliśmy spędzać czas przed konsolami i komputerami, oddając się rozrywce, jaką są gry komputerowe. Wielu dorosłych twierdziło, że gry mają zły wpływ na rozwój dziecka, ponieważ, mówiąc kolokwialnie, ogłupiają je. Dzisiejsze dzieci mają do dyspozycji konsole, komputery i smartfony, a na dodatek często przesiadują przed nimi dłużej niż ich rówieśnicy jeszcze kilkanaście lat temu. Jeżeli rozrywka polegająca na graniu faktycznie ogłupia, to czy oznacza to, że dzieci klikające codziennie na ekranie dotykowym i grające w ulubione tytuły rozwijają się wolniej?
Gry komputerowe a rozwój dziecka
Jakiś czas temu przeprowadzono badanie, w którym wzięło udział około 5 tysięcy dzieci w przedziale wiekowym od 10 do 12 lat. Zapytano je, ile godzin dziennie spędzają w mediach społecznościowych, oglądając filmy lub telewizję oraz grając w gry wideo. Dzieci poświęcały średnio dwie i pół godziny dziennie na oglądanie filmów lub programów telewizyjnych online, pół godziny na kontakty towarzyskie online i godzinę na granie w gry wideo. Badaczy interesował przede wszystkim wpływ czasu spędzanego przed ekranem na inteligencję, czyli zdolność do efektywnego uczenia się, logicznego myślenia i przystosowywania się do nowych sytuacji. Kluczowe dla badania jest to, że wzięto pod uwagę geny dzieci oraz wykształcenie ich rodziców. Wniosek? Geny mają znaczenie, ponieważ inteligencja jest w dużym stopniu dziedziczna.
Przejdźmy do wyników. O ile dzieci, które w wieku dziesięciu lat poświęcały grom wideo więcej czasu nie były średnio bardziej inteligentne od dzieci, które nie grały, to po dwóch latach ta pierwsza grupa wykazała przyrost inteligencji – zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek. Na przykład dziecko, które znalazło się w gronie 17% najdłużej grających, w ciągu dwóch lat zwiększyło swój iloraz inteligencji o około 2,5 punktu w porównaniu z dzieckiem, które nie grało w gry lub oddawało się tej rozrywce bardzo rzadko.
Należy zauważyć, że autorzy badania nie wzięli pod uwagę wielu innych czynników, które mogłyby mieć wpływ na wyniki, takich jak zdrowie psychiczne czy jakość snu. Wyników nie należy traktować jako ogólnego zalecenia dla wszystkich rodziców, by przyzwalali na nieograniczone granie. Jednak rodzice, którzy martwią się o to, że granie w gry negatywnie wpłynie na rozwój dziecka, nie muszą się już niepokoić z tego powodu.
Czy media społecznościowe ogłupiają?
Badanie wykazało, że wiele godzin spędzanych na przeglądaniu Instagrama i wysyłaniu wiadomości nie zwiększyło inteligencji dzieci, ale też nie zaszkodziło im. Należy zaznaczyć, że zarówno gry, jak i media społecznościowe mają znaczny wpływ na kreowanie światopoglądu dziecka, a z nim nie zawsze musimy się zgadzać. Sposób postrzegania świata danej osoby może być sprzeczny z naszym, lecz na tej podstawie nie powinniśmy wydawać werdyktu o niższym ilorazie inteligencji drugiej osoby.
Wpływ gier na osoby starsze
Gry komputerowe mogą mieć dobry wpływ także na funkcjonowanie mózgu seniora. Z innego badania wynika, że w latach 1993-2004 znacznie spadł odsetek osób w wieku powyżej 70 lat z zaburzeniami funkcji poznawczych. Wiąże się to z większą liczbą lat edukacji w ostatnio badanej grupie oraz prawdopodobnie z ciągłą stymulacją poznawczą w czasie pracy i wypoczynku. Podobne badania trwają od lat i już w 2008 roku pisaliśmy o podobnej analizie.
Inne ciekawe badania:
- 12 godzin przed komputerem i kłopoty ze snem – badania pokazują, jak żyją dziś nastolatki
- Polacy odcięci od sieci. Co piąte gospodarstwo domowe nie ma dostępu do Internetu