Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 października 2004, 00:00

autor: Szymon Krzakowski

Wokół Full Spectrum Warrior - dzień 4

Witamy w kolejnej odsłonie cyklu wiadomości poświęconych grze Full Spectrum Warrior. Wczoraj przybliżyliśmy Wam broń, z której korzystają na terenie zabudowanym żołnierze armii amerykańskiej oraz ci, którzy starają się ich powstrzymać – w tym wypadku terroryści. Dziś kilka słów o tym, kto dokładnie bierze w tym fikcyjnym konflikcie udział. Poza tym każdy z Was może spróbować swych sił w konkursie, w którym na zwycięzcę ponownie czeka pudełko z grą.

Witamy w kolejnej odsłonie cyklu wiadomości poświęconych grze Full Spectrum Warrior. Wczoraj przybliżyliśmy Wam broń, z której korzystają na terenie zabudowanym żołnierze armii amerykańskiej oraz ci, którzy starają się ich powstrzymać – w tym wypadku terroryści. Dziś kilka słów o tym, kto dokładnie bierze w tym fikcyjnym konflikcie udział. Poza tym każdy z Was może spróbować swych sił w konkursie, w którym na zwycięzcę ponownie czeka pudełko z grą.

Wokół Full Spectrum Warrior - dzień 4 - ilustracja #1

Zapraszam również do zapoznania się z zawartością wcześniejszych newsów z cyklu „Wokół Full Spektrum Warrior”

Dzień 1

Dzień 2

Dzień 3

Organizacja Narodów Zjednoczonych

Wokół Full Spectrum Warrior - dzień 4 - ilustracja #2

Organizacja międzynarodowa o nazwie ONZ założona została w 1946 roku jako następca Ligi Narodów. Jej głównym zadaniem jest, według artykułu 1 Karty Narodów Zjednoczonych, „utrzymać międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo, stosując w tym celu skuteczne środki zbiorowe dla zapobiegania zagrożeniom pokoju i ich usuwania, tłumienia wszelkich aktów agresji i innych naruszeń pokoju, łagodzić lub załatwiać pokojowymi sposobami, zgodnie z zasadami sprawiedliwości i prawa międzynarodowego, spory albo sytuacje międzynarodowe, które mogą prowadzić do naruszenia pokoju”. Nic dziwnego więc, że w obliczu fikcyjnego konfliktu w Zekistanie (więcej na ten temat w pierwszej wiadomości z cyklu „Wokół Full Spectrum Warrior”) ONZ zdecydowała się zająć określone stanowisko. Nie poparła co prawda działań militarnych państw NATO, które miały na celu obalenie dyktatora Mohammada Jabbour Al-Afada i przywrócenie w państwie porządku, ale starała się dopilnować tego, by cierpiący z powodu wojny ludzie otrzymywali pomoc humanitarną.

Państwa NATO

Wokół Full Spectrum Warrior - dzień 4 - ilustracja #3

W 1999 roku państwa NATO (Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego) rozpoczęły akcję zbrojną w Kosowie. Zgodnie z fabułą gry Full Spectrum Warrior czas jakiś później zdecydowały się na podobną interwencję w fikcyjnym Zekistanie. Powodem takiego stanu rzeczy był fakt, że wszelkie próby rozwiązania sytuacji w tym państwie na drodze dyplomatycznej zakończyły się fiaskiem, co też niejako zmusiło państwa demokratyczne do rozpoczęcia działań militarnych. Oprócz Stanów Zjednoczonych w operacji tej zdecydowało się wziąć udział sześć wchodzących do tej wspólnoty państw: Wielka Brytania, Australia, Kanada, Polska, Hiszpania oraz Czechy. Wysłani do Zekistanu żołnierze otrzymali trzy podstawowe cele: odsunąć od władzy dyktatora, zerwać powiązania tego państwa z organizacjami terrorystycznymi i załagodzić konflikty na tle etnicznym.

Reżim Al-Afada

Wokół Full Spectrum Warrior - dzień 4 - ilustracja #4

Dyktator Zekistanu - Mohammad Jabbour Al-Afad – nie ma zamiaru odejść od władzy, nawet mimo rozpoczęcia działań militarnych przez państwa NATO. Na czele państwa stanął po zakończeniu krwawej wojny domowej. Zaprosił też do siebie czas jakiś później grupy bojowników pokonanych przez wojska amerykańskie w Afganistanie i Iraku, powiązując państwo tym samym ściśle z organizacjami terrorystycznymi. Zekistan stał się więc źródłem ataków terrorystycznych, które wstrząsnęły światem i zmusiły państwa zachodu do rozpoczęcia działania.

Ziemie Zekistanu od 800 lat zamieszkują rodowici mieszkańcy, nie wszyscy z nich są zadowoleni z rządów dyktatora. To właśnie z tymi ludźmi żołnierze państw NATO starają się współpracować, są w końcu niezastąpieni w roli przewodników. Problem w tym, że są też przy tym bardzo niezorganizowani i rozproszeni, co sprawia, że nie są w stanie pomóc, szczególnie w działaniach militarnych.

Podczas pierwszych 72 godzin wojny w Zekistanie zniszczono co prawda większość obiektów wojskowych, ale – podobnie jak w Iraku czy Afganistanie – nie oznaczało to wcale, że żołnierze armii amerykańskiej nie napotkają żadnego oporu. Dyktator Mohammad Jabbour Al-Afad ciągle miał pod swoją kontrolą szeregi terrorystów. To właśnie z nimi gracz będzie musiał walczyć w grze Full Spectrum Warrior.

Konkurs

A na koniec tradycyjnie kontynuujemy konkurs, dzięki któremu już za kilka godzin ktoś z Was zapewni sobie pudełko z grą Full Spectrum Warrior. Dziś zwycięzcą zostanie osoba, która w komentarzu do tej wiadomości umieści najlepsze – oczywiście według szanownego jury – zdjęcie jednej z najbardziej niezwykłych maszyn latających, która do służby powinna wejść w roku 2006 czyli V-22 OSPREY. Na fotografie czekamy do wieczora. Przypominam, że każdy może zamieścić tylko jedno zdjęcie. Powodzenia!

Szymon „Wojak” Krzakowski