Windows 11 zmusi do używania przeglądarki Edge
Microsoft nie ułatwia życia miłośnikom alternatywnych przeglądarek. Windows 11 od ostatniej aktualizacji forsuje otwieranie pewnych linków w Edge, nawet jeśli mamy ustawiony inny program domyślny.
- Windows 11 po aktualizacji blokuje możliwość otwarcia linków w protokole microsoft-edge:// poza przeglądarką Edge.
Zmiana domyślnej przeglądarki w Windows 11 nie jest prostą czynnością. Wymaga ustawienia jej wywoływania osobno dla każdego protokołu związanego z siecią Internet. I nawet wtedy pewne linki będą się nadal otwierać w Edge. Choć są na to sposoby, po aktualizacji przestały działać. Microsoft coraz skuteczniej forsuje swoją przeglądarkę w najnowszych wersjach systemu.
Nawet jeśli ustawiliśmy jako domyślną inną przeglądarkę niż Edge, nadal to właśnie w programie Microsoftu otworzą się linki z okienka pomocy, panelu Wiadomości i Widżetów w Windows 11. Dzieje się tak dzięki wprowadzeniu niestandardowego protokołu microsoft-edge://, który informuje system, że ma pominąć preferencje użytkownika. Funkcjonuje to już od czasu Windows 10, ale w nowszej generacji stało się znacznie bardziej inwazyjne.
Może Cię zainteresować:
- Microsoft Edge importuje dane z Firefoxa bez zgody użytkowników
- Amazon i Boeing wystrzelą Internet w kosmos, a Windows 11 pomoże nam zamilknąć
Aby przeciwdziałać wykorzystywaniu protokołu Edge, powstał niewielki program EdgeDeflektor. Przekierowuje on linki opatrzone tym protokołem do przeglądarki ustawionej przez użytkownika jako domyślna. Okazuje się jednak, że w systemie Windows 11 o numerze wersji 22494 aplikacja staje się bezużyteczna. Po aktualizacji jedynym programem, który może obsłużyć protokół microsoft-edge://, jest Edge.
Jest to zaimplementowane na tyle trwale, że nawet usunięcie systemowej przeglądarki nie powoduje otwarcia tego typu linków w jakikolwiek inny sposób, a jedynie wyświetlenie błędu. Cóż, jeśli coś jest dobre, to po co ktoś miałby używać czegoś innego – tak wydaje się myśleć Microsoft. Teraz tylko musimy poczekać na pozew antymonopolowy ze strony Unii Europejskiej.