Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 października 2022, 18:37

Wiedźmin od CDP ma 15 lat, piękna historia serii. Jak Wy ją wspominacie?

Seria Wiedźmin świętuje dziś 15. urodziny. Studio CD Projekt RED uczciło to zapowiedzią remake'u, a my przypominamy historię bezsprzecznie najpopularniejszej polskiej serii gier.

Źródło fot. Grupa CD Projekt.
i

15 lat temu na rynek trafił Wiedźmin studia CD Projekt RED. Pierwsza odsłona serii RPG była zarazem debiutem polskiego dewelopera, który w tym roku świętował 20-lecie istnienia.

RPG ze słowiańską duszą

Zespół powstały z inicjatywy założycieli wydawnictwa CD Projekt bynajmniej nie był pierwszą próbą przeniesienia książek o wiedźminie na grunt gier wideo. Jeszcze w latach 90. XX wieku zespół Metropolis Software podjął się tego wyzwania, aczkolwiek praktycznie bez udziału Andrzeja Sapkowskiego. Projekt dość szybko został skasowany, m.in. z powodu obaw o… zbyt słowiańskie klimaty dla zachodniego odbiorcy.

Pisarz nie był też przesadnie zainteresowany inicjatywą początkującego studia CD Projekt RED i grami wideo w ogóle. Między innymi dlatego cała seria jest niekanoniczna, tj. nie stanowi oficjalnie części uniwersum Andrzeja Sapkowskiego.

CD Projekt RED zalicza udany debiut

Pierwszy Wiedźmin nie był grą wybitną, ale też nie przyniósł wstydu twórcom. Średnia ocen na poziomie 81/100 (na podstawie 50 recenzji; via Metacritic) i 600 tysięcy egzemplarzy sprzedanych w trzy miesiące to był wynik, jakiego studiu CD Projekt RED mogła pozazdrościć niemalże każda polska produkcja.

  1. Wiedźmin kończy 14 lat. Wiedźmin, którego początkowo nie trawiłem

Pamiętajmy przy tym, że Wiedźmin nigdy nie trafił na konsole. Owszem, twórcy mieli takie plany, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Bynajmniej nie z powodu niezadowalających wyników gry. Dość wspomnieć, że CD Projekt RED porzuciło (i ostatecznie skasowało) swój kolejny projekt, by skupić się na kontynuowaniu historii Geralta.

Geralt podbija PC i Xboxa

Pierwszą część można traktować jako test dla dewelopera i wprowadzenie graczy na Zachodzie do – bądźmy szczerzy – niemalże nieznanego im uniwersum. Natomiast przy premierze Zabójców królów w maju 2011 roku twórcy rozwiali wszelkie wątpliwości co do swoich ambicji i umiejętności.

„Dwójka” była modelowym wręcz przykładem udanej kontynuacji. Gra była większa, bardziej rozbudowana i lepiej dopracowana od poprzednika. Przełożyło się to na niemalże same pozytywne lub nawet entuzjastyczne recenzje, w których utonęły nieliczne bardziej krytyczne opinie. Efekt: średnia z 86 recenzji na poziomie 88/100 (dla wersji PC; via Metacritic), 1,7 mln kopii sprzedanych do maja 2012 roku (via Game Informer) oraz garść nagród branżowych.

Wiedźmin po raz trzeci i najlepszy

Jednakże to Wiedźmin III: Dziki Gon przyniósł twórcom największy rozgłos. Debiutująca w 2015 roku „trójka” jest uznawana przez wielu krytyków za jedną z najlepszych gier wydanych na ósmą generację konsol. Serwis Metacritic podaje średnią ocen z 79 recenzji 92/100 (dla wydania na PS4).

  1. Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie

Trzecia generacja technologii REDengine pozwoliła twórcom przenieść Wiedźmina do otwartego świata. Co prawda nie obyło się bez problemów (głównie technicznych), ale narracja, postacie, rozgrywka i oprawa audiowizualna wynagrodziły to graczom z nawiązką.

Dziki Gon był też pierwszą grą CD Projektu, która otrzymała nie tylko mnóstwo darmowych DLC, ale także duży dodatek. Krew i wino tylko utwierdziły graczy w przekonaniu, że trzeci Wiedźmin to produkcja wybitna. Dość wspomnieć, że my wystawiliśmy temu rozszerzeniu ocenę 10/10. Również Serca z Kamienia wypadły nie najgorzej.

  1. Recenzje gry Wiedźmin 3: Krew i wino - dodatek niemal idealny?

Dziki Gon to główny powód, dla którego do 2020 roku sprzedano ponad 50 milionów egzemplarzy wszystkich Wiedźminów. W kwietniu 2022 r. liczba ta wzrosła do 65 mln, z czego aż 40 mln stanowiły kopie trzeciej gry z serii (która trafiła na PC i trzy konsole).

Wiedźmińska przyszłość

Po takim sukcesie chyba nikt nie oczekiwał, że zwieńczenie wirtualnej trylogii Geralta będzie też końcem Wiedźmina. Na większe zapowiedzi (bo za takowe trudno uznać wariacje na temat Gwinta lub grę mobilną) przyszło nam czekać wiele lat, ale CD Projekt potwierdził, że pracuje nie tylko nad pełnoprawną kontynuacją (a nawet całą nową trylogią), ale też odświeżeniem pierwszej części serii.

W planach jest jeszcze jeden projekt, za który odpowiada studio The Molasses Flood. Wciąż też czekamy na wydanie Wiedźmina 3 na konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X/S, które ma nastąpić pod koniec roku. Nie można także zapomnieć o serialach Netflixa (formalnie niepowiązanych z serią CD Projektu, ale zawdzięczających jej powstanie), komiksach etc.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej