autor: Łukasz Gładkowski
Wiedźmin 3: Dziki Gon zdobywcą największej liczby nagród w historii
Wiedźmin 3: Dziki Gon, po otrzymaniu 251. z kolei nagrody gry roku, stał się oficjalnie najbardziej utytułowaną produkcją w historii. Polski RPG z otwartym światem prześcignął największe światowe hity, takie jak The Last of Us, Dragon Age czy GTA.
Blog GOTY Picks, od paru lat prowadzący statystyki dotyczące nagród i tytułów przyznawanych grom, po niedawnym podliczeniu wszystkich danych ogłosił, że Wiedźmin 3: Dziki Gon został najbardziej utytułowaną grą w historii branży, z liczbą 251 nagród Gry Roku na koncie. Wcześniej pierwsze miejsce na podium okupowało The Last of Us, posiadające 249 nagród.
Najnowsza odsłona cyklu stworzonego przez CD Projekt RED z wiedźminem Geraltem w roli głównej jeszcze przed swoją premierą, podczas wielu prezentacji na targach w Los Angeles i w Kolonii, otrzymywała tytuły najbardziej oczekiwanej gry roku, zaś pod koniec 2015 (w okresie rocznych podsumowań) zgarnęła ponad 150 nagród od mniej lub bardziej liczących się dziennikarzy i portali branżowych. Do czasu tegorocznej Game Developers Conference odbywającej się w San Francisco, superprodukcja polskich deweloperów zajmowała drugie miejsce, jeśli chodzi o ilość wygranych plebiscytów i rankingów. Jednak od dziś, po otrzymaniu kolejnego tytułu z rąk zebranych na konferencji GDC twórców, arcydzieło gatunku RPG stało się oficjalnie najlepszą grą w historii branży.
Droga do sukcesu
Wiedźmin 3: Dziki Gon to najdroższa produkcja w historii polskiej branży gier i jedno z najkosztowniejszych dzieł rodzimej gałęzi rozrywki i kultury. Najnowsza odsłona przygód zabójcy potworów nie zawdzięcza jednak swojego sukcesu jedynie ogromnemu budżetowi tak na produkcję, jak i na działania marketingowe (materiały promocyjne Wiedźmina można było zobaczyć na całym świecie, wliczając w to najsłynniejsze zagłębie reklamy – nowojorski Times Square).
Niewątpliwie ogromne (jak na polskie warunki) nakłady finansowe przydały się przy dotarciu do jak największej liczby odbiorców, jednak Wiedźmin 3 nie stałby się aż takim przebojem, gdyby nie był grą na najwyższym poziomie, wyznaczającą kierunek, w którym powinny iść gry RPG i zawstydzającą tuzy tego biznesu, takie jak Bethesda czy BioWare (dla porównania, najnowszy tytuł kanadyjskiego studia, Dragon Age: Inquisition, w 2014 roku zdobył jedynie 138 nagród).
Stworzenie gry tak rozległej i dającej tak wiele możliwości nie było oczywiście proste. Twórcy z CD Projekt RED musieli zwiększyć liczbę pracowników i pracować po kilkanaście godzin dziennie, aby produkcja mogła ujrzeć światło dzienne. Ze względu na ogrom niezbędnej pracy oraz fakt, że Wiedźmin miał ukazać się na wszystkich wiodących platformach sprzętowych – PC, PlayStation 4 i Xbox One – premiera gry była wielokrotnie przekładana, aby twórcy mogli dopiąć większość kwestii na ostatni guzik. Błędów w pierwszych dniach od premiery oczywiście się nie ustrzeżono, niemniej były one na tyle nieistotne dla samej rozgrywki, że niemal wszyscy recenzenci podkreślali, że w ogólnym rozrachunku, Dziki Gon to jedna z najlepszych gier, jakie kiedykolwiek powstały.
Jednym ze źródeł sukcesu może być również fakt, że studio CD Projekt RED dalej wspiera produkcję i dzięki swojej polityce wydawniczej jest lubiane przez graczy na całym świecie. Zgrabne zagrywki i ukłony w stronę odbiorców, w stylu darmowych dodatków dla wszystkich nabywców, wysokiej jakości DLC oraz otwartej walki z niepewnymi i denerwującymi zabezpieczeniami antypirackimi (DRM), zjednały twórcom wielu fanów w Polsce i za granicą.
Wiedźmin 3: Dziki Gon to trzecia część cyklu gier adaptujących świat i postacie stworzone przez najbardziej znanego polskiego pisarza fantasy – Andrzeja Sapkowskiego. Pierwsze dwie odsłony historii najemnego zabójcy potworów, wiedźmina Geralta, zostały ciepło przyjęte na rynku, ale to trzeci odcinek porwał graczy na całym świecie wciągającą, wielowątkową fabułą i ogromnym światem o otwartej strukturze.