autor: Michał Harat
Weteran Bethesdy był w szoku, gdy zobaczył, jak dużo ekranów ładowania zawiera Starfield. „Niektórych z nich nie było, kiedy nad tym pracowałem”
Były deweloper Bethesdy, Nate Purkeypile, ujawnił, że rozwiązania technologiczne Starfielda, polegające na wprowadzeniu do gry licznych ekranów ładowania, nie były częścią pierwotnego planu i zaskoczyły go, kiedy zagrał w grę po opuszczeniu studia.
Starfield od Bethesdy to jedna z najbardziej kontrowersyjnych premier ostatnich lat. Produkcja, która obiecywała ogromną swobodę w eksploracji, już na samym starcie zaskoczyła graczy licznymi ekranami ładowania, dzielącymi galaktykę i miasta na mniejsze segmenty. Były deweloper Bethesdy, pracujący m.in. nad otoczeniem i oświetleniem w owym RPG Nate Purkeypile, który opuścił studio w 2021 roku, przyznał w rozmowie z serwisem VideoGamer, że nie zawsze tak było.
Weteran Bethesdy – Purkeypile zasługuje na to miano, gdyż współtworzył już Fallouta 3 – wspomniał, że kiedy on pracował nad Starfieldem, ekranów ładowania było w grze znacznie mniej. Na premierę w 2023 r. tytuł bardzo go zatem zaskoczył – szczególnie segmentacja głównego miasta Neon, nad którym osobiście pracował, była dla niego szokiem: „Niektórych z nich [ekranów ładowania – dop. red.] nie było, kiedy nad tym pracowałem, więc byłem zaskoczony, że jest ich aż tyle”. Jak stwierdził – Neon „mogło istnieć bez nich”.
Zdaniem Purkeypile’a głównym powodem stojącym za obecnością licznych ekranów ładowania w Starfieldzie są ograniczenie technologiczne Creation Engine 2, na którym oparta jest gra. Deweloper wyjaśnił, że segmentacja lokacji jest „wpisana w naturę Creation Engine i sposób, w jaki on działa”. Jak podkreślił Purkeypile – w przypadku miasta Neon ekrany ładowania to głównie kwestia wydajności.
Innym kwestią jest natomiast Nowa Atlantyda, której projekt uwzględnia system tranzytowy z pociągami przewożącymi gracza między różnymi dzielnicami miasta. Purkeypile zauważył, że zamiast pozwolić graczom na realistyczną podróż, co mogłoby być ciekawym doświadczeniem, Starfield ukrywa ten proces za ekranem ładowania. Jak zażartował deweloper:
W przypadku Nowej Atlantydy myślę, że chodzi o to, żebyście nie musieli siedzieć tam przez cały przejazd pociągiem.
Warto dodać, że do grudnia 2023 roku Starfield przyciągnął 12 milionów osób – przez kolejny rok liczba ta wzrosła zaś „zaledwie” o 3 miliony nowych graczy, i to uwzględniając zarówno sprzedaż produkcji, jak i dostęp do niej za pośrednictwem Game Passa.
- Starfield – poradnik do gry
- Recenzja Starfield – ten kosmos pozytywnie przytłacza
- Recenzja gry Starfield: Shattered Space – przeciętny dodatek, ale nie za taką cenę
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!