Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 września 2024, 10:19

autor: Kamil Kleszyk

Urocza „słowiańska” gra o adeptce czarnej magii zachwyca coraz więcej graczy na Steam. Ich serca skrada zwłaszcza magiczna chatka na kurzych stópkach towarzysząca Rece

12 września we wczesnym dostępie na Steamie zadebiutowała Reka. Przygodówka czerpiąca pełnymi garściami ze słowiańskiego folkloru pozwala graczom wcielić się w tytułową wiedźmę.

Źródło fot. Fireshine Games
i

Miłośnicy słowiańskiego folkloru powinni uważnie śledzić rozwój gry Reka. Ta baśniowa przygodówka TPP z elementami RPG zadebiutowała przedwczoraj w Steam Early Access i spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony graczy.

Debiutanckie dzieło studia Emberstorm Entertainment, ukazuje nam losy początkującej czarownicy szkolonej przez legendarną Babę Jagę. Przyszła adeptka czarnej magii para się przede wszystkim zbieraniem zasobów oraz odkrywaniem rozległych i malowniczych krain inspirowanych XIX-wieczną Europą Wschodnią. Na swojej drodze bohaterka spotka nie tylko miejscowych wieśniaków, którym będzie mogła pomóc lub – zależnie od intencji gracza – zaszkodzić, ale także różnego rodzaju istoty magiczne i zwierzęta do oswojenia.

W baśniowej przygodzie towarzyszyć nam będzie zaczarowany dom na kurzych stópkach, który można dowolnie rozbudowywać i personalizować. Od nas zależeć będzie także wygląd samej Reki. Twórcy oddali bowiem w ręce fanów m.in. szeroką gamę fryzur i strojów.

Plany na przyszłość i odbiór gry

Deweloperzy ze studia Emberstorm Entertainment podzielili się planami na rozwój gry. Z udostępnionych za pośrednictwem Steama informacji wynika, że w pierwszej kolejności twórcy zajmą się eliminacją najczęściej występujących błędów. Następnie, mniej więcej w październiku, gracze mogą spodziewać się update’u dodającego do gry zawartość zatytułowaną „Witching Hour” oraz nowe elementy wyposażenia. W kolejnych miesiącach Reka otrzyma treści o tematyce rzemieślniczej. 2025 rok przyniesie z kolei aktualizację głównej historii i wersję 1.0 gry.

Jak nadmieniłem na początku, produkcja przypadła do gustu graczom. Choć liczba opinii nie powala (w momencie powstawania tej wiadomości jest ich tylko 334), aż 85% z nich stanowią pozytywne recenzje.

Wśród komentarzy najczęściej można się spotkać z pochwałami pod adresem klimatu gry, który określany jest mianem „relaksującego”. Pozytywne odczucia graczy dodatkowo potęguje muzyka, która „oddaje istotę słowiańskich opowieści ludowych”. Ponadto serca odbiorców skradła wspomniana wyżej chatka na kurzych stópkach. Wędrujący domek do tego stopnia spodobał się uczestnikom zabawy, że przymykają nawet oko na niedociągnięcia gry.

Jako że nie jest to jeszcze jej finalna wersja, produkcja nie ustrzegła się tzw. chorób wieku dziecięcego. Z opinii graczy wynika, że najgorzej wypada optymalizacja. Ponadto niektórzy z nich doświadczyli częstego zawieszania się produkcji.

Niemniej pozytywne opinie przełożyły się na całkiem niezłą popularność tytułu. Z wykresów bazy danych Steama wynika, że w szczytowym momencie zgromadził on 2099 osób jednocześnie. Biorąc pod uwagę jego kaliber i fakt, że dopiero zadebiutował we wczesnym dostępie, twórcy zdecydowanie nie mają powodów do narzekań.

  1. Reka – karta gry na Steamie

Na koniec zachęcam do zapoznania się z wymaganiami sprzętowymi Reki.

Reka – minimalne wymagania sprzętowe na PC

  1. System operacyjny: Windows 10 64-bit (lub nowszy)
  2. Procesor: Intel Core i5 6400 / AMD Ryzen 5 1400
  3. Pamięć RAM: 8 GB
  4. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1060 (6 GB VRAM) / AMD Radeon RX 580 (8 GB VRAM)
  5. Miejsce na dysku: 5 GB dostępnej przestrzeni

Reka – zalecane wymagania sprzętowe na PC

  1. System operacyjny: Windows 10 64-bit (lub nowszy)
  2. Procesor: Intel Core i5-8400 / AMD Ryzen 5 3600X
  3. Pamięć RAM: 16 GB
  4. Karta graficzna: Nvidia GeForce RTX 2060 (6 GB VRAM) / AMD Radeon RX 5700 XT (8 GB VRAM)
  5. Miejsce na dysku: 5 GB dostępnej przestrzeni

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Na łamach GRYOnline.pl ima się różnorodnych tematyk. Możecie się zatem spodziewać od niego zarówno newsa o symulatorze rolnictwa, jak i tekstu o wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Gdy po latach nauki przyszedł czas stagnacji, wolał nazywać to „szukaniem życiowego celu”. W końcu postanowił zawalczyć o lepszą przyszłość, co zaprowadziło go do miejsca, w którym jest dzisiaj.

więcej