Poświęcił grze 15 lat, ale był bliski porażki, bo można ją ukończyć w mniej niż 2 godziny i zwrócić
Poświęcenie grze 15 lat i odniesienie sromotnej porażki to scenariusz, którego żaden deweloper nie chciałby przeżyć. Twórca pewnej gry zdołał się uratować dzięki wielkiej pasji.
Bywa, że unikalne gry, tworzone latami przez małe zespoły, nigdy nie zdobywają popularności i koniec końców doprowadzają autorów do bankructwa. To ryzyko, które pełni pasji deweloperzy gier niezależnych często podejmują jednak zupełnie świadomie. Owa pasja w przypadku argentyńskiego twórcy gry Storyteller pozwoliła mu przezwyciężyć serię trudności.
Inspirująca historia nieoczekiwanego hitu
Storyteller to gra logiczna o budowaniu historii. Tytuł zadebiutował 23 marca. Podczas rozgrywki wcielamy się w autora obrazkowych opowiadań i decydujemy o występujących w nich postaciach czy scenach, których kombinacje decydują o wielu unikalnych zakończeniach.
Gra, która ostatecznie zyskała przychylność graczy i recenzentów, została wyprodukowana przez jednego człowieka – Daniela Bermenguiego, który poświęcił na jej stworzenie blisko 15 lat. Mimo to w pierwszych dniach po premierze wszystko przemawiało za tym, że projekt okaże się jedną z najbardziej spektakularnych porażek w branży gier niezależnych.
Perełka ofiarą systemu i późniejsze odbicie się od dna
Jak wielu graczy doskonale wie, na Steamie, będącym najpopularniejszą biblioteką gier na świecie, istnieje zasada zwrotów, która w wielu przypadkach prowadzi do „żerowania” na twórcach gier indie.
W przypadku każdej gry kupionej na Steamie jesteśmy w stanie dokonać jej zwrotu, jeśli nie graliśmy w nią więcej niż 2 godziny. Odnosi się to także do gier, których ukończenie zajmuje mniej niż 120 minut, tym samym pozwalając na przejście gry i otrzymanie pełnego zwrotu pieniędzy za nią.
Storyteller należy do grona tych krótkich tytułów, co skłoniło wielu graczy do szybkich zwrotów, odbierających twórcy zarobek oraz psujących ogólną opinię gry.
Z czasem jednak coraz więcej osób zaczęło dostrzegać urok i unikalność Storyteller, podbijając grę w rankingach i honorując wysiłek autora.
Bermengui w wywiadzie dla CNN Espanol skomentował temat długości jego gry:
Włożyliśmy wiele wysiłku w to, by uczynić ją przystępną dla osób, które nie grają w gry wideo. Staraliśmy się trzymać jak najdalej od koncepcji, które zwykle napędzają nowe projekty. Dla nas etapem uczynienia produkcji przystępnej dla ludzi, którzy nie grają w gry, była rezygnacja z przygotowania doświadczenia na dziesięć godzin.
Jednocześnie twórca ogłosił, że pracuje nad darmową aktualizacją, która ma wydłużyć czas rozgrywki. Ma to być jego odpowiedź na wsparcie, jakie otrzymał od graczy.
Jeśli i Wy szukacie krótkiego, niepowtarzalnego doświadczenia, gra Storyteller jest dostępna na Steamie w cenie 62,99 zł. Tytuł posiada polską wersję językową.