futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 11 marca 2020, 11:17

autor: Bartosz Świątek

Sprzęt szpitalny narażony na ataki hakerów. Przyczyną stary Windows

Firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem – Palo Alto Networks – przeprowadziła badanie dotyczące poziomu bezpieczeństwa sprzętu medycznego w szpitalach. Aż 83% urządzeń korzysta z przestarzałych systemów operacyjnych i jest narażona na atak hakera.

Sprzęt szpitalny narażony na ataki hakerów. Przyczyną stary Windows - ilustracja #1
Celem ataku hakera wcale nie musi być domowy komputer.

W SKRÓCIE:

  1. 83% urządzeń medycznych korzysta z przestarzałych systemów operacyjnych;
  2. mowa m.in. o aparatach RTG i MRI, mammografach, skanerach CAT, a także innym sprzęcie;
  3. statystyki pogorszyły się po zakończeniu wsparcia dla Windowsa 7.

Raport przygotowany przez firmę Palo Alto Networks wskazuje, że znakomita większość (aż 83% z 1,2 mln) popularnych urządzeń medycznych korzysta z przestarzałych systemów operacyjnych, takich jak Windows XP czy Windows 7. Oznacza to, że sprzęt ten może być poważnie narażony na atak hakerów. Warto odnotować, że statystyki wyglądają tak źle m.in. z powodu niedawnego zakończenia wsparcia dla „siódemki”.

Chodzi przede wszystkim o specjalistyczny sprzęt diagnostyczny, taki jak aparaty RTG, MRI, maszyny do mammografii czy skanery CAT. Problem dotyczy też niektórych systemów diagnostycznych czy pomp infuzyjnych. W dzisiejszych czasach wiele z omawianych urządzeń łączy się z Internetem i pod pewnymi względami przypomina komputer, choć nie są do niego podobne na pierwszy rzut oka. Być może to właśnie z powodu niepozornego wyglądu zapomina się o właściwym dbaniu o ich oprogramowanie.

Dlaczego hakerzy mieliby się interesować sprzętem w szpitalach? Można sobie wyobrazić sporo nieprzyjemnych scenariuszy – od głupich żartów, przez wykradanie wrażliwych informacji, chęć fałszowania danych aż po sytuacje, w których ktoś celowo szkodzi drugiej osobie, sprawiając, że do jej lekarza trafiają fałszywe informacje na temat stanu zdrowia albo nawet bezpośrednio na niego wpływając.

Pozostaje mieć nadzieję, że przestarzałe oprogramowanie zostanie zaktualizowane i nie będzie tworzyło niepotrzebnego ryzyka dla pacjentów.

Te urządzenia odgrywają ważną rolę w szpitalach i muszą być sprawne przez cały czas - podkreślił Ryan Olson, szef zespołu odpowiedzialnego za badanie.

  1. Palo Alto Networks – strona oficjalna