autor: Aleksander Kaczmarek
Solidarność: Menedżer Konspiracji – poczuj się jak Lech Wałęsa
Podczas trwającego w Warszawie XIII Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla po raz pierwszy zaprezentowana została publicznie edukacyjna gra społecznościowa o tytule Solidarność: Menedżer Konspiracji.
Solidarność: Menedżer Konspiracji to wspólne przedsięwzięcie Narodowego Instytutu Audiowizualnego, firmy Gudejko Studio oraz studia deweloperskiego One 2 Tribe.
O PRL można uczyć się z podręczników, ale nie tylko... Z takiego założenia wychodzą twórcy społecznościowej gry edukacyjnej Solidarność: Menedżer Konspiracji. Wspólny projekt Narodowego Instytutu Audiowizualnego, firmy Gudejko Studio oraz studia deweloperskiego One2Tribe pozwoli graczom wcielić się w role opozycjonistów z lat 80. ubiegłego wieku.
Z opisu gry przedstawionego w notce prasowej wynika, że akcja osadzona zostanie w fikcyjnym polskim mieście schyłkowej dekady PRL. Znajdzie się tam m.in. kopalnia, stocznia, redakcja gazety, fabryka, uniwersytet a nawet PGR. Nie zabraknie także blokowisk, sklepów, domów kultury, siedzib partii, milicji i służb bezpieczeństwa, pomników wdzięczności oraz parków.
Zadanie gracza polegać ma na stworzeniu i utrzymaniu siatki konspiracyjnej, która dzięki zdobywanym wpływom w kolejnych zakładach pracy oraz organizowanych protestach będzie nakłaniać władzę do negocjacji i dokonania zmian ustrojowych.
W trakcie zabawy gracze zajmą się m.in werbowaniem kolejnych pracowników i organizowaniem akcji protestacyjnych. Twórcy obiecują misje fabularne, które przybliżą historyczne realia minionej epoki i pozwolą poznać wiele ciekawostek z życia codziennego. W grze pojawią się także akcenty humorystyczne nawiązujące do kultowych filmów i seriali z tamtych lat.
Od strony technicznej Solidarność: Menedżer Konspiracji wykorzysta potencjał popularnego silnika Unity 3D, który zapewni atrakcyjną oprawę audiowizualną. Producenci obiecują, że gra dystrybuowana będzie na zasadzie free-to-play, dzięki czemu gracze powalczą z komuną bez konieczności płacenia.
Solidarność: Menedżer Konspiracji to nie pierwsza gra, której tematem jest opozycja antykomunistyczna w Polsce. Starsi wiekiem gracze mogą pamiętać jeszcze strategię Solidarność, przygotowaną przez studio deweloperskie firmy P. Z. Karen pod kierunkiem Przemysława Rokity. Produkcja miała towarzyszyć hollywoodzkiemu filmowi o Lechu Wałęsie. Ostatecznie amerykańscy filmowcy zrezygnowali z planów przeniesienia na wielki ekran biografii przywódcy Solidarności, co zdecydowanie osłabiło marketingowy potencjał gry, która ukazała się w 1991 roku.