autor: Kamil Zwijacz
Problemy z BioShock: The Collection na PC
Zremasterowane wersje dwóch pierwszych odsłon serii BioShock w wersji na komputery osobiste sprawiają graczom rozmaite problemy. Deweloperzy nie opublikowali jeszcze żadnej łatki, więc fani sami muszą sobie radzić z napotkanymi kłopotami.
Wczoraj odbyła się europejska premiera BioShock: The Collection, czyli zestawu odświeżonych wersji gier BioShock, BioShock 2 i BioShock Infinite. O ile w przypadku wydań na konsole Xbox One i PlayStation 4 remastery można uznać za udane, tak w przypadku wersji na komputery osobiste po raz kolejny nie wszystko poszło zgodnie z planem. Użytkownicy Steama posiadający jedynkę i dwójkę otrzymali zremasterowane edycje w gratisie (trójka nie została na PC-tach zmieniona w żaden sposób, więc nie było potrzeby jej aktualizacji), ale okazało się, że produkcje cierpią na te same problemy co oryginały, a dodatkowo pojawiły się nowe, jak np. brak polskich napisów i wsparcia dla dźwięku przestrzennego, znikoma liczba opcji graficznych czy też kłopoty z działaniem myszki.
Deweloperzy nie śpieszą się z wydaniem łatki naprawiającej niedoróbki, więc tradycyjnie gracze muszą na razie sobie radzić samemu. W sieci pojawiły się już porady, pozwalające pozbyć się części niedogodności, więc publikujemy część z nich poniżej, być może się Wam przydadzą.
Działanie myszki
Problemy z czułością myszy rozwiążecie znajdując pliki „DefUser.ini” w folderze „C:\SteamLibrary\steamapps\common\BioShockRemastered\Build\Final” (jest to domyślna ścieżka, u Was może się różnić) oraz „User.ini” w „C:\Użytkownicy\nazwa użytkownika\AppData\Roaming\BioshockHD\Bioshock\”. Następnie odnajdźcie komendy „IF_MOUSE_LOOK_ENABLED Axis aMouseX Speed=2500.0” oraz „IF_MOUSE_LOOK_ENABLED Axis aMouseY Speed=2500.0” i zmieńcie wartości na jakie tylko chcecie.
Z kolei akcelerację myszki poprawicie zmieniając w pliku „Bioshock.ini” („C:\Użytkownicy\nazwa użytkownika\AppData\Roaming\BioshockHD\Bioshock\”) wartości „ReduceMouseLag” i „DoubleBufferMouseLag” na „ReduceMouseLag=False” i „DoubleBufferMouseLag=False”. Następnie znajdźcie w tym samym folderze plik „user.ini” i pod nagłówkiem „[Engine.PlayerInput]” wklejcie komendy „MouseSmoothingMode=0” oraz „MouseAccelThreshold=0”
Dźwięk przestrzenny
Musicie otworzyć plik „Bioshock.ini” znajdujący się w katalogu „C:\Użytkownicy\nazwa użytkownika\AppData\Roaming\BioshockHD\Bioshock\”. Następnie odszukajcie (Ctrl+F) komendę „SpeakerMode=” i zmieńcie ją na „SpeakerMode=SM_5_1”. Z kolei EAX włączycie odnajdując komendę „bEAXEnabled=” i zmieniając ją na „bEAXEnabled=True”.
Monitory ultrapanoramiczne
Jeżeli korzystacie z monitorów ultrapanoramicznych o wysokiej rozdzielczości (3440×1440 lub 2560×1080), ale gra pozwala Wam jedynie na zabawę w 1920×1200, to możecie pogrzebać w pliku „BioShock.ini” (katalog „C:\Użytkownicy\nazwa użytkownika\AppData\Roaming\BioshockHD\Bioshock\”). Znajdźcie w nim sekcję „[WinDrv.WindowsClient]”, a następnie parametry „FullscreenViewportX” i „FullscreenViewportY”. Zmieńcie w nich wartości na odpowiadającą Wam rozdzielczość, czyli np. w przypadku 3440×1440 na „FullscreenViewportX=3440” i „FullscreenViewportY=1440”.
FoV
Pole widzenia poprawicie znajdując w folderze „C:\Użytkownicy\nazwa użytkownika\AppData\Roaming\BioshockHD\Bioshock\” plik „User.ini” i zmieniając w nim wartości dla klawiszy F11 i F12, np. na „F11=SetFOV 100”. Zamiast liczby „100” możecie dać inną.
Seria BioShock to cykl pierwszoosobowych gier akcji z elementami RPG. Pierwsze dwie odsłony rozgrywały się w podwodnym mieście Rapture, gdzie najpierw wcielaliśmy się w pewnego rozbitka ocalałego w katastrofie lotniczej, a później w prototypowy model Big Daddy’ego. Z kolei w Infinite przejmujemy kontrolę nad detektywem Bookerem DeWittem, który musi odszukać dziewczynę o imieniu Elizabeth w podniebnej metropolii Columbia.