Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 listopada 2012, 13:47

autor: Szymon Liebert

Pozew firmy Epic gwoździem do trumny Nicolas Games? [news zaktualizowany]

Firma Epic Games pozwała polską spółkę Nicolas Games i domaga się wycofania ze sprzedaży gry Afterfall: InSanity. Amerykanie twierdzą, że wydawca nie uiścił do tej pory żadnej opłaty licencyjnej. Czyżby to gwóźdź do trumny katowickiego dewelopera?

Aktualizacja: Serwis Eurogamer otrzymał komentarz Tomasza Majki, prezesa Nicolas Games:

Zarząd Nicolas Games S.A. w związku z informacjami prasowymi informuje, że Spółka nie otrzymała kopii pozwu z USA. Spółka uregulowała zobowiązania wobec Epic Games Inc. przed otrzymaniem informacji o pozwie w USA. Jesteśmy w kontakcie z Epic Games Inc, aby jak najszybciej rozwiązać tę trudną sytuację, tak aby zarówno Spółka jak i Epic Games nie były narażone na dalsze niepotrzebne koszty i mogły korzystać z nadchodzącej premiery na platformie Steam.

Twórcy Afterfall: InSanity zostali pozwani przez firmę Epic Games. - Pozew firmy Epic gwoździem do trumny Nicolas Games? [news zaktualizowany] - wiadomość - 2012-11-28
Twórcy Afterfall: InSanity zostali pozwani przez firmę Epic Games.

Firma Epic Games przekazała do sądu Północnej Karoliny pozew przeciwko spółce Nicolas Gamespodaje serwis Stockwatch.pl. Amerykański producent domaga się wypłacenia zaległych należności finansowych za licencję na silnik Unreal Engine 3 oraz wsparcie techniczne. Twórcy Gears of War żądają także wycofania ze sprzedaży gry Afterfall: InSanity, naruszającej prawa do korzystania z ich technologii.

W dokumentach dostępnych do wglądu dla każdego czytamy, że umowa licencyjna pomiędzy Nicolas Games i Epic Games została zawarta 18 kwietnia 2011 roku. Polacy zamierzali wykorzystać silnik Unreal we wspomnianej grze – Afterfall: InSanity. Nicolas miał dokonać pierwszej płatności po ukończeniu produkcji i przesyłać kolejne pieniądze co trzy miesiące. Drugą umowę, dotyczącą pomocy technicznej, zawarto 14 października 2011 roku.

Epic Games twierdzi, że firma Nicolas Games nie dokonała żadnych opłat za licencję oraz wsparcie techniczne. Z tego względu amerykański deweloper wypowiedział umowę ze skutkiem 4 maja 2012 roku. To z kolei oznacza, że Nicolas Games nie mogło korzystać z Unreal Engine i miało całkowicie wycofać ze sprzedaży InSanity. Wobec braku odzewu, Epic Games złożyło stosowny wniosek w katowickim sądzie 5 października 2012 roku.

Katowicki sąd przychylił się do wniosku Amerykanów i 5 listopada 2012 roku wydał postanowienie o wstrzymaniu produkcji i dystrybucji gry korzystającej z Unreal Engine. Nie wiemy jednak, czy Nicolas Games odebrał to postanowienie – firma najwyraźniej przemilczała sprawę. Widząc, że studio nadal promuje Afterfall, a nawet szykuje nową wersję gry (także na konsole), Epic zwrócił się do amerykańskiego sądu z kolejnym pozwem.

Powyższa sytuacja jest potwierdzeniem tego, że Nicolas Games ma poważne problemy. Niedawno można było poczytać o nich w serwisie gadzetomania.pl, który dotarł do byłych pracowników studia odpowiedzialnego za Afterfall: InSanity. Skarżą się oni między innymi na to, że nie otrzymywali pensji i byli źle traktowani przez prezesa Nicolas. Firma nie wystosowała jeszcze swojego oświadczenia w sprawie pozwu Epic Games.

  1. Podsumowanie pozwu Epic Games przeciwko Nicolas Games