Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 lipca 2022, 08:36

autor: Adrian Werner

Polska gra o wikingach w top 20 premier ostatniego miesiąca na Steam

Czerwiec wypełniony był udanymi premierami na Steamie. Wyśmienicie poradziły sobie Final Fantasy VII Remake: Intergrade oraz wersja 1.0 Raft. Wśród najlepszych debiutów pojawiła się również jedna polska gra w postaci Frozenheim.

Firma Valve opublikowała listę największych premier czerwca 2022 roku na Steamie. Kryterium był przychód uzyskany w ciągu dwóch tygodni od debiutu. Tradycyjnie nie ujawniono konkretnych wyników sprzedaży ani nawet właściwej kolejności tytułów na liście. Dlatego do zestawienia dodaliśmy szacunkowe dane z płatnej wersji serwisu SteamSpy. Niestety bywają one mocno niedokładne, ale lepsze to niż nic.

Raft na fali

Jednym z największych sukcesów czerwca okazało się opuszczenie wczesnego dostępu przez grę Raft. Wielka aktualizacja 1.0 spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem i w rezultacie od jej premiery produkcja stale gości w top 10 największych bestsellerów każdego tygodnia na Steamie.

Po wydaniu patcha szybko zaczęły również rosnąć wyniki aktywności, co pozwoliło grze ustanowić nowy rekord na poziomie 101 tys. graczy bawiących się równocześnie.

Szacunki SteamSpy mówią o 9,6 mln posiadaczy Raft na Steamie, co wydaje się mocno przesadzoną liczbą (może być zawyżona, jeśli gra w ciągu czterech lat wczesnego dostępu była oferowana do sprawdzenia w ramach tzw. darmowych weekendów), ale nie ma wątpliwości, że wersja 1.0 okazała się wielkim przebojem kasowym.

  1. Raft to hit tygodnia? Ogromny update przyciągnął tysiące graczy
  2. Renesans gry o rozbitkach. Raft wśród bestsellerów Steam i z rekordem aktywności

Czerwiec miesiącem steamowych premier „ekskluzywów” z Epic Games Store

Wśród największych premier czerwca na Steamie znalazły się również gry Chivalry 2, Final Fantasy VII Remake: Intergrade oraz Tiny Tina's Wonderlands, czyli trzy produkcje, które wcześniej dostępne były tylko w Epic Games Store.

Co ciekawe, według szacunków SteamSpy najlepiej sprzedaje się Chivalry 2, a najgorszej poradziło sobie Tiny Tina's Wonderlands. Jest to o tyle intrygujące, że pierwsza z tych gier była „ekskluzywem” EGS przez rok, podczas gdy druga – tylko przez trzy miesiące, co sugeruje, że dla użytkowników Steam nie ma większego znaczenia, jak długo muszą czekać na dany tytuł.

Sukcesy 20 Minutes Till Dawn oraz Frozenheim

Warto także zwrócić uwagę na sukces 20 Minutes Till Dawn, czyli strzelanki z elementami roguelike autorstwa niezależnego studia flance. Fakt, że gra znalazła się na liście, jest tym bardziej imponujący, iż kosztuje ona niecałe 11 złotych, Valve zaś tworzy zestawienia tego typu według przychodów, a nie liczby nabytych egzemplarzy.

Wśród największych premier czerwca znalazła się również jedna polska gra w postaci wersji 1.0 Frozenheim, czyli strategii o zarządzaniu osadą wikingów autorstwa studia Paranoid Interactive. Produkcja wcześniej spędziła rok we wczesnym dostępie.

Czerwiec ogólnie był dobrym miesiącem dla gier małych deweloperów. Sukcesami okazały się również premiery taktycznego RPG-a Symphony of War: The Nephilim Saga, chodzonej bijatyki Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge, strategii Starship Troopers: Terran Command oraz platformówkowego FPS-a Neon White.

Największe premiery gier w czerwcu na Steamie

#

Gra

Liczba posiadaczy według szacunków SteamSpy:

1.

Raft

9,6 mln (gra była wcześniej dostępna w Early Access)

2.

The Cycle: Frontier

2,3 mln (gra free-to-play)

3.

Chivalry 2

936 tys.

4.

20 Minutes Till Dawn

554 tys.

5.

Final Fantasy VII Remake: Intergrade

243 tys.

6.

Symphony of War: The Nephilim Saga

221 tys.

7.

The Guild 3

184 tys. (gra była wcześniej dostępna w Early Access)

8.

F1 22

181 tys.

9.

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge

160 tys.

10.

Starship Troopers: Terran Command

128 tys.

11

Frozenheim

106 tys.

12.

Neon White

103 tys.

13.

The Quarry

96 tys.

14.

AI: The Somnium Files

93 tys.

15.

DNF Duel

72 tys.

16.

Tiny Tina's Wonderlands

29 tys.

17.

Sonic Origins

23 tys.

18.

Capcom Fighting Collection

9 tys.

19.

Trip In Another World

brak danych

20.

HoneySelect2Libido DX

brak danych

Największe premiery DLC w czerwcu Steamie

SteamSpy nie podaje danych dla dodatków, więc kolejność jest przypadkowa. Ogólnie był to jednak bardzo udany miesiąc dla premier DLC. Monster Hunter: Rise - Sunbreak, Outriders: Worldslayer oraz Cuphead: The Delicious Last Course to wielkie rozszerzenia, z masą nowej zawartości, które nie tylko otrzymały dobre recenzje (nie licząc Outriders), ale również mocno zwiększyły wyniki aktywności swoich gier.

  1. Monster Hunter: Rise – Sunbreak
  2. Outriders: Worldslayer
  3. Cuphead: The Delicious Last Course
  4. Dead by Daylight – Roots of Dread Chapter
  5. Jurassic World Evolution 2: Dominion Biosyn Expansion
Polska gra o wikingach w top 20 premier ostatniego miesiąca na Steam - ilustracja #1
Cuphead: The Delicious Last Course.

Największe darmowe premiery czerwca (według jednoczesnej liczby graczy)

Valve opublikowało również dodatkową listę, obejmującą najpopularniejsze premiery darmowych gier w czerwcu. W tym przypadku za kryterium przyjęto liczbę graczy bawiących się jednocześnie.

Ubiegły miesiąc był pierwszym od dłuższego czasu, który okazał się całkiem udany pod względem debiutów produkcji free-to-play na Steamie. Najwiękeszym wzięciem cieszył się sieciowy FPS The Cycle: Frontier, dobrze poradziła sobie również chińska strzelanka Life and Death Sniper 2.

#

Gra

Aktualny rekord aktywności według SteamDB

1.

The Cycle: Frontier

40 854

2.

Life and Death Sniper 2

7 987

3.

Trip In Another World

729

4.

Dragon Soul Adventure

194

5.

The Oracle Land

146

Powyższe zestawienie posortowaliśmy według ogólnego rekordu aktywności danej gry (uzyskanego z szacunków serwisu SteamDB), a nie tylko tego osiągniętego w ubiegłym miesiącu, gdyż to daje lepsze pojęcie o poziomie sukcesu, jaki dana produkcja odniosła na Steamie.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej