Polacy podnoszą fanów Baldur's Gate 3 na duchu. Nagrali rodzimą wersję popularnego utworu z gry
Grupa fanów Baldur's Gate 3 z Polski nagrała jedną z ikonicznych piosenek z gry w naszym ojczystym polskim, dając tym samym drobną namiastkę tego, jak w owej produkcji mógłby prezentować się rodzimy dubbing.
Baldur’s Gate 3 to produkcja, która swój geniusz zawdzięcza nie tylko rozbudowanej i wciągającej historii czy światu obfitującemu w wiele możliwości, lecz również bardzo dobremu udźwiękowieniu i muzyce.
Kompozycje bułgarskiego artysty, Borislava Slavova, z miejsca podbiły serca graczy najnowszego „Baldura”. Fanom szczególnie zapadł w pamięci jeden utwór, dzięki któremu pewna opcjonalna walka w III akcie uchodzi za najlepszą potyczkę z bossem w całej grze.
To właśnie opisywany utwór, znany jako Raphael’s Final Act, doczekał się nieoficjalnej polskiej wersji (poniżej), za którą odpowiada niewielka grupa sympatyków BG III.
- Nasza rodzima wersja Raphael’s Final Act została stworzona przez zespół dubbingowy NanoKarrin, na czele z pomysłodawczynią projektu, „Grydzią".
- Głosu w omawianej produkcji udzielili Juliusz Roszczyk (diabeł Raphael) oraz „Kat” (żeński wokal).
Jako świeżo upieczona fanka najnowszej odsłony „Baldura” (i cicha fanka naszego złotoustego diabła), postanowiłam spróbować oddać jej ogrom w naszej skromnej wersji. Czy to się udało? Oceńcie – napisała pomysłodawczyni projektu.
Co ciekawe, w opisie utworu czytamy, że w przeredagowaniu oryginalnego tekstu piosenki na nasz język autorom pomogła znajomość staropolszczyzny.
Swoim przedsięwzięciem owa grupa polskich sympatyków trzeciego „Baldura” chciała zaprezentować, jak w grze mógłby prezentować się rodzimy dubbing – którego wielu naszym rodakom brakuje. Moim zdaniem brzmi to co najmniej obiecująco, a Waszym?
Skoro o polskim dubbingu do Baldur's Gate 3 mowa, warto również przypomnieć o zeszłorocznym eksperymencie, w ramach którego pewien internauta wykorzystał zaawansowany syntezator, aby zmusić bohaterów „Wrót Baldura” do przemówienia po polsku. Wynik tamtego projektu również był zaskakująco udany.