Nie polskiej drożyźnie na Steamie. Dołączcie do apelu o uczciwe ceny gier w złotówkach
Steam nadal mocno zawyża ceny w złotówkach i przyszła najwyższa pora powiedzieć: dość. GRYOnline.pl i inne polskie serwisy branżowe dołączają do akcji Łowców Gier i MKwadrat Podcast w walce o niższe ceny gier w PLN.
Prawie rok temu pisaliśmy o tym, jak niekorzystnie wypadają ceny gier na Steamie w złotówkach. Najwyraźniej sprawa Hadesa II unaoczniła ten problem większej liczbie graczy i dziennikarzy branżowych. Teraz serwis Łowcy Gier oraz prowadzący podcastu MKwadrat nawołują, by masowo zgłaszać na forum Steama i nie tylko wszelkie przypadki „nieodpowiedniej” polskiej ceny gier na platformie firmy Valve.
Polska drożyzna
Dla przypomnienia: Valve pozwala twórcom niejako automatycznie przeliczyć cenę swoich gier na inne waluty. To duża pomoc dla deweloperów, zwykle oszczędzająca im czasu i problemów.
Niestety, w przypadku złotówek jest jeden szkopuł: Valve zdaje się korzystać ze starego kursu PLN, przez co polskie ceny na Steamie są wyraźnie zawyżone. W efekcie często złotówki to piąta lub nawet druga najdroższa waluta, w której możemy kupować gry na tej platformie.
Tak właśnie jest w przypadku Hadesa 2: za drugą część „greckiej” serii studia Supergiant Games więcej zapłacimy tylko we… frankach szwajcarskich. Nawet euro oraz funt brytyjski wypadają w przeliczeniu znacznie taniej: poniżej 125 złotych.
Ba, zdarza się, że polska cena jest najwyższa na całym Steamie! No Rest for the Wicked to koronny przykład takiej anomalii. Nawet Szwajcarzy mają niewiele, ale jednak niższą cenę (w przeliczeniu jest to prawie 5 złotych różnicy).
Apel do twórców i Valve
Jak wspomniano, nie jest to wina deweloperów lub wydawców, lecz nieprawidłowego przelicznika cen. Twórcy spoza Polski raczej nie zdają sobie sprawy z problemu.
Stąd właśnie pomysł Łowców Gier i prowadzących podcastu MKwadrat, do którego zachęcają już także inne serwisy branżowe (w tym nasza redakcja, CD-Action, Antyweb oraz Android.com.pl): zgłaszać zawyżone ceny gier ich twórcom. Proste, ale – jak się okazuje – skuteczne rozwiązanie.
MKwadrat Podcast donosi już o przypadkach, w których interwencja użytkowników Steama przyniosła obniżenie polskiej ceny gry, niektóre jeszcze sprzed czasu publikacji artykułu ŁG (via serwis X). Sukcesem zakończyły się apele do twórców takich produkcji Le Mans Ultimate, Hellish Quart, Felvidek oraz Door Kickers 2 (potwierdzenia zmiany cen w tych przypadkach znajdziecie na niezawodnym SteamDB).
Organizatorzy akcji nawołują też do pisania e-maili do Valve – możecie to zrobić za pośrednictwem strony wsparcia technicznego spółki. Przy czym, jak słusznie podkreśla Mateusz „Venom” Osiński z Łowców Gier, wiadomości tak do twórców, jak i właściciela Steama powinny być „kulturalne”. Wysyłanie pełnych irytacji i obraźliwych treści nie powinno mieć miejsca i raczej nie przyniesie spodziewanego efektu.
Nasz serwis skontaktował się z Kaci Aitchison Boyle, rzeczniczką prasową Valve, i innymi przedstawicielami Steama. Powiadomimy Was, gdy otrzymamy odpowiedź od spółki.