Najczęstsze przyczyny zgonów w Crusader Kings 3 - gracz bada sprawę
Jeden z użytkowników Reddita przygotował interesujące procentowe zestawienie najczęstszych powodów zgonów postaci w jednej z jego rozgrywek w Crusader Kings 3. Na pierwszym miejscu na liście znalazły się przyczyny naturalne.
- Jeden z użytkowników Reddita przygotował specjalny skrypt, który przeanalizował jego przeszło 600-letnią rozgrywkę w Crusader Kings III pod kątem zgonów wszystkich postaci.
- Według wyników jego badania, najwięcej osób w trakcie zabawy zginęło z przyczyn naturalnych.
- Na kolejnych miejscach, jeśli chodzi o powody zgonów, znalazły się wojny, choroby i urazy.
Choroby, wojna, wściekłe kochanki, zazdrośni mężowie, podstępni wasale, niezadowoleni członkowie rodziny, błędna kalkulacja podczas organizowania spisku – przyczyny śmierci w średniowieczu mogły być najróżniejsze. Fakt ten jak najwierniej starała się oddać ekipa Paradox Interactive podczas tworzenia Crusader Kings III, czyli najnowszej odsłony popularnego cyklu globalnych strategii. I rzeczywiście, podczas zabawy w tytule postacie w nim obecne mogą umrzeć na rozmaite sposoby. Lecz czego powinny obawiać się najbardziej? Próbę sprawdzenia tego zagadnienia podjął jeden z użytkowników Reddita o pseudonimie Imnimo, który napisał prosty skrypt podsumowujący długość życia i przyczyny zgonów wszystkich postaci z jednej, trwającej 600 lat rozgrywki.
Zanim przejdziemy do wyników tego badania, najpierw jeszcze kilka słów o metodologii. Przede wszystkim skrypt autorstwa Imnimo w każdym przypadku zaliczał tylko jedną przyczynę śmierci. Zatem jeśli dany bohater cierpiał na depresję i przy okazji miał dżumę, wówczas jako nadrzędny powód zgonu potraktowano tę drugą chorobę.
Ponadto Imnimo zdecydował się na podzielenie wszystkich czynników doprowadzających do kresu życia bohaterów w Crusader Kings III na dziesięć kategorii. Oto one:
- Poród (Childbirth) – matka umiera podczas połogu.
- Loch (Dungeon) – bohater umiera w niewoli.
- Genetyka (Genetic) – postać umiera z powodu różnych wad genetycznych, jak gigantyzm, problemy związane z kazirodztwem itp.
- Zabójstwa (Homicide) – śmierci w wyniku spisków, egzekucji, tortur czy pojedynków.
- Różne (Misc) – śmierci spowodowane rozmaitymi osobliwymi wydarzeniami.
- Stres i psychika (Stress and Mental) – śmierci spowodowane kłopotami ze zdrowiem umysłowym.
- Urazy (Injury) – śmierci w wyniku ran, okaleczeń itp.
- Choroby (Disease) - śmierci w wyniku różnych chorób, takich jak dżuma, trąd, tyfus itp.
- Wojna (War) – śmierci poniesione w wyniku bitew, oblężeń, najazdów itp.
- Przyczyny naturalne (Natural causes) – śmierci spowodowane wiekiem.
Na podstawie zebranych danych powstał poniższy wykres. Oś pozioma prezentuje kolejne lata życia postaci, a pionowa częstotliwość zgonów w danym wieku oraz ich powody.
Jak zatem widać, w badanej rozgrywce Imnimo w Crusader Kings III najwięcej osób, bo aż 35,5% umarło z przyczyn naturalnych, z czego większość w momencie zgonu zbliżała się do osiemdziesiątki. W tym momencie niektórzy mogą się zdziwić. Wszakże nie brakuje osób, dla których średniowiecze kojarzy się z ludźmi umierającymi raczej młodo. I faktycznie, wiek, w którym w badaniu Imnimo najczęściej umierały postacie, jest nieco zawyżony, lecz nie aż tak bardzo, jak mogłoby się wydawać. Głównym problemem, jeśli chodzi o okolice pierwszej połowy drugiego tysiąclecia, który w znaczny sposób zaniżał średnią długość życia, była wysoka śmiertelność noworodków (którą zresztą też widać na powyższym wykresie). Gdy człowiekowi udało się przejść ten okres, najczęściej dożywał do około pięćdziesiątki (via WielkaHistoria).
Zgodnie z wynikami badania Imnimo w jego grze pojawili się nawet bohaterowie, którzy przekroczyli setkę. Wszyscy z nich byli burmistrzami. Jest to najprawdopodobniej wynik błędu w produkcji.
Na drugim miejscu, jeśli chodzi o śmiertelność w rozgrywce Imnimo, znalazły się wojny. W ich wyniku zginęło 19,6% postaci. Tuż za nimi wylądowały choroby (18%) oraz urazy (11,7%). Co ciekawe, w przypadku tych trzech wspomnianych kategorii zgony następowały najczęściej w okolicach sześćdziesiątki.
Imnimo przygotował również wykresy ukazujące śmiertelność postaci w jego rozgrywce w Crusader Kings III z podziałem na płcie. Wynika z nich, że statystykę, jeśli chodzi o zgony z przyczyn naturalnych, znacząco podniosły kobiety. Aż 41% z nich zmarło z powodu wieku. Natomiast mężczyźni zwiększyli liczbę śmierci w wyniku wojen. Na polach bitew swoje życie oddało 26,6% z nich, najczęściej między 20. a 60. rokiem życia.
Oczywiście należy pamiętać, że w Crusader Kings III wszystko jest losowe i w przypadku na przykład Waszych rozgrywek statystyki mogą wyglądać nieco inaczej. Badanie przeprowadzone przez Imnimo z pewnością jednak należy do interesujących i daje pewien obraz tego, jak obecnie ma się kwestia śmiertelności w tytule. Czy wraz z kolejnymi patchami firma Paradox zdecyduje się zmienić coś na tym polu? Powinniśmy się o tym przekonać w najbliższej przyszłości.