Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 marca 2025, 20:18

autor: Michał Harat

Mroczne RPG inspirowane serią Gothic otrzymało ostatni duży update. Twórcy Drovy niejako żegnają się z fanami: „Nie możemy wam wystarczająco podziękować”

Dwuwymiarowy spadkobierca Gothica właśnie otrzymał ostatnią dużą aktualizację. Twórcy zostawiają fanom ogrom nowej treści, o którą zabiegali i odmeldowują się do pracy nad nowym projektem.

Źródło fot. Just2D Interactive
i

Twórcy ciepło przyjętego Drova: Forsaken Kin udostępnili nową i zarazem ostatnią dużą aktualizację do gry. Patch 1.3 zatytułowany „The Flesh Rises” wprowadza wiele zmian opartych na opiniach graczy oraz świeżą zawartość w późnych etapach rozgrywki. Łatka jest wynikiem tego, że zespół zdecydował się na trzy duże aktualizacje zamiast DLC, aby lepiej dopracować grę i spełnić oczekiwania fanów (brali oni zresztą też czynny udział w ich powstawaniu).

Najważniejsze zmiany w aktualizacji 1.3

Zanim zapoznacie się z nowościami zawartymi w aktualizacji „The Flesh Rises”, miejcie na uwadze, że poniższe informacje mogą zawierać spoilery.

  1. The Flesh Rises – tajemnicza zawartość związana z Bygones i sekretem obszaru Red Moor. Jest to ponoć „największa zmiana”, jaką twórcy wprowadzili od premiery gry. Fragment opisu tej zawartości brzmi: „Podążaj za wskazówkami, a znajdziesz coś wielkiego, ale czy będziesz w stanie podążać ścieżką do samego końca?”.
  2. Starożytna magia – nowe zaklęcia bazujące na atrybucie Umysłu, pozwalające graczom od samego początku gry wcielać się w maga, i to bez posiadania kamienia runicznego (to funkcja, o którą od długiego czasu dopraszali się gracze, gdyż Drovę docelowo projektowano jako tytuł bazujący na walce w zwarciu).
  3. Zmiany w rozdziale 3. – na podstawie zebranego przez twórców feedbacku od fanów dodano m.in możliwość innego rozegrania niektórych wydarzeń, a tym samym wpłynięcia na losy fabularnej ekspedycji mającej miejsce na tym etapie gry (nie są to jednak ogromne zmiany, gdyż deweloperzy nie zamierzali całkowicie zmieniać historii).
  4. Nowy loch Bygones – tajemnicza ruina, w której czają się magicznie ulepszeni wojownicy.
  5. Nowe czary i umiejętności broni – pozwalają wojownikom na używanie większej ilości magii w końcowym etapie gry.
  6. Jaskinie Red Moor – świeże grafiki dla podziemi, zapewniające więcej różnorodności.
  7. Dodatkowe usprawnienia i zmiany – m.in. nowe przedmioty, potwory, animacje, poprawki dialogów oraz ulepszenia w dzienniku zadań. Pełną listę znajdziecie w oficjalnym wpisie na Steamie.

Przyszłość Drovy i plany twórców

Wprawdzie aktualizacja 1.3 zamyka cykl dużych aktualizacji, jednak twórcy nie porzucają Drovy. Gra będzie nadal otrzymywać drobne poprawki i dodatkowe elementy, ale głównym celem zespołu jest teraz nowy projekt. Choć na razie nie ujawniono szczegółów, studio zapowiedziało, że będzie to kolejna gra RPG, czerpiąca z doświadczeń zdobytych przy produkcji Drova: Forsaken Kin. Deweloperzy z niemieckiego Just2D podziękowali też fanom za okazane im wsparcie i entuzjazm:

Drova była naszym życiem przez ostatnie cztery lata i wpłynęła na nas na wiele sposobów. Przez cały ten czas śledziliście nas i byliście przy nas. Pomogliście ukształtować Drovę tak, by stała się grą, którą jest dzisiaj. Nie możemy wam wystarczająco podziękować. Jesteście powodem, dla którego możemy kontynuować tworzenie gier. I dokładnie to będziemy robić.

Michał Harat

Michał Harat

Ukończył filologię polską ze specjalnością dziennikarską na UG. W grach zakochał się w wieku 4 lat, kiedy starszy kuzyn włączył mu zakurzonego Pegasusa. Pierwszy tytuł – Wolfensteina 3D – przeszedł w piwnicy swojego kumpla z zerówki (jego ojciec trzymał tam przestarzałego peceta). Dziś gra już niemal wyłącznie na konsolach, głównie na Switchu i PlayStation, ale ma też sporo retrosprzętu, na którym nadrabia to, co go ominęło za dzieciaka. O każdej produkcji soulsborne mówi, że „to dobra gra, być może najlepsza”. W wolnym czasie czyta książki, które nikogo nie interesują i chodzi na siłownię. Jest fanem mangi Berserk i filmów od wytwórni A24.

więcej