autor: Łukasz Szliselman
Jakie komputery do gier kupowali Polacy w 2012 roku? Raport Agito.pl
Zastanawiałeś się kiedyś, jaki komputer posiada „statystyczny Polak” i jak na tym tle wypada Twój pecet? Jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na komputery osobiste? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w raporcie sklepu Agito.pl, dotyczącym sprzętowych upodobań Polaków w roku 2012.
- Procesor: Core i5 3570K
- Karta grafiki: Radeon HD 7850
- RAM: 2x4 GB DDR3 1600MHz, CL9
- Płyta główna oparta o chipset Intel Z77
- Zasilacz o mocy 500W lub lepszy
- HDD: 1TB 64MB SATA III (plus SSD 120GB SATA III stanowiący dysk systemowy)
- Obudowa firmy SilentiumPC
Do gier Polacy najczęściej wybierali komputery stacjonarne. W przeciwieństwie do laptopów mają one duże możliwości wymiany podzespołów – bywa, że ten sam blaszak, okazyjnie upgrade’owany, gości w naszych pokojach dobrych kilka lat i wciąż pozwala cieszyć się najnowszymi produkcjami w wysokich detalach.
Według danych sprzedaży Agito.pl, w ubiegłym roku polscy gracze najchętniej sięgali po procesor Core i5 3570K. Nadaje się on do własnoręcznego podkręcania, dzięki czemu zapewnia lepszą wydajność w grach. Jeśli chodzi o kartę grafiki, największą sympatią cieszł się Radeon HD 7850. Natomiast najczęściej wybierane zestawy pamięci RAM to 2 razy 4 GB DDR3 1600 MHz, CL9.
Oczywiście żaden komputer nie obejdzie się bez płyty głównej. W tej kategorii prym wiodły konstrukcje oparte na chipsecie Intel Z77. Do takiej konfiguracji klienci Agito.pl najczęściej wybierali zasilacz o mocy przynajmniej 500 W.
Jak donosi wspomniany sklep, większość kupujących decydowała się na dwa dyski twarde: pierwszy przeznaczony dla systemu operacyjnego (SSD 120 GB SATA III), a drugi do przechowywania danych (HDD 1 TB 64 MB SATA III). Jeszcze tylko obudowa – zazwyczaj był to dedykowany dla graczy model od firmy SilentiumPC – i mamy gotowy komputer. Tego typu zestaw kosztował mniej więcej 2600 złotych. Chcąc dokupić wszystkie niezbędne akcesoria (monitor, klawiaturę, mysz itd.), musieliśmy liczyć się z wydatkiem rzędu 3,5 tysiąca złotych. Oczywiście decydując się na sprzęt wyższej klasy niektórzy gotowi byli wydać nawet 10 tysięcy złotych. Przy takiej kwocie zakup wiodącej konsoli (Xboksa 360 lub PlayStation 3) za około tysiąc złotych nie wydaje się aż tak dużym wydatkiem.
A jakie są Wasze komputery do gier? Czy Waszym zdaniem średnia podana przez Agito.pl jest przesadzona? A może posiadacie sprzęt z najwyższej półki?