futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 20 sierpnia 2020, 17:23

Jak gry wykorzystują pada od PS5? DualSense okiem twórców

Deweloperzy pracujący nad grami zmierzającymi na PlayStation 5 podzielili się konkretami na temat tego, w jaki sposób ich projekty wykorzystają unikalne możliwości kontrolera DualSense. Głos zabrali twórcy m.in. takich gier jak Gran Turismo 7, Horizon: Forbidden West, Deathloop czy Godfall.

W SKRÓCIE:
  1. twórcy gier zmierzających na PS5 przekonują, że ich dzieła zrobią właściwy użytek z unikalnych możliwości kontrolera DualSense, ilustrując swoje wypowiedzi konkretnymi przykładami;
  2. poszczególne projekty wykorzystają na rozmaite sposoby zarówno haptyczne wibracje, jak i adaptacyjne spusty;
  3. mowa przy tym nie tylko o produkcjach powstających pod skrzydłami firmy Sony, lecz także o tytułach multiplatformowych.

Dzisiaj gracze mogli obejrzeć pierwszą reklamę konsoli PlayStation 5. Jak się okazuje, nie była ona jedyną atrakcją przygotowaną przez firmę Sony. Na oficjalnym blogu PlayStation pojawił się bowiem obszerny artykuł, w którym deweloperzy pracujący nad grami zmierzającymi na tę platformę opowiadają o tym, w jaki sposób ich dzieła wykorzystają unikalne możliwości kontrolera DualSense, ilustrując swoje wypowiedzi konkretnymi przykładami.

Nim przejdziemy do ich omówienia, warto odnotować, że wyżej wspomniany spot reklamowy przygotowano w taki sposób, by jak najlepiej ilustrował unikalne funkcje konsoli. Występująca w nim młoda kobieta czuje pod stopami pękający lód, co stanowi analogię do haptycznych wibracji w padzie DualSense, a niedługo później jest „bombardowana” dźwiękami, co z kolei odpowiada możliwościom ukrytej pod obudową PS5 technologii Tempest 3D AudioTech. Reklamę wieńczy natomiast scena napinania łuku, ilustrująca adaptacyjne spusty pada.

A jak to wszystko przełoży się na wrażenia towarzyszące rozgrywce w poszczególnych produkcjach?

Jak gry wykorzystują pada od PS5? DualSense okiem twórców - ilustracja #1
Haptyczne wibracje i adaptacyjne spusty to najciekawsze elementy kontrolera DualSense.

Funkcje pada DualSense w grach na PS5

Spider-Man: Miles Morales i Horizon: Forbidden West

Zacznijmy od nowych odsłon marek rozwijanych pod skrzydłami firmy Sony. Pierwszą z nich jest Spider-Man: Miles Morales powstający w studiu Insomniac Games. Dyrektor kreatywny tego projektu, Brian Horton, wspomina, że haptyczne wibracje posłużą jego zespołowi do wskazania graczom kierunku, z którego nadchodzą ataki wrogów. Poza tym sprawią one, że „poczujemy” moce Milesa; przykładem może być tak zwany Venom Punch, który zacznie się wibracjami po lewej stronie kontrolera, a zakończy po prawej. Mathijs de Jonge z Guerrilla Games, który obecnie pracuje nad grą Horizon: Forbidden West, przekonuje natomiast, że adaptacyjne spusty pada DualSense pozwolą jego ekipie uczynić nowy oręż Aloy „bardziej wyjątkowym i satysfakcjonującym w użyciu”.

Jak gry wykorzystują pada od PS5? DualSense okiem twórców - ilustracja #2
W grze Spider-Man: Miles Morales mamy dosłownie poczuć się niczym Człowiek-Pająk.

Demon’s Souls

Osobna wzmianka należy się zmierzającemu na PlayStation 5 remake’owi Demon’s Souls. Gavin Moore, dyrektor kreatywny w SIE Japan Studio, przekonuje, że haptyczne wibracje będą stanowić w tej produkcji „integralną część doświadczenia”. Jak powiedział:

Teraz poczujesz każdy cios, powalając wrogów i rzucając zaklęcia. Poczujesz siłę ataku tytanicznego bossa, kiedy opuścisz gardę w odpowiednim momencie. Metal uderza o metal, gdy twoi wrogowie blokują twoje ataki lub ty blokujesz ich. Ta dodatkowa sensoryczna informacja zwrotna pozwala ci stwierdzić, że twój atak trafił w cel, a twoje perfekcyjnie wykonane parowanie zakończyło się sukcesem, dzięki czemu możesz reagować szybciej i bardziej zdecydowanie.

Haptyczne wibracje wpłyną jednak nie tylko na wrażenia towarzyszące walce w Demon’s Souls na PS5, lecz również na obcowanie ze światem gry. Jak mówią twórcy, dzięki haptycznym wibracjom mogą „zmienić prosty akt pociągnięcia dźwigni w celu otwarcia bramy w doświadczenie sensoryczne”.

Ratchet & Clank: Rift Apart, Sackboy: A Big Adventure, Astro’s Playroom, Gran Turismo 7

Jedną z broni, która wpadnie w nasze ręce w najnowszej przygodzie Ratcheta i jego wiernego kompana, będzie Enforcer, czyli dwulufowa strzelba. Dzięki adaptacyjnym spustom poczujemy opór towarzyszący wystrzeleniu z jednej lufy, którego pokonanie będzie konieczne do wypalenia z obu luf jednocześnie. Podobnie będą się miały sprawy w grze Sackboy: A Big Adventure, w której poprzez spusty deweloperzy oddadzą wysiłek bohatera towarzyszący przenoszeniu ciężkich przedmiotów czy też pozwolą nam odczuć każdy strzał z wyrzutni haka z liną. Autorzy gry Astro’s Playroom zamierzają natomiast zaskakiwać nas dosłownie na każdym kroku, toteż haptyczne wibracje są przez nich wykorzystywane w taki sposób, byśmy mogli poczuć powierzchnie, po których porusza się główny bohater (jak plastik, metal, piasek czy woda).

W Gran Turismo 7 z kolei Kazunori Yamauchi i reszta zespołu Polyphony Digital wykorzystają adaptacyjne spusty w bodaj najbardziej oczywisty (a zarazem genialny) sposób. Gracze poczują bowiem na własnych palcach działanie układu ABS, dzięki czemu będą mogli „wyczuć zależność między żądaną siłą hamowania a przyczepnością opony”.

Jak gry wykorzystują pada od PS5? DualSense okiem twórców - ilustracja #3
W Gran Turismo 7 nie tylko zobaczymy, lecz także poczujemy efekty utraty przyczepności.

Deathloop, Ghostwire: Tokyo, Godfall

Oczywiście tak zwane produkcje „third party” (od wydawców innych niż Sony) również wykorzystają unikalne możliwości kontrolera DualSense. W Deathloop od Arkane Studios spust będzie blokowany, gdy broń się zatnie. W Ghostwire: Tokyo natomiast pad będzie wibrował w taki sposób, by odzwierciedlić przepływ energii towarzyszący korzystaniu z poszczególnych mocy. Zestawienie zamyka Godfall, którego twórcy przekonują, że dzięki unikalnym możliwościom DualSense gracze będą mogli bez spoglądania na ekran „poczuć”, jaką broń dzierży w danym momencie protagonista, a także stwierdzić, gdzie znajdują się ich przeciwnicy.

  1. PlayStation 5 – oficjalna strona internetowa
  2. Dlaczego lepiej będzie kupić PS5 Digital Edition

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

więcej