autor: Konrad Hazi
Intel prezentuje mobilne procesory 10. generacji
Intel zaprezentował dziś oficjalnie parametry jedenastu nowych procesorów przeznaczonych dla komputerów przenośnych. Nowe chipy dziesiątej generacji produkowane będą w procesie 10 nm oraz wyposażone zostały w układy graficzne Intel Iris Plus (Gen11).
Intel oficjalnie zaprezentował dziś 11 nowych procesorów. Mowa oczywiście o mobilnych układach z rodziny Ice Lake U oraz Y produkowanych w procesie 10-nanometrowym. Wygląda na to, że „Niebiescy” wreszcie uporali się z problemami produkcyjnymi i już pod koniec bieżącego roku do sprzedaży na szerszą skalę trafią urządzenia z rzeczonymi układami.
Co nowego u Intela?
Nowe procesory dziesiątej generacji mają być dla Intela dużym krokiem naprzód i ugruntować pozycję firmy jako lidera na rynku procesorów dla notebooków i urządzeń typu dwa w jednym. Wraz z nowymi chipami, wyposażonymi w maksymalnie 4 rdzenie i obsługującymi do 8 wątków, zadebiutują także nowe zintegrowane układy graficzne Intel Iris Plus, wprowadzona zostanie na szeroką skalę obsługa Wi-Fi 6 (Gig+) oraz w każdym urządzeniu z układem nowej generacji będziemy mogli uświadczyć do czterech portów Thunderbolt 3.
Procesory Intel Core dziesiątej generacji zmieniają paradygmat tego, czym jest liderowanie w mobilnych platformach PC. Po raz pierwszy w komputerach osobistych mamy do czynienia ze sztuczną inteligencją na szeroką skalę, zupełnie nową architekturą graficzną, najlepszym w swojej klasie Wi-Fi 6 (Gig+) oraz standardem Thunderbolt 3 - wszystko to zamknięte w jednym układzie SoC dzięki procesowi 10 nm oraz odpowiedniej architekturze. Otwieramy drzwi dla zupełnie nowych doświadczeń oraz innowacji w laptopach - stwierdził Chris Walker - wiceprezes Intela oraz szef działu rozwiązań mobilnych.
Warto zatrzymać się na chwilę przy sztucznej inteligencji, o której Intel mówi naprawdę sporo. Przede wszystkim nowe procesory otrzymały zbiór instrukcji (w ramach Intel Deep Learning Boost), które pozwalają na wydajniejszą obsługę sieci neuronowych i mają one być pomocne na przykład przy poprawie jakości zdjęć. Oprócz tego wprowadzone zostało także rozwiązanie Intel Gaussian & Neural Accelerator (GNA), które ma umożliwić między innymi na inteligentne usuwanie dźwięków otoczenia podczas rozmów głosowych i zużywać przy tym bardzo mało energii.
Pora na tabelki
Intel wprowadza na rynek dwie serie procesorów z rodziny Ice Lake. Układy o niższym poborze mocy będą oznaczone literką Y (maksymalne TDP to 12 W), zaś mocniejsze i bardziej prądożerne U (maksymalne TDP do 28 W). Ich specyfikacje przedstawiamy w poniższych tabelach. Warto także zwrócić uwagę na nieco zmienione oznaczenia nowych chipów.
Układy graficzne i łączność
Zintegrowana grafika Intel Iris Plus ma pozwolić na granie w rozdzielczości 1080p, tworzenie wysokiej jakości materiałów (nawet w rozdzielczości 4k), szybkie nakładanie filtrów oraz obróbkę grafiki. Za wszystko odpowiedzialne będą układy Gen 11 wyposażone w maksymalnie 64 jednostki obliczeniowe, które według producenta zapewniają dwukrotnie większą wydajność niż Intel UHD Graphics 620. Mowa o wydajności sięgającej 1 teraflopa.
Kolejną ciekawostką jest standard Intel Wi-Fi 6 (Gig+), który z wykorzystaniem kanałów na częstotliwości 160 MHz może pozwolić na łączność bezprzewodową z teoretyczną szybkością 2402 Mbps osiągalną w standardzie 802.11 AX. Oprócz tego będziemy mieli do dyspozycji wspomniane wcześniej złącza Thunderbolt 3 (USB-C) oraz szereg standardowych złącz z USB 3 na czele.
Czego się spodziewać?
Na papierze zwykle wszystko wygląda dobrze i póki nie pojawią się żadne niezależne testy trudno prorokować cokolwiek. Core i7-1068G7 prezentuje się obiecująco, jednak można przypuszczać, że zdecydowaną większość użytkowników będą w stanie zadowolić już nowe Core i5. Wiadomo, że wśród zainteresowanych nowymi układami Intela są między innymi Acer, Lenovo, HP oraz Dell. Notebooki wyposażone w nowe procesory mają trafić na półki sklepowe w okolicach świąt Bożego Narodzenia.