autor: Bartosz Woldański
Intel Core i3 10. generacji będą obsługiwały wielowątkowość
Wygląda na to, że tańsze procesory 10. generacji firmy Intel, w tym nawet Core i3, będą wreszcie obsługiwać wielowątkowość. Do tej pory technologia Hyper-Threading (HT) zarezerwowana była jedynie dla droższych modeli. Czyżby była to kolejna odpowiedź na ruchy koncernu AMD?
Do sieci wyciekły informacje sugerujące, że firma Intel szykuje się do wydania nowych procesorów 10. generacji z serii Comet Lake obsługujących wielowątkowość, począwszy od najtańszego Core i3. Źródłem tych rewelacji jest baza danych programu SiSoftware Sandra, w której pojawił się najsłabszy model Core i3-10100 o taktowaniu 3,6 GHz. Wynika z niej jasno, że dodano obsługę Hyper-Threading, a co za tym idzie – procesor cechuje się nie tylko czterema rdzeniami, ale również ośmioma wątkami. Ostatecznie przełoży się to na wyższą wydajność poza wyjątkowymi sytuacjami (np. w wybranych grach niezbyt dobrze wykorzystujących tę funkcję). Jest to ogromna różnica, ponieważ wcześniej tę technologię wspierały wyłącznie najwydajniejsze jednostki (od Core i7). Choć, co ciekawe, ostatni model i7-9700(K) został również pozbawiony Hyper-Threadingu na rzecz topowego Core i9-9900K.
Mimo że zwiększenie liczby rdzeni jest naturalnym postępem w procesorach, to dodanie obsługi Hyper-Threadingu w niższych modelach z pewnością byłoby odpowiedzią na działania firmy AMD, która kładzie bardzo silny nacisk na wielowątkowość swoich Ryzenów. „Czerwoni” wszak oferują ją nawet w tańszych jednostkach pokroju Ryzen 5 3400G (cztery rdzenie i osiem wątków). Pełną rozpiskę z przewidywaną specyfikacją i ceną każdego procesora z nadchodzącej linii Comet Lake 10. generacji możecie zobaczyć poniżej. Trzeba przyznać, że wygląda ona obiecująco.
Nie da się ukryć, że sukces procesorów Ryzen coraz bardziej zdaje się doskwierać Intelowi, wręcz wymuszając na nim zmiany w polityce (także cenowej). Wystarczy wspomnieć o niedawnym ogłoszeniu Intel Cascade Lake-X, które będą wyraźnie tańsze na starcie, czy obniżkach desktopowych Coffee Lake Refresh bez zintegrowanego układu graficznego. Najnowsze wieści zdają się tylko potwierdzać konieczność wprowadzenia modyfikacji w planach Intela, by zwiększyć konkurencyjność względem AMD. Potencjalni użytkownicy powinni tylko się cieszyć z takiego obrotu spraw.
Premiera procesorów Intel Core z serii Comet Lake (10. generacji) miałaby odbyć się na początku 2020 roku i będą one wymagać nowych płyt głównych. Niestety, nadal mają być tworzone w 14-nanometrowym, aczkolwiek usprawnionym wymiarze technologicznym. „Niebiescy” planują zejść na niższą litografię, która przyniosłaby większy wzrost wydajności i niższy pobór mocy, ale plany są ciągle przesuwane i mogą wejść w życie dopiero w 2022 roku, przynajmniej w formie dla desktopów.