autor: Miriam Moszczyńska
Instagram wymaga teraz podania daty urodzenia - celem ochrona nieletnich
Instagram będzie wymagał podania daty urodzenia w cel personalizacji wyświetlanej zawartości. Ma to na celu ochronę niepełnoletnich użytkowników aplikacji.
Instagram coraz bardziej stara się chronić osoby nieletnie na swojej platformie. W marcu tego roku ograniczona została możliwość wysyłania wiadomości prywatnych osobom poniżej 18. roku życia – aby to zrobić, należy najpierw zacząć je obserwować. Następne było domyślne ustawianie kont tworzonych przez osoby poniżej 16. roku życia jako prywatne. Teraz z kolei Instagram będzie wymagał od użytkowników podania daty urodzenia w celu dostosowania zawartości wyświetlanej w aplikacji. I lepiej w tej sprawie nie kłamać.
Na oficjalnym blogu Instagrama pojawiło się ogłoszenie o tym, jak ma wyglądać proces zbierania informacji o dacie urodzenia. Najpierw aplikacja zapyta o datę poprzez powiadomienie wyświetlające się podczas korzystania z niej. Jeśli użytkownik będzie unikał udzielenia odpowiedzi przez dłuższy czas, Instagram uniemożliwi mu przeglądanie treści, dopóki ten nie poda daty urodzenia. Drugim sposobem, za pomocą którego Instagram spróbuje uzyskać tę informację, będą posty z ostrzeżeniem o drastycznych treściach. Aby je wyświetlić, aplikacja będzie musiała poznać naszą datę urodzenia – oczywiście tylko w sytuacji, gdy nie podaliśmy jej wcześniej. Warto tutaj wspomnieć, że od 2019 roku podczas zakładania konta data urodzenia jest wymagana, jednak istnieje sporo kont założonych wcześniej i to właśnie w nie skierowane jest to działanie.
Osoby odpowiedzialne za aplikację zdają sobie sprawę, że część użytkowników poda fałszywe dane, chcąc uzyskać dostęp do pewnych treści, jednak i na to znajdzie się sposób. Jak czytamy na blogu:
Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy mogą podać fałszywą datę urodzenia, dlatego pracujemy nad systemem, który będzie to weryfikował. Jak niedawno pisaliśmy, używany sztucznej inteligencji, która bazuje na postach pokroju "Wszystkiego najlepszego", by oszacować wiek użytkownika. W przyszłości planujemy, aby osoby, w przypadku których podany wiek nie zgadza się z tym oszacowanym, miały dostęp do specjalnego menu weryfikacji. Prace nad tym systemem są na wczesnym etapie, ale w przyszłości podzielimy się jego rozwojem.
Ochrona najmłodszych użytkowników to działanie godne pochwały, jednak nie od dzisiaj wiadomo, że największym problemem Instagrama nie jest zła personalizacja, a sam algorytm. Liczne badania wskazują na korelację wyidealizowanej rzeczywistości prezentowanej na Instagramie z depresją czy też zaburzeniami lękowymi. I tutaj mógłby pomóc zabieg usunięcia "serduszek", lecz ostatnio w tym temacie nastała cisza.