Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 kwietnia 2023, 09:54

autor: Adrian Werner

Hogwarts Legacy i PS5 ratują europejski rynek gier

W pierwszym kwartale tego roku Hogwarts Legacy uratowało europejski rynek gier przed wielkimi spadkami. Z kolei PlayStation 5 było jedyną konsolą, której sprzedaż wzrosła w minionych miesiącach.

Źródło fot. WB Games
i

Grupa analityczna GSD udostępniła raport podsumowujący wyniki europejskiego rynku gier (poza Wielką Brytanią) za marzec tego roku i cały pierwszy kwartał 2023 r.

  1. W trzecim miesiącu 2023 r. w Europie sprzedano 13,6 mln egzemplarzy gier na PC i konsole. Na tę liczbę składają się zarówno wydania pudełkowe, jak i cyfrowe. Ten wynik jest o 4% niższy niż w marcu 2022 r.
  2. Z kolei wyniki za cały pierwszy kwartał 2023 r. to 39 mln sprzedanych gier, czyli o 11% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
  3. Spadek sprzedaży byłby znacznie większy, gdyby nie wielki sukces Hogwarts Legacy. To największy bestseller pierwszego kwartału 2023 roku w Europie.
  4. Nie licząc serii FIFA, gra Hogwarts Legacy jest również najszybciej sprzedającą się produkcją, jaką kiedykolwiek uwzględniono w danych GDS (raporty grupy publikowane są od 2017 roku).
  5. Nawet tak wielki przebój, jak Hogwarts Legacy nie wystarczył jednak, aby uniknąć spadków na europejskim rynku. Wynika to z tego, że pierwszy kwartał 2022 roku wyjątkowo obfitował w wielkie premiery: Elden Ring, Pokemon Legends: Arceus, Horizon: Forbidden West oraz Gran Turismo 7.

Sprzedaż gier w marcu 2023 roku w UE

Która gra rządziła w marcu w Europie? Hogwarts Legacy jest największym bestsellerem tego roku, ale w marcu bezkonkurencyjne okazało się Resident Evil 4, co jest tym bardziej imponujące, że gra ukazała się pod koniec miesiąca.

  1. Produkcja pokazała, kto jest królem gatunku survival horror. Remake RE4 sprzedaje się bowiem o 149% szybciej niż tegoroczne Dead Space.
  2. Średnio radzi sobie za to WWE 2K23, które sprzedaje się o 28% gorzej niż ubiegłoroczna odsłona cyklu.
  3. Analitycy podkreślają jednak, że WWE 2K22 było pierwszą nową odsłoną serii od 2019 roku, co mocno zwiększyło zainteresowanie grą.

W pierwszej dziesiątce zabrakło gier Nintendo. Metroid Prime Remastered znalazło się dopiero na 11. pozycji. Tutaj jednak warto mieć na uwadzę, że cyfrowa wersja gry ukazała się w lutym (w marcu zadebiutowało jedynie wydanie pudełkowe), a Nintendo nie dzieli się z GSD wynikami takiej sprzedaży, więc nie da się tak naprawdę stwierdzić, jak dobrze poradziła sobie ta produkcja.

  1. Recenzja Hogwarts Legacy – gra, która oczaruje także mugoli
  2. Hogwarts Legacy – poradnik do gry
  3. Recenzja Resident Evil 4 Remake – arcydzieło zostało zredefiniowane
  4. Resident Evil 4 Remake – poradnik do gry

Top 10 bestsellerów w marcu w Europie (pudełka plus wydania cyfrowe)

#

Gra

1.

Resident Evil 4 (Capcom)

2.

WWE 2K23 (Warner Bros.)

3.

FIFA 23 (EA)

4.

Grand Theft Auto 5 (Rockstar)

5.

Call of Duty: Modern Warfare 2 (Activision Blizzard)

6.

Red Dead Redemption 2 (Rockstar)

7.

WWE 2K23 (2K Games)

8.

F1 22 (EA)

9.

NBA 2K23 (2K Games)

10.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft)

Wyniki sprzedaży konsol w marcu 2023 roku w Europie

Jak wypadły konsole? Znacznie lepiej sytuacja prezentuje się w kwestii sprzętu. Mianowicie w marcu sprzedaż konsol w Europie wzrosła o 67%, do poziomu 570 tys. egzemplarzy.

  1. Tak wielki skok jest zasługą zwiększonego zainteresowania PlayStation 5. W tym zakresie GSD ma dostęp do danych z ośmiu krajów (Francja, Włochy, Hiszpania, Holandia, Belgia, Dania, Szwajcaria i Portugalia) i na tych rynkach sprzedaż PS5 była pięciokrotnie wyższa niż w marcu 2022 roku. Wynika to z tego, że w trzecim miesiącu ubiegłego roku nastąpiły poważne problemy z dostępnością konsoli firmy Sony w sklepach.
  2. Gorzej radzą sobie pozostali producenci. Sprzedaż Nintendo Switch zmalała o 19%, a konsol Xbox Series S i Xbox Series X – o 13%.

Źródła danych:

Dane cyfrowe GSD obejmują gry zakupione za pośrednictwem Steam, Xbox Live, PlayStation Network i Nintendo eShop.

Główne firmy, które udostępniają dane to Activision Blizzard, Bandai Namco, Capcom, Codemasters, Electronic Arts, Embracer Group (w tym Gearbox, Koch Media, Sabre Interactive), Focus Entertainment, Konami, Marvellous Games, Microids, Microsoft (w tym Bethesda), Milestone, Nacon, Paradox Interactive, Quantic Dream, Sega, Sony, Square Enix, Take-Two, Ubisoft i Warner Bros. GSD nie otrzymuje za to danych od firm Nintendo i 505 Games, jak również z wielu małych studiów deweloperskich.

Dane cyfrowe obejmują gry sprzedawane w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, na Węgrzech, w Islandii, Irlandii, Włoszech, Luksemburgu, na Malcie, w Holandii, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, Ukrainie i Wielkiej Brytanii.

Dane sprzedaży pudełkowej obejmują tylko gry sprzedawane w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Norwegii, Polsce, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Zjednoczonym Królestwie.

Dane sprzedaży sprzętu konsolowego obejmują Belgię, Danię, Finlandię, Francję, Włochy, Portugalię, Rosję, Hiszpanię, Szwecję i Szwajcarię. Sprzedaż akcesoriów obejmuje te same rynki, ale nie obejmuje Szwajcarii.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej