autor: Miriam Moszczyńska
Gracze na Steam mają dość naprawiania gier, które porzucili deweloperzy
Deweloperzy porzucający gry na Steamie to spory problem dla graczy. Brak aktualizacji związany jest z bugami, które, choć zazwyczaj jedynie utrudniają rozgrywkę, to mogą ją również całkowicie uniemożliwić.
Gracze skarżą się nie tylko na wydawanie niedokończonych gier, ale i na późniejsze zachowanie twórców. Społeczność na Steam ma dość naprawiania gier modami tylko dlatego, że twórcom nie chce się już ich wspierać. Choć brzmi to kuriozalnie, takich przypadków jest wiele.
Bugi same się nie naprawią
Jak zwrócił uwagę DigiQuip, jedną z gier, których dotyczy ten problem, jest Civilization 6. W strategii znajduje się bowiem błąd związany z działaniem tur, gdzie po zakończeniu jednej z nich gra może się zawiesić. Ten problem istnieje w Civlization 6 od dłuższego czasu, a mimo to twórcy nic z nim nie zrobili.
Ten problem jest znany już od kilku miesięcy i nie został naprawiony. Ostatnie pięć łatek, o które nikt nie prosił, dotyczyło jedynie problemów z launcherem,
Uważam za poważny problem to, że deweloper może zostawić zepsutą grę w sprzedaży. Sklepy takie jak Steam, Epic, Sony, Microsoft i Nintendo muszą zacząć podejmować działania w celu ochrony konsumentów – napisał DigiQuip w swoim poście.
W tym momencie do gry wkracza społeczność i jej pomysłowość, dzięki której możliwa jest naprawa gry. Zatem jeśli borykacie się z zamrażającą się grą, to post Jaerva może pomóc Wam rozwiązać ten problem. Bardziej szczegółowym pomysłem, zależnym od tego, jaki posiadacie sprzęt, podzielił się Kevin_H – jego post znajdziecie tutaj.
Przykładów jest więcej
Problemy z nienaprawianiem gier nie kończą się jedynie na Civilization 6. Spuigles podzielił się doświadczeniami z Fallout 3, który w wersji PC nie chciał się w ogóle odpalić.
Gracz postanowił poradzić sobie z tym problemem samodzielnie – udało mu się, a następnie stworzył on poradnik na Steamie. Po pewnym czasie jego rozwiązanie przestało działać, naprawił je, jednak Fallout wciąż miał problemy, co zniechęciło autora do dalszego kombinowania.
Ta historia ma jednak szczęśliwe zakończenie, ponieważ Bethesda w październiku 2021 roku wypuściła aktualizację, która usunęła konieczność posiadania Games for Windows Live, by grać w Fallouta 3.
Nie zmienia to faktu, że w podobnej sytuacji do Civ 6 czy Fallouta 3 kilka lat temu znajdowały się również Resident Evil 5 czy zremasterowany w Mass Effect Legendary Edition Mass Effect 2. Obie gry do poprawnego działania potrzebowały stworzonych przez społeczność patchów.
Z niedoróbkami, których twórcy nie chcą rozwiązać, borykają się też Final Fantasy XIII-2, Just Cause 2 czy Deus Ex: Mankind Divided, które swego czasu mierzył się ze sporymi problemami w ustawieniach sterowania.
Ciekawym narzędziem w tym temacie jest rozszerzenie od SteamDB. Dzięki niemu będziecie mieć wgląd w to, kiedy dana gra została aktualizowana. SteamDB działa na przeglądarkach Egde, Chrome i Firefox, a wszystkie linki do pobrania rozszerzenia znajdziecie tutaj.