Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 marca 2021, 11:39

autor: Adrian Werner

Game Pass sprawia, że gramy dłużej i w więcej gier

Game Pass okazał się dużym sukcesem dla firmy Microsoft. Użytkownicy tej usługi grają dłużej, w więcej tytułów i chętniej sięgają po obce dla siebie gatunki gier.

UŻYTKOWNICY GAME PASSA W PORÓWNANIU Z RESZTĄ GRACZY:
  • spędzają na graniu o 20% więcej czasu,
  • wypróbowują 30% więcej gier,
  • o 40% chętniej sięgają po gry z innych gatunków niż ich ulubione.

Serwis Forbes opublikował artykuł opisujący sukcesy abonamentowej usługi Game Pass. Znalazło się w nim kilka ciekawych informacji, pokazujących jak dobrą inwestycją okazał się ten projekt dla firmy Microsoft.

Osoby posiadające subskrypcję Game Pass spędzają na graniu średnio o 20% więcej czasu niż osoby bez tej usługi. Ponadto wyprobowują o 30% więcej tytułów. O 40% częściej sięgają również po gatunki, które wcześniej omijały. Nie jest trudno zrozumieć powody takich zachowań. Subskrypcja zapewnia dostęp do bogatego katalogu gier, więc nic dziwnego, że użytkownicy więcej grają i chętniej dają szansę produkcjom, na których zakup nie wydaliby pieniędzy.

Warto porównać to ze statystykami z 2019 roku. Wtedy chwalono się, że abonenci Game Passa grają w 40% więcej tytułów niż osoby bez tej subskrypcji i o 30% chętniej sięgają po nieznane sobie gatunki. W tej pierwszej kategorii zanotowano więc spadek, a w drugiej – wzrost.

W artykule znalazły się także wypowiedzi Sarah Bond z firmy Microsoft. Tłumaczy ona, że Game Pass mocno różni się od subskrypcji w serwisach oferujących dostęp do muzyki lub treści wideo. W takich usługach jak Netflix czy Spotify opłacenie przez użytkownika abonamentu jest ostatnią okazją, na której można zarobić. W przypadku subskrypcji oferujących dostęp do gier jest wręcz odwrotnie. Gracze uzyskują dostęp do wielu produkcji bez dodatkowych opłat, ale w tych tytułach często mogą wydawać dodatkowe pieniądze, np. na mikropłatności.

Game Pass sprawia, że gramy dłużej i w więcej gier - ilustracja #1
Microsoft cały czas zwiększa atrakcyjność Game Passa. Niedawno do usługi dołączono gry z oferty EA Play, czyli abonamentowej usługi firmy Electronic Arts.

Do tego kupowanie gier cyfrowo jest obecnie powszechne i sprzedaż ta dokonywana jest w ramach tych samych serwisów, co subskrypcje pokroju Game Pass. Wielu graczy zachęconych tym, w co mogli zagrać za pomocą abonamentu, chętnie kupuje potem np. inne produkcje z serii.

Sarah Bond uważa, że Game Pass wciąż ma ogromny potencjał wzrostowy. Jak tłumaczy, w gry bawią się około 3 miliardy ludzi na świecie, podczas gdy konsole posiada tylko 200 mln. Dlatego Microsoft inwestuje w rozwój subskrypcji nie tylko na Xboksach. Usługa obecna jest także na PC oraz w streamingu (w ramach projektu xCloud), tak aby dostęp do niej miały nie tylko osoby kupujące XONE czy Xboksa Series X/S.

Co ciekawe, Game Pass nie powtórzył błędów np. Spotify, w ramach którego muzycy zarabiają grosze. Wielu niezależnych deweloperów wyrażało swoje wątpliwości względem modelu subskrypcji, ale te obawy okazały się w większości bezpodstawne, przynajmniej na razie. Specjalizująca się w wydawaniu małych projektów indie firma No More Robots chwali sobie współpracę z Microsoftem. Niszowe produkcje z multiplayerem, takie jak Descenders, bardzo skorzystały na obecności w Game Passie. Wiele osób odkryło ten tytuł w ten sposób i zaprosiło do zabawy znajomych. Część z nich nie miała jednak ochoty na opłacanie abonamentu, więc po prostu kupiła ten tytuł w tradycyjnej dystrybucji cyfrowej. Tym samym udostępnienie gry w Game Passie nie tylko nie zaszkodziło sprzedaży, ale ją wyraźnie zwiększyło.

Do tego gigant z Redmond chętnie podpisuje umowy dotyczące nietypowych produkcji pokroju Hypnospace Outlaw, które nigdy nie staną się przebojami, ale ich obecność w ofercie subskrypcyjnej zwiększa atrakcyjność usługi dla graczy. Co ciekawe, w przypadku tego tytułu również zanotowano wzrost sprzedaży w tradycyjnej dystrybucji, choć nie był on tak duży jak przy Descenders.

Ogólnie No More Robot jest zadowolone z tej współpracy. Firma obawiała się, że udostępnienie gier w Game Passie zaowocuje spadkami w sprzedaży, ale nic takiego się nie stało.

  1. Wszystko, co musisz wiedzieć o Xbox Game Pass
  2. Oficjalna strona internetowa firmy Microsoft
  3. Oficjalna strona internetowa usługi Xbox Game Pass
  4. EA Play w Xbox Game Pass na PC od 18 marca

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej