Twórcy Fortnite'a muszą zapłacić oszukanym graczom i rodzicom aż 245 mln dolarów
Federalna Komisja Handlu podjęła ostateczną decyzję co do kar dla Epic Games. Model biznesowy Fortnite'a został uznany za zagrożenie dla graczy.
Federalna Komisja Handlu (FTC), która w ostatnich miesiącach wyrażała swoje zaniepokojenie stanem branży gier, pełniąc rolę jednej z instytucji oceniających legalność fuzji Microsoftu i Activision, tym razem zwróciła się w stronę innego giganta, a konkretnie twórców gry Fortnite.
Ocena i proces przyznania kary dla Epic Games
Od czego się to wszystko zaczęło? W grudniu 2022 roku informowaliśmy o zaskakującej karze nałożonej przez FTC na Epic Games, która łącznie miała wynieść aż 520 milionów dolarów. Proces autoryzowania tej grzywny został sfinalizowany w poniedziałek.
- Już w poprzednim roku twórcy Fortnite’a zgodzili się na zapłacenie części kary, która stanowiła grzywnę za złamanie praw związanych z dziećmi (opiewającej na 275 milionów dolarów).
- Na początku tego tygodnia pozostała kwota do zapłaty, stanowiąca odniesienie do strat graczy i rodziców najmłodszych fanów Fortnite’a, została zatwierdzona w głosowaniu komisji.
Z oficjalnego ogłoszenia decyzji FTC możemy dowiedzieć się, że Epic Games ma zapłacić 245 milionów dolarów kary za „stosowanie nieoczywistych rozwiązań, wrabiających graczy w niechciane zakupy oraz pozwalających dzieciom na dokonywanie opłat bez nadzoru rodziców”.
Zadośćuczynienie pod kontrolą FTC
Jak poświadcza Amerykańska Federalna Komisja Handlu, najnowsza grzywna nałożona na Epic Games nie ma być zwykłą karą, która pozostanie niezauważona w biurokratycznym eterze. Cała suma uiszczona przez twórców Fortnite’a ma zostać przeznaczona na zwroty i zadośćuczynienie pokrzywdzonym graczom.
Kto kwalifikuje się do otrzymania rekompensaty z ramienia FTC?
- Rodzice, których dzieci dokonały nieautoryzowanego zakupu kartą kredytową w sklepie Epic Games Store w okresie od stycznia 2017 r. do listopada 2018 r.
- Gracze Fortnite, którzy zostali obciążeni walutą w grze (V-bucks) za niechciane przedmioty w grze (takie jak elementy kosmetyczne, lamy lub przepustki) między styczniem 2017 r. a wrześniem 2022 r.
- Gracze Fortnite, których konta zostały zablokowane między styczniem 2017 r. a wrześniem 2022 r. po zakwestionowaniu nieautoryzowanych obciążeń kart kredytowych.
Ocena poszczególnych przypadków pozostaje jednak w rękach komisji.
ZASTRZEŻENIE
Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.