Far Cry 7 i inne świeżo dodane gry oraz duże zmiany w kalendarzu premier - sprawdź nowości w Encyklopedii
Miniony tydzień upłynął głównie pod znakiem ujawniania – lub zmieniania – dat premier gier nadchodzących w najbliższej przyszłości (w tym niejednej polskiej), ale mamy też świeże tytuły wyłapane przez radar dalszego zasięgu. Oto przegląd nowości w Encyklopedii Gier, nr 7/2024.
W minionym tygodniu nie było ani transmisji Xboxa, ani State of Play, ani Festiwalu na Steamie, ani żadnego innego specjalnego wydarzenia – a i tak Encyklopedia Gier miała ręce pełne roboty. Zapewnili ją przede wszystkim twórcy i wydawcy już zapowiedzianych pozycji, którzy zaczęli na potęgę zaklepywać terminy premier w marcu, kwietniu czy maju (albo i jeszcze w lutym).
Mamy też oczywiście gromadę świeżych wpisów, reprezentujących ponadprzeciętnie szerokie spektrum gatunków: od tradycyjnych strategii i RPG (tak, przyznaję, te gatunki dominują w Encyklopedii), przez strzelankę kłaniającą się złotej erze Jamesa Bonda, po polskie rajdy samochodowe i zaskakująco wyczekiwaną karciankę swatającą pokera z „rogalikiem”. Zapraszam na przegląd nowości.
Jeśli któraś z poniższych gier wpadnie Wam w oko, możecie dodać ją do obserwowanych z poziomu wpisu w Encyklopedii (to nasz lokalny odpowiednik list życzeń). Dzięki temu otrzymacie powiadomienie, gdy pojawią się nowe teksty na jej temat.
Na początek, jak zwykle, przedstawię Wam najciekawsze gry dodane do Encyklopedii w ostatnim tygodniu – z podziałem na podstawowe gatunki. Są tu nie tylko świeżo zapowiedziane pozycje, ale i takie, które mogły zostać ujawnione jakiś czas temu, a teraz przebiły się przez tłum i wpadły na nasz radar.
Nowo dodane gry – strategie
Railway Empire 2: Journey to the East
Pierwszy dodatek do strategii ekonomicznej z 2023 roku. W Railway Empire 2: Journey to the East naszym zadaniem jest poprowadzenie trasy kolejowej do Konstantynopola. Oprócz nowego scenariusza i mapy rozszerzenie przynosi m.in. niedostępne wcześniej lokomotywy.
Dodatek ukazał się 15 lutego na prawie wszystkich platformach (PC, PS5, XSX/S, PS4, XOne).
Empires Shall Fall (PC)
Taktyczna strategia turowa wyraźnie inspirowana kultowym Advance Wars. W Empires Shall Fall trafiamy do dieselpunkowego świata ogarniętego wojną i prowadzimy do zwycięstwa wojska jednej ze zwaśnionych frakcji. Tytuł oferuje m.in. trzy kampanie oraz tzw. tryb hot seat.
Gra ukaże się 19 lutego.
Renaissance Kingdom Wars (PC)
Tytuł z pogranicza RTS-ów i gatunku grand strategy. W Renaissance Kingdom Wars przenosimy się do roku 1510 i, zaczynając domyślnie jako przywódca kompanii najemniczej, dążymy do stworzenia własnego państwa. Musimy przy tym dbać o gospodarkę, dyplomację czy też armię.
Gra ukaże się 11 marca we wczesnym dostępie (datę premiery cofnięto o dwa tygodnie tuż przed publikacją tego artykułu).
Nowo dodane gry – RPG
SpellRogue (PC)
Gra RPG fantasy z mechanikami karcianek i roguelike, przywodząca na myśl bestsellerowe Slay the Spire. W SpellRogue zagrywanie kart odpowiadających czarom powiązano z rzutami kośćmi – chcąc wykorzystać konkretną kartę, musimy najpierw naładować ją kośćmi o określonej wartości.
Gra ukazała się 12 lutego we wczesnym dostępie. Ma obecnie 93% pozytywnych recenzji na Steamie.
Project O.R.C.S. (PC)
Sieciowa produkcja łącząca mechanikę komputerowych i papierowych RPG-ów. W Project O.R.C.S. jeden z graczy wciela się w mistrza gry i tworzy lokacje oraz zadania, a także czuwa nad przebiegiem opowieści; pozostali przejmują kontrolę nad bohaterami i przeżywają rozmaite przygody.
Coridden (PC)
Gra RPG akcji typu hack’n’slash, inspirowana m.in. Diablo i osadzona w świecie science-fantasy po apokalipsie. W Coridden wcielamy się w postać, która potrafi przemieniać się w bestie, co daje nam unikalne opcje w walce – zwłaszcza gdy gramy w kooperacji (lokalnej lub sieciowej).
Na Steamie jest dostępna wersja demo.
Nowo dodane gry – akcja
Far Cry 7
Przesłanek na temat tego, że Far Cry 6 doczeka się pełnoprawnej kontynuacji, jest już wystarczająco wiele, by uznać powstanie takiej produkcji – nazywanej hipotetycznie Far Cry 7 – za pewnik. Dlatego dodaliśmy jej wpis do Encyklopedii – swoisty hub, za pośrednictwem którego można śledzić dalsze doniesienia, dodając grę do obserwowanych.
Agent 64: Spies Never Die (PC)
Szpiegowski FPS odwołujący się do GoldenEye 007 i innych konsolowych pozycji tego typu z końcówki lat 90. XX wieku. Nietypowymi elementami Agent 64: Spies Never Die (jak na grę pecetową) są w większości zautomatyzowany system celowania oraz opcja zabawy na podzielonym ekranie.
Na Steamie jest dostępna wersja demo.
Nowo dodane gry – przygoda
To the Star (PC)
Polska gra survivalowa TPP od twórców strategii Gord. W To the Star zwiedzamy samotnie lub w kooperacji otwarty świat inspirowany Alicją w Krainie Czarów. Ciekawostką jest tutaj m.in. mechanika przyrządzania jedzenia, które wzmacnia postać lub osłabia wrogów (gdy nim w nich rzucimy).
Gra ukaże się z polskimi napisami.
Cozy Caravan (PC)
„Przytulna” gra przygodowa od autorów Satellite Reign, w której prowadzimy handel obwoźny, podróżując przez fantastyczny świat. W Cozy Caravan zdobywamy surowce i wytwarzamy przedmioty, a następnie rozstawiamy swój sklep w kolejnych miasteczkach, by sprzedawać zgromadzone dobra.
Gra ma się ukazać w I połowie 2024 r. we wczesnym dostępie.
Lazaret (PC)
Gra przygodowa FPP w konwencji horroru. W Lazaret trafiamy na pokład statku MTS Endurance, z którego wysłano wezwanie o pomoc po czterech latach od jego zaginięcia. Misja ratunkowa szybko zmienia się w walkę o przetrwanie z mroczną siłą i humanoidalnymi stworami.
Gra ukaże się 20 lutego. Na Steamie jest dostępna wersja demo.
Nowo dodane gry – inne gatunki
Balatro (PC)
Gra karciana typu roguelike luźno oparta na zasadach pokera. W Balatro bierzemy udział w solowych karcianych rozgrywkach, w miarę postępów odblokowując nowe talie oraz jokery z unikalnymi właściwościami i efektami. Tytuł oferuje m.in. kampanię fabularną i pojedyncze wyzwania.
Gra ukaże się 20 lutego i wyjdzie z polskimi napisami. Na Steamie jest dostępna wersja demo.
Craftomation 101 (PC)
Gra logiczno-strategiczna z elementami symulacyjnymi, przywodząca na myśl kultowy projekt Colobot. W Craftomation 101 trafiamy na skutą lodem planetę i musimy poddać ją terraformacji, korzystając z robotów, które samodzielnie programujemy.
Gra ukaże się 19 lutego we wczesnym dostępie i zostanie wydana z polskimi napisami. Na Steamie jest dostępna wersja demo.
#DRIVE Rally (PC)
Zręcznościowa gra rajdowa polskiej produkcji, która odwołuje się do lat 90. XX wieku. #DRIVE Rally wyróżnia się lekko karykaturalnym stylem graficznym i rolą pilota, który nie tylko czyta notatki o trasie, ale też komentuje nasze postępy, a nawet gawędzi z nami w trakcie jazdy.
Na Steamie jest dostępna wersja demo.
Więcej nowych gier znajdziecie w wiadomościach opatrzonych tematyką „zapowiedź (gry)” – wśród najświeższych, które otrzymały wpisy encyklopedyczne, jest chociażby Swordhaven: Iron Conspiracy (kolejne dzieło twórców Atom RPG).
Daty premier – nowe gry
Oto zmiany w datach premier wybranych nadchodzących gier, które poznaliśmy w ostatnim tygodniu – z podziałem na gatunki:
Strategie
- „Piekielna” strategia turowa Solium Infernum uległa opóźnieniu o osiem dni, do 22 lutego (na PC).
- 9-Bit Armies: A Bit Too Far, nowy RTS studia Petroglyph, zadebiutuje 23 lutego we wczesnym dostępie.
- Taktyczne średniowieczne Crown Wars: The Black Prince uległo tygodniowej obsuwie – na 14 marca (na PC, PS5 i XSX/S; wersja na Switcha ma wyjść nieznacznie później). Poznaliśmy też cenę i wymagania sprzętowe gry.
- Polski strategiczny symulator dewelopera The Constructors został przesunięty na II kwartał 2024 r. (na PC).
- The Political Machine 2024, „symulator” wyborów w USA, zostało przełożone na maj 2024 r. z lutego (na PC).
RPG
- Soulslike Morbid: The Lords of Ire ukaże się 23 maja (na PC, PS5, XSX/S i Switchu).
- Kingdom: The Blood, slasherowe RPG akcji na kanwie serialu Netflixa o epidemii zombie w XVI-wiecznej Korei, zadebiutuje 5 marca (na PC i urządzeniach mobilnych).
- Whisker Waters, urocze RPG o kocie łowiącym ryby, zadebiutuje 19 kwietnia (na PC, PS5 i Switchu).
- Taktyczne Mewgenics od sławnego Edmunda McMillena zostało przełożone na 2025 rok (to też gra o kotach notabene).
Gry akcji
- Taktyczny FPS Direct Contact zadebiutuje 29 lutego we wczesnym dostępie (na PC). Wraz z datą premiery gra dostała nowe, wyższe wymagania sprzętowe.
- Zachodnia (anglojęzyczna) wersja Earth Defense Force 6 została przesunięta z wiosny na lato 2024 r. (na PC, PS5 i PS4).
- The Spirit of the Samurai, przygodowa gra akcji 2,5D o samuraju, duchu i kocie, otrzymała termin premiery zawężony do III kwartału 2024 r. (na PC, PS5 i XSX/S).
- Sentry, FPS sci-fi z elementami tower defense, wyjdzie w marcu we wczesnym dostępie (na PC) i zostanie wyposażony w polskie napisy.
- Gatekeeper, izometryczny „rogal” sci-fi, ma się ukazać w kwietniu 2024 r. (na PC).
Symulatory
- Polski Plane Mechanic Simulator jest kolejnym, po Unlucky Seven, tytułem, który znienacka wyszedł z wczesnego dostępu (14 lutego, po równo pięciu latach od startu). Tutaj jednak twórcy wystosowali szczery komunikat: wprost orzekli, że nie zamierzają dalej rozwijać swojego dzieła i już zostanie takie, jakie jest.
- Polski Winter Survival został przesunięty o tydzień – na 6 marca (wczesny dostęp). Ponadto wzrosły wymagania sprzętowe gry.
- Polski Medieval Machines Builder zostanie wydany przez PlayWay 19 lutego we wczesnym dostępie (na PC).
- Polski (widzicie pewną prawidłowość?) Hairdresser Simulator zadebiutuje 6 marca na PC. Wersje konsolowe (PlayStation, Xbox) mają dołączyć w ciągu dwóch miesięcy od tej daty.
Inne gatunki
- Polski survival Forever Skies został „premierowym konsolowym tytułem ekskluzywnym PlayStation” – oznacza to najpewniej, że w tym roku gra wyjdzie w wersji 1.0 tylko na PC i PS5, a na wydanie na XSX/S trzeba będzie poczekać dłużej (prawdopodobnie rok).
- Bijatyka z mieczami Die by the Blade po długiej ciszy dostała nowe terminy premiery – wyjdzie 16 maja na PC i w październiku 2024 r. na konsolach (PlayStation, Xbox). Zmienił się również jej wydawca: z Kwalee na Grindstone.
- Two Falls, przygodówka FPP w XVII-wiecznej Kanadzie, trafi do sprzedaży latem 2024 r. (na PC).
- Wyścigowo-golfowe Turbo Golf Racing wyjdzie w II kwartale 2024 r. na PC i konsolach (PS5, XSX/S i XOne).
- Wesoły point-and-click Loco Motive uległ przesunięciu na II kwartał 2024 r. (na PC i Switcha).
- Termin premiery Cook, Serve, Delicious: Re-Mustard! na Steamie zmienił się z „2024” na „wkrótce dostępne” – sugeruje to opóźnienie na przyszły rok.
Więcej informacji na temat zmian dat premier znajdziecie w wiadomościach opatrzonych odpowiednią tematyką – ostatnio pisaliśmy w tym kontekście np. o The Thaumaturge.
Jeśli zaś szukacie pełnej listy nadchodzących gier w układzie chronologicznym, skierujcie się tutaj.
Daty premier – porty
Oto zmiany w datach premier najciekawszych gier, które miały już światowy debiut, ale zmierzają na kolejne platformy sprzętowe.
- RPG Outward trafi 28 marca na Switcha (w wydaniu Definitive Edition, tj. z dodatkami).
- Japońskie RPG akcji Ys X: Nordics otrzyma jesienią zachodnie wydanie (anglojęzyczne) na PC, PS5, PS4 i Switcha. Co ciekawe, gra ma obecnie dwie karty na Steamie, z różnymi wersjami językowymi (azjatycka edycja ukaże się 13 marca).
- Strategia ekonomiczna Cartel Tycoon wyląduje 14 marca na PS5 i XSX/S.
- Strategia turowa Exorder została przeniesiona dzisiaj na Xboxy, prawie sześć lat po pecetowym debiucie.
- Japońskie RPG akcji Neptunia: Sisters VS Sisters zostało opóźnione do 21 maja w wersji na Xboxy.
- Zwariowana pseudogolfowa gra What the Golf? trafi 14 marca na PS5 i PS4, ponad cztery lata po debiucie.
- Przygodowy horror Gylt, rozsławiony nieznacznie jako gra, której miało nam być najbardziej szkoda po śmierci Google Stadii, wyjdzie 14 marca na Switcha (kilka miesięcy po PC i reszcie konsol).
- Horror White Day 2 zmierza na konsole – ma wyjść w tym roku na PS5 i XSX/S.
- Wytchwood, baśniowa przygoda z craftingiem, wyszło 8 lutego na urządzenia mobilne (Android, iOS).
- Strange Horticulture, botaniczna przygoda z dochodzeniem, wyjdzie 26 marca na urządzenia mobilne (Android, iOS).
Wymagania sprzętowe
Oto gry, którym ostatnio dodaliśmy wymagania sprzętowe:
Ponadto wymagania sprzętowe Pacific Drive zostały uzupełnione o zalecaną specyfikację przed bliską premierą (22 lutego), a wymagania Terminator: Dark Fate - Defiance (21 lutego) lekko urosły. To samo stało się też z grą Robin Hood: Sherwood Builders (29 lutego), ale w tym przypadku wzrost jest znaczący (z GTX 550 na GTX 1050 Ti w minimalnej specyfikacji).
Jeśli chcecie nadrobić – bądź przypomnieć sobie – poprzednie przeglądy nowości w Encyklopedii Gier, zapraszam Was tutaj. Pod linkiem znajdziecie chronologiczną listę tekstów.
Najciekawsze nowe filmy
Wszystkie nowe filmy znajdziecie tutaj. Poniżej wymieniam najciekawsze pozycje dodane do naszej bazy w ostatnich dniach – z naciskiem na materiały, których nie mieliście już okazji zobaczyć w niedawnych newsach.
- Alan Wake 2 – za kulisami produkcji
- Alone in the Dark – za kulisami produkcji
- Crown Wars: The Black Prince – zwiastun The Art of War
- Dragon’s Dogma II – zwiastun Archer Vocation
- Dragon’s Dogma II – zwiastun Thief Vocation
- Expeditions: A MudRunner Game – zwiastun rozwoju popremierowego
- Expeditions: A MudRunner Game – zwiastun walentynkowy
- Final Fantasy VII Ever Crisis – zwiastun crossoveru z FF VII Rebirth
- Fortnite – zwiastun TMNT x Fortnite
- Ghostrunner 2 – zwiastun DLC Dragon Pack
- Gord – zwiastun DLC The Alliance
- GTA Online – zwiastun Lunar New Year
- Minecraft – zwiastun Universal Studios x Minecraft
- Outcast: A New Beginning – zwiastun wersji demo
- Pacific Drive – za kulisami produkcji
- Princess Peach: Showtime! – zwiastun Transformation Act II
- Smalland – zwiastun premierowy
- Splatoon 3 – zwiastun sezonu 2024
- SteamWorld Build – zwiastun DLC Dorado Crest
- Street Fighter 6 – zwiastun postaci Ed
- Ys X: Nordics – zwiastun #2
Najciekawsze nowości w galerii
Wszystkie nowo zaktualizowane galerie znajdziecie tutaj. Poniżej wymieniam najciekawsze pozycje odświeżone (lub dodane) w ostatnich dniach.
- Clash II
- Forever Skies
- Ghostrunner 2
- Kingdom: The Blood
- MLB: The Show 24
- Princess Peach: Showtime!
- Rise of the Ronin
- Splatoon 3
- Street Fighter 6
- Ys X: Nordics
CZY WIESZ, ŻE…
Ikony platform u góry strony wpisu encyklopedycznego to przycIski, w które da się kliknąć. Robiąc to, wyświetlicie szczegółowe informacje na temat danej wersji gry, np. jej datę premiery we wczesnym dostępie oraz indywidualne tematyki (wśród nich oznaczenia dostępności w abonamentach Game Pass i PS Plus), okładki czy tryby rozgrywki.