Electronic Arts powoli wycofuje się z zabezpieczeń DRM
Electronic Arts udostępnia narzędzie pozwalające na usunięcie kontrowersyjnego zabezpieczenia DRM - cyfrowego zarządzaniami prawami - z gier wydanych od maja 2008.
Cyfrowe zarządzanie prawami, inaczej DRM, jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych zabezpieczeń pirackich w historii rynku elektronicznej rozrywki. Technologia, wdrożona w życie m.in. przez koncern Electronic Arts, spotkała się z wielką krytyką nie tylko graczy, ale również innych deweloperów, w tym firmy Stardock, która pokusiła się nawet o stworzenie tzw. Karty Praw Gracza, uderzającej bezpośrednio w zjawisko DRM. Okazuje się, że naciski, pozwy sądowe oraz reakcja Federalnej Komisji Handlu wreszcie przynoszą zauważalny skutek – obrońcy technologii łagodzą swoje podejście do tematu.
Koncern Electronic Arts dokonuje tego poprzez udostępnienie specjalnego narzędzia, przy pomocy którego jesteśmy w stanie dokonać deautoryzacji wydawanych przez niego pecetowych gier – jest to tzw. EA De-Authorization Management Tool. Program jest bardzo prosty w obsłudze i obsługuje wszystkie produkcje wydane przez EA od maja 2008 roku, wyszukując je na dysku twardym i usuwając kontrowersyjne zabezpieczenie. Wśród gier znalazły się następujące pozycje:
- Burnout Paradise: The Ultimate Box
- Command & Conquer: Red Alert 3
- Crysis Warhead
- Dead Space
- FIFA Manager 09
- FIFA 09
- Littlest Pet Shop
- The Lord of the Rings: Conquest
- Mass Effect
- Mercenaries 2: World in Flames
- Mirror's Edge
- MySims
- Need for Speed Undercover
- NHL 09
- Spore
- Spore Creature Creator
- The Sims 2 Apartment Life Expansion Pack
- The Sims 2 IKEA Home Stuff
- The Sims 2 Mansion & Garden Stuff