Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 maja 2020, 09:00

autor: Bartosz Świątek

Doom Eternal pierwszą grą z Denuvo Anti-Cheat

Strzelanka Doom Eternal otrzymała wsparcie dla nowego systemu antycheaterskiego Denuvo Anti-Cheat. Tytuł studia id Software jest pierwszą produkcją korzystającą z nowego rozwiązania firmy Irdeto.

Doom Eternal pierwszą grą z Denuvo Anti-Cheat - ilustracja #1
System Denuvo Anti-Cheat trafił do Doom Eternal.

W SKRÓCIE:

  1. pecetowa wersja Doom Eternal otrzymała wsparcie dla zabezpieczenia antycheaterskiego Denuvo Anti-Cheat – jest to pierwsza gra korzystająca z tego rozwiązania;
  2. zabezpieczenie wymaga zainstalowania sterownika w jądrze systemu, ale działa wyłącznie wtedy, gdy produkcja jest uruchomiona (monitoring jest ograniczony do trybu multiplayer);
  3. patch wprowadzający system do gry obejmuje także szereg innych poprawek (te są dostępne również na konsolach).

Firma Irdeto – odpowiedzialna za znane zabezpieczenie antypirackie Denuvo – poinformowała, że dziś w nocy w pecetowej wersji strzelanki Doom Eternal zadebiutował jej kolejny produkt. Mowa o systemie służącym do walki z cheatearami Denuvo Anti-Cheat. Twórcy programu przedstawili też ogólne zasady jego działania.

Denuvo Anti-Cheat instaluje sterownik na poziomie jądra systemu operacyjnego (co budzi obawy niektórych użytkowników). Pozostaje on na komputerze do momentu odinstalowania powiązanej z nim gry (w przypadku kopii zakupionych za pośrednictwem platformy Bethesda.net konieczne będzie ręczne odinstalowanie aplikacji w ustawieniach Windowsa). Deweloperzy programu zapewniają, że jest on uruchamiany – a także, co ważne, zamykany – wraz z produkcją, z którą współpracuje (w przeciwieństwie do systemu znanego ze strzelanki Valorant).

Warto też odnotować, że faktyczny monitoring jest prowadzony wyłącznie w trakcie korzystania z trybu multiplayer. Twórcy zabezpieczenia poinformowali też, że nie zbiera ono żadnych dodatkowych informacji o użytkownikach (rozwiązanie jest w pełni zgodne z zasadami RODO), nie skanuje plików systemowych, nie robi screenshotów i nie streamuje kodu z Internetu. Aplikacja zbiera za to informacje na temat interakcji pomiędzy systemem operacyjnym i grą, które następnie są wysyłane na serwery obsługiwane przez firmę Amazon.

Patch, który wprowadził do Doom Eternal omawiane zabezpieczenie, obejmuje także szereg innych poprawek – chodzi m.in. o niewielkie zmiany balansu rozgrywki (np. zmniejszenie obrażeń otrzymywanych przy pływaniu), usprawnienia gameplayu (dodano możliwość wykonywania tzw. pionowego Dasha w wodzie). Wyeliminowano również sporo problematycznych bugów i poprawiono ogólną optymalizację gry. Z pełną listą zmian możecie się zapoznać pod tym adresem.

  1. Doom Eternal – strona oficjalna
  2. Doom Eternal – poradnik
  3. Recenzja gry Doom Eternal – demon tkwi w szczegółach
  4. Gry 2020 roku – lista najlepszych produkcji bieżącego roku