autor: Amadeusz Cyganek
Desktopowe procesory Intela 10 nm dopiero w 2022 roku?
W sieci pojawiły się infografiki mające przedstawiać plany Intela dotyczące nadchodzących generacji procesorów. Wynika z nich, że na desktopowe CPU wyprodukowane w 10-nanometrowym procesie technologicznym możemy poczekać aż do 2022 roku.
Wczoraj byliśmy świadkami premiery kilkudziesięciu nowych procesorów Intela dziewiątej generacji, czyli Coffee Lake Refresh, a dziś otrzymaliśmy nieoficjalne informacje na temat planów koncernu z Santa Clara, odnoszących się do rozwoju procesorów desktopowych oraz mobilnych. Wieści pochodzą z udostępnionej przez anonimowe źródło prezentacji firmy Dell, a opublikowane tabele wyglądają bardzo wiarygodnie.
Dane zawarte w infografikach pokazują, że niewiele wskazuje na to, by Intel w ciągu najbliższych trzech lat zaprezentował nowe CPU przeznaczone do komputerów osobistych oparte o 10-nanometrowy proces technologiczny. W przyszłym roku do sklepów mają trafić nawet 10-rdzeniowe procesory Comet Lake-S, a w połowie 2021 roku – Rocket Lake-S. Szkopuł w tym, że obydwie generacje wciąż będą bazować na litografii 14 nm. Szansa na to, by do sklepów trafiły modele oparte o proces 10 nm, najprawdopodobniej pojawi się dopiero w 2022 roku – wtedy miałaby nastąpić premiera procesorów Ocean Cove, mających stanowić przeskok na 10 nm.
Inaczej wygląda sytuacja, jeśli weźmiemy pod uwagę plany Intela w odniesieniu do mobilnych procesorów, tj. modeli stosowanych m.in. w laptopach. Pierwsze CPU wykonane w 10-nanometrowym procesie technologicznym mają pojawić się już w te wakacje – mowa o niskonapięciowych układach z rodzin Ice Lake-U oraz Ice Lake-Y, jednak (co sugeruje tabela) będą one dostępne tylko w ograniczonych ilościach. Wprowadzenie nowej litografii w kontekście mobilnych procesorów na szerszą skalę ma nastąpić w połowie 2020 roku, wraz z premierą modeli z rodzin Tiger Lake-Y oraz Tiger-Lake-U.
Warto wspomnieć, że AMD zamierza już w tym roku zaprezentować pierwsze CPU z rodziny Ryzen 3000 wyprodukowane w 7-nanometrowym procesie technologicznym, które mają składać się nawet z 12 rdzeni.