Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 lutego 2025, 09:50

Daniel Vávra skrytykował niskie oceny dla Kingdom Come: Deliverance 2. „Możecie być dumni ze swoich najwyższych standardów dziennikarskich!”

Twórcy Kingdom Come: Deliverance 2 są pewni swojego projektu, ale Daniel Vávra z Warhorse Studios wytyka co niższe noty przyznane czeskiemu RPG.

Źródło fot. Warhorse Studios / Plaion.
i

Twórca Kingdom Come: Deliverance 2 nie jest zachwycony co bardziej krytycznymi ocenami swojej nowej gry.

Oficjalna premiera KCD 2 nastąpi dopiero dzisiaj, ale już jakiś czas temu gra trafiła w ręce recenzentów i większość z nich nie mogła się nachwalić drugiej części czeskiej sagi. Oczywiście nie wszyscy przedstawiciele mediów branżowych ocenili drugie Kingdom Come z równym entuzjazmem, ale wiele mówi fakt, że przez jakiś czas gra mogła pochwalić się „metascore” na poziomie 90/100. Wysokich ocen pogratulował studiu Warhorse nie kto inny, jak sam Chris Avellone.

Niskie noty zirytowały szefa Warhorse Studios

Oczywiście, jak to zwykle bywa, nie wszyscy recenzenci zasypali grę samymi „dziesiątkami” czy pięcioma gwiazdkami. Kingdom Come: Deliverance otrzymało też kilka niższych not od dziennikarzy, którzy mieli większe zastrzeżenia wobec czeskiego RPG.

Co jednak nietypowe, to że do tych niższych not odniósł się jeden z twórców gry, i to nie byle kto. Daniel Vávra wytknął palcem recenzję serwisu Eurogamer z notą 3/5, nazywając portal z sarkazmem „zaufanym źródłem informacji o grach”. Jak zauważył Czech, poprzednia gra nie dostała nawet oceny (aczkolwiek wypada dodać, że to akurat raczej efekt zmiany w tej redakcji, która w tamtych czasach nie wystawiała grom ocen).

W każdym razie internauci ochoczo dołączyli do krytyki owej recenzji, czy to przytaczając jej fragmenty (m.in. o problemach autora artykułu z wyposażeniem bohatera w pochodnię albo osobistych poglądach Vávry), czy też zestawiając 3/5 KCD 2 z 5/5 przyznanym przez Eurogamera grze Dragon Age: The Veilguard. Jedynie nieliczni użytkownicy serwisu X uznali wpis szefa Warhorse Studios za „małostkowy” (w oryg. petty).

Źródło: Daniel Vávra / serwis X.

Jednakże Vavra na tym nie skończył, bo później w podobny sposób „wyróżnił” ocenę 2,5/5 od serwisu GameHub, „gratulując” recenzentowi wysokich standardów dziennikarskich. W tym przypadku Czech najwyraźniej miał pretensje do autora o to, że przez ową notę „metascore” KCD 2 spadł poniżej 90/100. Inna sprawa, że tu akurat można mieć wątpliwości, czy to „wina” tej jednej recenzji, skoro wynik gry to obecnie 87/100 na PC i 88/100 na obu konsolach.

Brutalny miesiąc na wydanie gry

Kingdom Come: Deliverance 2 to nie jedyna wielka premiera lutego. Jeszcze w pierwszej połowie miesiąca do graczy trafi nowa Cywilizacja, a później na rynku pojawią się m.in. Avowed oraz Monster Hunter: Wilds. Daniel Vávra, prezes studia Warhorse, stwierdził że tak mocna konkurencja „zdruzgotałaby” morale dewelopera… przy pierwszym KCD.

Faktycznie, dla debiutującego i de facto niezależnego studia rywalizacja z jedną z najbardziej uznanych serii gier, nowym RPG od Obsidianu oraz najnowszą odsłoną popularnego cyklu aRPG to dość ponura perspektywa (a to tylko część konkurencji). Jednakże teraz sytuacja zespołu Warhorse jest inna.

Od 2019 roku studio znajduje się pod pieczą firmy Plaion, a do tego „jedynka” – choć miała swoje problemy – została ciepło przyjęta przez graczy. Tym samym KCD samo jest już znaną marką i można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że to Avowed i Monster Hunter: Wilds muszą rywalizować z KCD 2, a nie odwrotnie. W każdym razie teraz twórcy są bardziej pewni swojego produktu, niż 7 lat temu.

  1. Recenzja gry Kingdom Come Deliverance 2 – wszystko, co było wspaniałe w KCD, tu jest tak samo dobre lub jeszcze lepsze
  2. Gry lutego 2025 – wyruszacie do Czech z Kingdom Come 2, na Żywe Ziemie z Avowed czy na Hawaje z Yakuzą?

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej