autor: Zuzanna Domeradzka
Clair Obscur: Expedition 33 to za trudny tytuł dla części graczy. Popularność zaczyna zdobywać prostsza nazwa „Coś tam 33”
Tytuł gry Clair Obscur: Expedition 33 wciąż budzi duże wątpliwości u graczy. Debiutancka produkcja studia Sandfall Interactive, która zaliczyła świetny debiut, jest nazywana w uproszczony sposób w japońskiej społeczności.

Clair Obscur: Expedition 33 to pierwsza gra niezależnego francuskiego studia Sandfall Interactive, która w świetnym stylu zadebiutowała na rynku w zeszłym tygodniu. Już przed premierą produkcja wzbudzała spore zainteresowanie – w końcu gra prezentowała się na pierwszych materiałach tak dobrze, że niektórym mogło być trudno uwierzyć, iż jest opracowywana przez garstkę osób. Najczęstszym pytaniem, jakie gracze zadawali sobie po jej ujawnieniu, dotyczyło znaczenia nietypowego tytułu produkcji. Twórcy nie raz wyjaśniali tę kwestię, lecz mimo to nazwa Clair Obscur: Expedition 33 wciąż dezorientuje wiele osób.
Największy problem z tytułem nieoczekiwanego hitu studia Sandfall Interactive mają gracze z Kraju Kwitnącej Wiśni. W języku japońskim trudno jest wymówić głównie pierwszą jego część. Słowa „Clair Obscur” pochodzą bowiem z Francji i mogą sprawiać problem nawet osobom posługującym się na co dzień językiem angielskim. Japończycy, aby poradzić sobie z nietypowym tytułem, skrócili jego nazwę, lecz nie do „Expedition 33”, które również jest dość skomplikowanym wyrażeniem.
W Japonii Clair Obscur: Expedition 33 jest znane jako „Coś tam 33”. Fraza „Nantoka 33” (tłumaczona na angielski jako „Something 33”) zyskuje popularność w mediach społecznościowych na profilach japońskich graczy. Według nich to bardziej chwytliwy tytuł niż pełna nazwa gry, a do tego lepiej zapada w pamięć.

Również i w Polsce Clair Obscur: Expedition 33 może być dla wielu trudne do wymówienia czy zapamiętania. Przypomnijmy, że pierwsza część tytułu odnosi się do francuskiego ruchu i nurtu artystycznego z XVII i XVIII wieku, którym to deweloperzy inspirowali się głównie pod względem oprawy graficznej. W Polsce „Clair Obscur” to po prostu „światłocień” i tylko nieliczni będą od razu wiedzieli, że tytuł gry nawiązuje do słowa „chiaroscuro” (które do malarstwa wprowadził ponoć Leonardo da Vinci).
Expedition 33 natomiast odnosi się bezpośrednio do fabuły gry. W produkcji wcielamy się bowiem w uczestników tejże ekspedycji, którzy chcą przerwać cykl zapoczątkowany przez niebezpieczną Malarkę, polegający na zabijaniu osób będących w wieku wymalowanym na Monolicie.